Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
dr. Boris Pleskovič (foto: Svetovni slovenski kongres)
dr. Boris Pleskovič

Jaklič in Pleskovič o zavrnitvi zakona o davku na nepremičnine

Slovenija | 28.03.2014, 16:00

Ekonomist dr. Boris Pleskovič ob odločitvi ustavnih sodnikov, ki so zavrnili zakon o davku na nepremičnine, opozarja, da bo vlada izpadli denar iskala z novimi davki. Da bi vlada morala razmisliti o odstopu, meni tudi profesor prava na Harvardu dr. Klemen Jaklič.

Predsednica vlade bi morala odstopiti, je prepričan ekonomist Pleskovič. S prstom je pokazal tudi na državni aparat, češ, da se to ne bi zgodilo, če bi k zadevi pristopili bolj resno. "To je čisti dokaz, da je naša birokracija, ne zdravstvo ali šolstvo, ampak državna birokracija, neučinkovita, lena in prenapihnjena." Ekonomist Pleskovič je poudaril tudi, da bo vlada zdaj nekje iskala denar, a trdi, da do novih obdavčitev državljanov ne bi smelo priti. "Zdaj bodo poskušali ustvariti nek nov davek, ampak to se da nadomestiti s tem, da se proda podjetja. A podjetja se lahko proda, če bo boljša gospodarska klima."

Poklicali smo tudi profesorja prava Jakliča, ki je dejal, da ga odločitev ustavnih sodnikov ni presenetila. "Mislim, da ni druge rešitve, kot je ta, da bosta zakonodajalec in vlada to temeljito prebrala in pretehtala odločitev ter bosta znova začela postopek sprememb, če želita ta zakon v resnici sprejeti," je poudaril Jaklič in dodal, da je odločitev ustavnih sodnikov tako temeljita, da zakonodaje ne bo mogoče urediti z nekimi "kozmetičnimi popravki".

Jaklič tudi meni, da bi v Sloveniji lahko imeli manj razveljavljenih zakonov, če bi bolje poznali ustavno pravo. "Občutek imam, da v Sloveniji ustavnega diskurza ne pozna ne vlada ne redno sodstvo ne zakonodajna oblast, po ljudeh, kot sem nekoč zapisal, streljajo kot po muhah, po načelu česar nas na pravni fakulteti niso učili, ne obstaja. Vendar ta ustavnosodni diskurz še kako obstaja."

Kaj bi po besedah Jakliča moralo slediti odločitvi ustavnih sodnikov? "To je vprašanje politične kulture. V neki normalni državi bi vlada v takem primeru ponudila odstop. Bojim se, da v Sloveniji te politične kulture še ni, " je odgovoril.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...