Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Ameriški in mehiški škofje v spomin na umrle migrante

Cerkev po svetu | 31.03.2014, 14:28 Marta Jerebič

Škofje ZDA in Mehike so se včeraj in danes srečali na njihovi državni meji. Prehodili so pot, ob kateri je v zadnjih letih umrlo več kot 6 tisoč migrantov iz Latinske Amerike, ki so poskušali priti v ZDA. Jutri bodo škofje iz obeh držav darovali tudi sveto mašo v njihov spomin. Pobuda za to srečanje se je porodila po tem, ko je papež Frančišek julija lani obiskal otok Lampeduso.

Mesto Nogales je razdeljeno na dva dela, ločeno z obzidjem, ki predstavlja mejo med ZDA in Mehiko. Del mesta je v Arizoni, drugi del v mehiški državi Sonora. Prav čez to mejo na desetine Latinoameričanov poskuša vstopiti v ZDA. »To je naša Lampedusa,« pravijo ameriški škofje, ki so zato to mesto izbrali za kraj skupnega romanja, pri katerem se spominjajo več kot 6 tisoč migrantov, ki so od leta 1998 umrli v puščavi v poskusu, da bi prestopili v ZDA in tako zbežali iz revščine in nasilja v svojih državah.

Prav tako kot papež Frančišek v Lampedusi, tudi ameriški in mehiški škofje obsojajo globalizacijo brezbrižnosti do tega vprašanja. Brezbrižnost do trpljenja in mrtvih je obnašanje, ki se ga kot narod sramujemo, pravijo ameriški škofje. Valentina Valferé iz organizacije Soleterre, ki brani pravice migrantov, je v pogovoru za Radio Vatikan povedala: »Govorimo o več kot 400 tisoč osebah, ki vsako leto prečkajo mejo in poskušajo priti v ZDA.« Kot je še povedala, jih skrbi predvsem organiziran kriminal in nasilje ter ugrabitve in posilstva migrantov, kar se dogaja vse pogosteje. Najslabše pa je to, da lokalne oblasti ponekod sodelujejo s skupinami organiziranega kriminala.

Pobuda ameriških in mehiških škofov želi opozoriti prav na te človeške posledice migracij in nujnost migracijske reforme v ZDA, ki bi omogočila ureditev statusa enajstim milijonom nezakonitih priseljencev.

 

Cerkev po svetu
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...