Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Ob padcu davka na nepremičnine pozivi k odstopu vlade

Slovenija | 28.03.2014, 15:38

Odločitev ustavnih sodnikov je spremljalo veliko ljudi, med njimi so bili tudi tisti, ki so vložili ustavne presoje, ki izid seveda pozdravljajo. Mnogi pa so s prstom že pokazali na predsednico vlade Alenko Bratušek, ki da bi morala odstopiti. Spomnimo, da je Bratuškova na rebalans proračuna vezala zaupnico a sedaj velik del tega proračunskega dokumenta ne vzdrži več, saj vlada ne bo dobila želenih 170 milijonov od davka na nepremičnine. Da predsednica ne namerava odstopiti je nakazala z besedami, da bodo novi ukrepi, ki jih bo pripravila vlada za državljane bolj boleči in manj pravični.

Bratuškova po odločitvi ustavnega sodišča: Nove rešitve bodo bolj boleče in manj pravične

Vlada ima po navedbah premierke Alenke Bratušek smolo, da mora reševati probleme iz preteklosti. Bratuškova je v odzivu na razveljavitev zakona o davku na nepremičnine dejala, da je vlada verjela, da je leta 2006 sprejeti model množičnega vrednotenja ustrezen.

Vlada nekaj možnih rešitev ima, bodo pa te za državljane po navedbah Bratuškove bolj boleče in manj pravične. Te načrte bodo najprej preučili v krogu koalicije oziroma vlade, nato pa jih bodo predstavili javnosti.

Premierka se je ob tem ponovno opravičila državljanom za nevšečnosti ob urejanju podatkov za njihove nepremičnine. Kljub temu pa prosi, naj evidence uredijo do konca. Geodetska uprava bo postopke namreč peljala naprej in Bratuškova je prepričana, da bo davek na nepremičnine prej ali slej uveden tudi v Sloveniji.

Po mnenju Novakove bi vlada morala po novo zaupnico

Predsednica vlade Alenka Bratušek bi morala iti po mnenju NSi po odločitvi ustavnega sodišča, ki je razveljavilo zakon o davku na nepremičnine, po novo zaupnico. Zaupnico je vezala na sprejetje proračuna, ki pa sedaj ne zdrži več, je dejala predsednica NSi Ljudmila Novak.

Novakova je opozorila, da ta zakon podoben rešetu, saj ima polno lukenj. Obžalovala je, da vsa opozorila niso zalegla in da je vlada je rinila z glavo skozi zid. Novakova je spomnila še, da se je Slovenija ob sprejemanju nepremičninskega zakona in vseh polemikah okoli njega zelo zadolžila. To pa je sporno in nepregledno vsaj toliko kot neustavni davek na nepremičnine, je ocenila.

V SDS po odločitvi ustavnega sodišča pričakujejo odstop premierke

Na odločitev ustavnega sodišča, ki je razveljavilo zakon o davku na nepremičnine, se odziva tudi vodstvo največje opozicijske stranke. Ustavno sodišče še nikoli ni razveljavilo zakona, ki je bil vezan na zaupnico in je sestavni del proračuna, navajajo.

Prvak SDS Janez Janša je na Twitterju zapisal, da je sodišče posledično razveljavilo proračun za leto 2014, na katerega je premierka Alenka Bratušek vezala zaupnico.

Vodja poslancev SDS Jože Tanko je na novinarski konferenci dodatno pojasnil, da je zdaj edini pričakovani korak odstop premierke. Z vezavo zaupnice je Bratuškova po mnenju Tanka prisilila koalicijo k poenotenju in temu, da so pač sprejeli rešitve, s katerimi se morda tudi niso vsi strinjali.

Na vprašanje, kako bodo v SDS postopali, če Bratuškova ne odstopi, še ni želel odgovarjati. Kot je dejal, bo treba počakati, da koalicija resno premisli. Imajo pa, je pristavil, na voljo denimo ustavno obtožbo ali interpelacijo.

Bogovič: Z razveljavitvijo zakona je padla tudi vlada

Ustavno sodišče, ki je danes razveljavilo zakon o davku na nepremičnine, je po mnenju predsednika SLS Franca Bogoviča državljane zaščitilo pred "brutalnimi posegi vlade", z razveljavitvijo zakona pa da je padla tudi vlada Alenke Bratušek. "Vesel sem, da je ustavno sodišče, zadnji branik zakonitosti v Sloveniji, izdalo takšno odločbo, ki je državljane Republike Slovenije zaščitilo pred brutalnimi posegi vlade na to področje," je v izjavi po razglasitvi sodbe dejal Bogovič. Po njegovem mnenju je ustavno sodišče s to odločbo "jasno povedalo, kaj si misli o delu te vlade". "Po mojem globokem prepričanju je danes z razveljavitvijo padla tudi vlada Alenke Bratušek," je dejal Bogovič, eden od pobudnikov peticije proti davku.

