Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Papež Frančišek pozval k molitvi za Ukrajino

Papež in Sveti sedež | 02.03.2014, 13:03 Marta Jerebič

»Prosim vas, da še naprej molite za Ukrajino, ki se nahaja v težkih razmerah. Medtem ko upam, da si bodo vse strani prizadevale za preseganje nesoglasij in za skupno gradnjo naroda, mednarodno skupnost pozivam, naj podpre vsakršno pobudo v korist dialoga in sloge,« je dejal papež. Sicer pa je spregovoril o tem, kako ne moremo hkrati služiti Bogu in mamonu ter da moramo zaupati v Božjo previdnost. Na koncu pa je spomnil tudi na to, da v sredo začenjamo postni čas.

Papež je svoje besede navezal na odlomek iz Matejevega evangelija o tem, kako na primer ptice ne sejejo in ne žanjejo niti ne spravljajo v žitnice, in vendar jih nebeški Oče hrani. Ko pomislimo na številne ljudi, ki živijo v negotovih razmerah ali celo v revščini, se morda zdijo te Jezusove besede abstraktne, če ne celo iluzija. V resnici pa so bolj kot kdaj aktualne, poudarja papež. Opominjajo nas, da ne moremo služiti dvema gospodarjema: Bogu in bogastvu. »Dokler bo vsak kopičil le zase, ne bo nikoli pravičnosti.« Če v nasprotju, zaupajoč v Božjo previdnost, skupaj iščemo njegovo Kraljestvo, ne bo nikomur manjkalo nujno potrebnega za dostojanstveno življenje, je poudaril papež in dodal, da je srce, polno pohlepa po imetju, srce brez Boga. Zato je Jezus večkrat opominjal bogate, ki tvegajo, da svojo varnost polagajo le v dobrine tega sveta. V srcu, ki ga obvladuje bogastvo, ni več veliko prostora za vero. Če pa nasprotno damo Bogu mesto, ki mu pripada, torej prvo mesto, potem njegova ljubezen vodi v delitev bogastva, ki ga daje v službo projektov solidarnosti in razvoja, kot kažejo številni primeri v zgodovini Cerkve. Da nikomur ne bi manjkalo kruha, vode, obleke, hiše, dela in zdravja, je potrebno, da se vsi priznavamo za sinove Očeta, ki je v nebesih in torej za brate med seboj in tako tudi ravnamo, je dejal papež. Na koncu je spomnil, da v sredo začenjamo postni čas, ki je čas spreobrnjenja, boja proti zlu z orožjem molitve, posta in dejanj usmiljenja. Človeštvo, je dejal, potrebuje pravičnost, spravo, mir – vse to pa ima lahko samo, ko se z vsem srcem vrnemo k Bogu. Papež je še dejal, naj v postni čas vstopimo v duhu bratske solidarnosti s tistimi, ki trpijo pomanjkanje in nasilne spore.

Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...