Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Javni dolg države letos na skoraj 81 odstotkov BDP, vlada napoveduje dvig DDV

Slovenija | 31.03.2014, 21:15

Javni dolg države se bo letos povečal na skoraj 81 odstotkov bruto domačega proizvoda, vzrok za to naj bi bil tudi visok javnofinančni primanjkljaj v preteklem letu, ki je znašal dobrih pet milijard evrov oziroma nekaj manj kot 15 odstotkov BDP. Javnost v teh dneh razburja tudi predlog vlade, da bi dvignila davek na dodano vrednost, s čimer želi zakrpati proračunsko luknjo, veliko 200 milijonov evrov, ki je nastala zaradi razveljavitve zakona o davku na nepremičnine.

Vlada v teh dneh poleg novega zdravstvenega ministra išče tudi rešitve, kako zapolniti proračunsko luknjo, ki je nastala zaradi razveljavitve zakona o davku na nepremičnine. Minister za finance Uroš Čufer je koaliciji predlagal dvig DDV. Vladna koalicija je to storila že lani, ko je splošno stopnjo s takratnih 20 zvišala na 22 odstotkov, znižano stopnjo, s katero so med drugim obdavčeni hrana in zdravila, pa z 8,5 na 9,5 odstotka. Čufer še vedno predlaga tudi uvedbo davka na nepremičnine in zniževanje javne porabe. Slednje napoveduje na področju šolstva, zdravstva in občin.

Številni ekonomisti, predstavniki opozicije in predstavniki gospodarskih združenj opozarjajo, da bi morala vlada namesto višanja davkov, rezerve iskati predvsem v učinkovitejšem pobiranju davkov in racionalnejšem javnem sektorju. Ob tem opozarjajo tudi na številne negativne učinke, ki bi jih prinesla višja stopnja DDV. Poslanec SDS Andrej Šircelj je tako opozoril, da bi omenjena sprememba zmanjšala zasebno potrošnjo in oklestila BDP, najbolj bi prizadela socialni položaj tistih z najnižjimi dohodki. Poslanec N.Si Matej Tonin je poudaril, da je rezerve treba poiskati v rezih v javnem sektorju. Po njegovih besedah bi morali normative in standarde v šolstvu urediti primerljivo s skandinavskimi državami, pa bi lahko precej zmanjšali število zaposlenih v šolstvu. Glede zdravstva Tonin pravi, da bi rezerve lahko iskali pri administrativnem osebju in organizaciji dejavnosti. Veliko bi po njegovih besedah lahko prihranili tudi pri poslovanju upravnih enot.

Višjemu DDV niso naklonjeni niti v gospodarskih združenjih. Goran Novković iz gospodarske zbornice je poudaril, da bi dodatna obremenitev delodajalcev pomenila višjo stopnjo brezposelnih. V obrtno-podjetniški zbornici vlado opozarjajo na povečanje obsega sive ekonomije in nakupovanje potrošnikov v tujini.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...