Predsednik upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh je dejal, da je izredno vesel, da lahko od danes državljani ter obrtniki in podjetniki verjamejo v pravno državo. Odločitev glede zakona, ki bi po opozorilih zbornice pomenil veliko breme za malo gospodarstvo, je bistvenega pomena, da se bosta lahko obrt in podjetništvo razvijala in zaposlovala, je dejal Meh.

Predsednik sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič je dejal, da je kot državljan silno zadovoljen, da imamo v tej državi še institucijo, ki je še ni zapustila pamet.

Po mnenju koalicije odločitev ustavnega sodišča ne pomeni nezaupnice

Vodje poslanskih skupin koalicije so na skupni novinarski konferenci poudarili, da odločitev ustavnega sodišča za razveljavitev zakona o davku na nepremičnine ne pomeni nikakršne nezaupnice, kot to nekateri tolmačijo.

Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je dejal, da niso mogli predvideti, da je leta 2006 sprejet zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin ustavno sporen. Izpostavlja tudi, da zaradi odločitve sodišča ni ogroženo finančno poslovanje države. Vodja poslancev SD Matjaž Han je dejal, da tudi če je ta davek res padel, to še ne pomeni, da je padla socialna država. Prepričan je, da bodo našli primerne rešitve.

Podobno meni tudi vodja poslancev DL Rihard Braniselj. Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša pa je dejal, da v stranki ne odpirajo ravno šampanjca, ker nepremičninski zakon ni uspel, čeprav so imeli v preteklosti kar nekaj pomislekov. Zavedajo se namreč, da so kot del koalicije dolžni skrbeti za nemoteno delovanje države.

V občinah zadovoljni, ker je ustavno sodišče pritrdilo njihovim argumentom

V občinah so zadovoljni, da je ustavno sodišče pritrdilo njihovi argumentom in razveljavilo zakon o davku na nepremičnine ter vrnilo davčne vire, ki bi jih nadomestil novi davek. Davku na nepremičnine sicer ne nasprotujejo, a mora biti ustrezno določen.

Ocenjujejo tudi, da z odmero nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč za letošnje leto ne bo težav. Darko Fras iz Skupnosti občin Slovenije je po razglasitvi sodbe tako ocenil, da je časa dovolj, je pa tudi v interesu lokalnih skupnosti, da občinski sveti sprejmejo ustrezne sklepe čim prej, da bo davčna uprava lahko začela s postopki izdajanja odmernih odločb.

Bruselj po odločitvi o davku na nepremičnine pričakuje nadomestne ukrepe

Evropska komisija po razveljavitvi zakona o davku na nepremičnine od Slovenije pričakuje nadomestne ukrepe.

Od slovenske vlade pričakujemo podrobna pojasnila o tem, kako namerava nadomestiti proračunski učinek te odločitve, je povedal tiskovni predstavnik evropskega komisarja za gospodarske in denarne zadeve Ollija Rehna, Simon O'Connor.

Evropska komisija sicer jemlje na znanje odločitev slovenskega ustavnega sodišča o davku na nepremičnine ter sporoča, da bo preučila dopolnjene fiskalne načrte Slovenije, opredeljene v proračunskem programu, ki ga je treba v Bruselj poslati do konca aprila.

Odmevi iz opozicijskih vrst v DZ

Potem ko je ustavno sodišče razveljavilo zakon o davku na nepremičnine, so se na to v razpravi o dopolnilih k predlogu novele zakona o množičnem vrednotenju v DZ že odzvali poslanci opozicije. Kot so opozorili, gre za popravni izpit in popolno nezaupnico vladi. Pod vprašajem se je po njihovi oceni znašla tudi ustavnost danes obravnavane novele.

Novico o odločitvi ustavnega sodišča je poslancem sporočil Jožef Horvat (NSi), ki je ob tem opozoril, da je vlada dobila popravni izpit.

Gre za popolno nezaupnico vladi Alenke Bratušek, se je strinjal Branko Grims (SDS). Vse v koaliciji, ki bi želeli pri tem iskati "taka ali drugačna politična ozadja", je posvaril, da so ustavni sodniki odločitev sprejeli soglasno. Spomnil je še, da je zakon o davku na nepremičnine pomemben del proračuna, na sprejetje katerega je premierka vezala zaupnico.

Alenka Jeraj (SDS) je menila, da je čas, da se vprašamo, "kaj res delamo". Kot je pristavila, se je vlada za nepremičninsko zakonodajo odločila le za to, da bi zapolnila proračun, ne pa zato, da bi uredila zadeve. Ob tem je izrazila obžalovanje, da ni poslušala opozoril opozicije in stroke. "Vladni avion se je očitno zaletel v steno," je dodala.

Beseda je sicer tekla tudi o tem, kaj bo odločitev ustavnega sodišča pomenila za predlagano novelo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Romana Tomc (SDS) je opozorila, da bi bile lahko tudi te spremembe v nasprotju z ustavo. Ob tem je vlado pozvala, naj se ustavi, saj da je dovolj sprenevedanja in arogance.

Ivan Grill (SDS) je ocenil, da bi bilo zdaj modro in koristno za državo, da se nepremičninsko zakonodajo oblikuje na korekten in pravičen način, da se poišče soglasje opozicije in koalicije.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...