Timorski škofje na obisku ad limina
Cerkev po svetu | 17.03.2014, 14:35 Marta Jerebič
Na obisku ad limina v Rimu se prvič mudijo škofje z Vzhodnega Timorja. Gre za jugovzhodno azijsko državo z večinskim katoliškim prebivalstvom. Majhen otok, ki je bil do leta 1975 portugalska kolonija, se je leta 1999 odcepil od Indonezije in leta 2002 postal samostojna država. Vloga tamkajšnje Cerkve je bila v tistih krvavih letih osamosvajanja predvsem v vzpostavljanju miru.
Predsednik škofovske konference Vzhodnega Timorja, Basilio Do Nascimento, je v pogovoru za Radio Vatikan povedal, da je vloga Cerkve še vedno zelo pomembna. Takoj po indonezijski invaziji je odigrala vlogo zaščitnice in opozarjala na kršenje človekovih pravic Timorcev. Sledila je faza, ko si je prizadevala za spravo z Indonezijci, danes pa Cerkev poskuša opravljati vlogo vzgojiteljice, vendar ne samo v smislu učenja branja in pisanja, ampak tudi učenja, kako živeti v teh novonastalih razmerah. Demokracija je namreč nova realnost za Vzhodni Timor: prešli so s tradicionalnega sistema na sodoben sistem, ki se ga mora prebivalstvo naučiti prepoznati in msgr. Do Nascimento je prepričan, da je vloga Cerkve danes, da vzgaja v demokraciji.
Vzhodni Timor bo prihodnje leto praznoval 500. obletnico evangelizacije. Za tri škofije na otoku, kjer je krščenih 97 odstotkov prebivalstva, pa je glavni izziv vzgoja v veri. V času osamosvojitvene vojne so bili številni ljudje krščeni v Cerkvi, ki pa ni imela časa in virov za vzgojo vernikov v veri, je povedal Do Nascimento. Manjkajo pa tudi strukture, tako da je tudi raven formacije duhovnikov in pastoralnih delavcev nizka. Zato potrebujejo pomoč drugih Cerkva. Doslej jim je pomagala Cerkev na Portugalskem, Cerkev v Braziliji pa jim je poslala profesorje za izobraževanje učiteljev v semeniščih.