Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

DMŽ: Ko bi poznali Očeta

| 25.03.2014, 10:23 Mateja Feltrin Novljan

Drugo srečanje Delavnice molitve in življenja nosi naslov Ko bi poznali Očeta. Tokrat sta bila z nami voditelja Breda Bregar in kapucin br. Marjan Potočnik. Cilja našega srečanja je bil, da bi se pustili ljubiti, zavedati se, da smo ljubljeni od Boga, ki je naš Oče. Samo tisti, ki so ljubljeni, ljubijo. Predstavili smo pisno molitev, ki bo molitveni način tega meseca. Slišali smo, da je za Boga odpuščanje pravi praznik. In to, kar smo slišali, smo povezali v molitveni način – pisno molitev.

Pisna molitev

To je molitev ob zapisovanju oziroma zapisovanje ob tem, ko molimo; začnemo pa s prošnjo Svetemu Duhu. „Preprosto zapišem to, kar želimo povedati Gospodu; vsake toliko časa se zaustavim in to, kar sem zapisal, povem Gospodu. Lahko se vživite v vlogo izgubljenega sina.

Hvaležno sprejmite Očetovo odpuščanje; obljubíte mu, da boste sveto živeli; prosíte za moč, da bi izpolnili, kar ste obljubili; vse to napišite kot ljubezensko pismo Očetu,“ je molitveni način razložila Breda Bregar.

Oznanilo: Samo ljubljeni lahko ljubijo

V tokratnem Oznanilu, ki je del vsake Delavnice molitve in življenja smo slišali, da samo ljubljeni lahko ljubijo. Br. Ignacio Larrañaga, ustanovitelj Delavnice molitve in življenja, je zapisal:

Ljubljeni ne morejo prenehati ljubiti! Bilo bi, kakor da bi luč prosili, naj neha svetiti. Zaradi tega srečni osrečujejo druge in svobodni osvobajajo. Iz istega razloga konfliktni ljudje povzročajo konflikte. Tisti, ki nosijo v sebi mir, izžarevajo mir; in tisti, ki imajo v sebi nežnost, vse ogrinjajo v nežnost. Moj Jezus, prav ti si nam predstavil to logiko, ko si rekel: »Tako, kot je Oče ljubil mene, sem tudi jaz ljubil vas. Vi pa ljubite drug drugega«.

Jaz torej hočem ljubiti, kakor je ljubil Jezus! Največje čudo izhaja prav iz ljubezni! Občutiti opojnost zaradi neskončne in goreče Očetove nežnosti ima za posledico, da človek ve, kaj pomeni biti svoboden in srečen.

Tako svoboden in tako srečen, da tega ne morem več zadržati v krogu svoje družine; zato sem začel tudi drugim pripovedovati o Očetovi ljubezni, dobroti in usmiljenju. Vsem, ki sem jih srečal, sem klical: O, če bi poznali Očeta! …

A če hočem o vsem tem govoriti verodostojno, moram prej poznati Očeta; zato ponavljam: Jezus, edino ti nas lahko privedeš k Njemu.

Prosite, vztrajajte, kličite, trkajte. Vrata se bodo odprla. Našli boste, kar iščete, dobili boste, kar potrebujete. Preden boste odprli usta, da bi prosili, bo njega že prevzemala skrb za tisto, kar potrebujete. Preden boste stopili na pot, da bi se srečali z njim, bo že odšel, da bi se srečal z vami.

Jezus, pomagaj nam pri našem prizadevanju, da bi srečal Očeta in ga vedno bolj osebno poznali! Ob srečevanju z njim bomo iz svoje glave odstranjevali vse, kar je negativnega: mračne misli, glodajoč nemir, tesnobne skrbi … vse to bomo polagali v roke našega ljubljenega Očeta.

Prizadevno bomo delali, vendar brez napetosti, trudili se bomo, a se ne bomo vznemirjali, delali bomo mirno in z veseljem, ker vemo, da Oče skrbi za nas.

Poglejte ptice, kako brezskrbno letajo. Niso kakor mi, ki moramo za kos kruha sejati, žeti, mlatiti. Te ptice ne sejejo, ne žanjejo, ne mlatijo, in vendar nobena ne umrje od lakote. Kdo jih hrani? Sam Oče jih hrani, dan na dan jih hrani. Če torej Oče vsak dan poskrbi, da nahrani ptiče, ki veselo letajo, česa vsega ne bo storil za nas.

Poglejte sonce! Mislite, da osvetljuje in dela rodovitne le njive dobrih in usmiljenih ljudi? To sonce siplje svoje žarke življenja tudi na njive izdajalcev, lažnivcev, lakomnežev, lahkoživcev in bogokletnikov. Takšen je Oče. Ljudje ga ne nehajo preklinjati, ne nehajo vanj streljati zastrupljenih puščic. On pa jim v zameno daje zlato sonce, da bi napolnil svet z veseljem, da bi pozlatil sadno drevje in pšenico po poljih nehvaležnih ljudi. Takšen je Oče.

In na ljubezen bom odgovoril z ljubeznijo, kajti svetost ni nič drugega, kot odgovor ljubezni na oznanilo ljubezni! O nadvse ljubljeni Oče!“

Delo v tem mesecu

Intenzivno prakticiraj pisno molitev in v duhovni dnevnik zapisuj to, kar govoriš z Bogom; izrazi občutja zahvaljevanja, češčenja, blagoslavljanja …

S pomočjo Kratke pedagogike in duhovnega dnevnika premišljuj in analiziraj naslednja besedila:

Pismo Rimljanom 8,28–39

Jozue 1,1–9

Matej 11,25–30

Izaija 60,1–22

Janez 15,1–17

Psalm 103 (molitveno branje)

Psalm 84 (molitveno branje)

Psalm 84 (molitveno branje)

Vsakdanja duhovna drža

Trudi se, da boš pogosto preko dneva ves teden na vse ljudi in stvari gledal kot na bitja, ki jih Bog ljubi. V drži solidarnosti z vsemi pomisli, da Bog ljubi tega konkretnega človeka in tudi sam reci svojemu Bogu: ‘Tudi jaz ga ljubim.’

Radijski napovedovalec, minister, ki končuje razpravo, oseba, ki nastopa na televiziji, politik, ki se pojavi v dnevniku, prodajalec v trgovini, voznik avtobusa ... Ko pomisliš, da vse te Bog ljubi, odgovori: ‘Oče, tudi jaz jih ljubim!’

Sosed ali soseda, politik iz nasprotne stranke, ‘težak’ značaj v skupini, uporni sin, osorni sorodnik, egoistični soprog ... ko pomisliš, da vse te Bog ljubi, odgovori: ‘Oče, tudi jaz jih ljubim!’

Ko odhajaš od doma, opaziš mnogo stvari in ljudi: lastovke, elegantna dama, razigrani otroci, ožarjene gore, vrtovi, veseli mladostniki, molčeči gospod, trgovka ... ko se zaveš, da je ves svet velik zakrament ljubezni, odgovori: ‘Oče, tudi jaz jih ljubim.’

Predvsem pa, ko se radostno spomniš, da tudi tebe Oče gleda z neskončno nežnostjo, odgovori: ‘Oče, daj mi milost, da se bom čutil ljubljenega in se zavedal, da sem ljubljen.’

Povežite se z nami

Voditeljice in voditelji Delavnice molitve in življenja vas vabijo, da jih vprašate, če vas kaj zanima, z njimi delite izkušnje ob radijski delavnici. Pišite na naslov info@dmz.si.

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...