Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Odprti arhivi pomembni pri odkrivanju zgodovinske resnice

Politika | 21.03.2014, 16:00

Do izteka roka je na upravnih enotah in krajevnih uradih ter elektronsko svoj podpis proti zapiranju arhivov Udbe prispevalo 46 tisoč 712 državljanov. Predlagatelji so tako uspešno zbrali več kot 40 tisoč podpisov, kot veleva zakon o referendumu in ljudski iniciativi. Prvopodpisana pod referendumsko zahtevo poslanka SDS Eva Irgl ter raziskovalca in publicista mag. Igor Omerza in Roman Leljak so poudarili, da so odprti arhivski dokumenti pomembni pri odkrivanju zgodovinske resnice.

Predsednica Komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl je po uspešno zbranih podpisih proti zapiranju arhivov Udbe pojasnila dilemo, ki se pojavlja v javnosti, in sicer, da gre pri vprašanju arhivov za ideološko temo. »Vprašanje zgodovinske resnice, nedotakljivosti človeškega življenja, človekovega dostojanstva in vprašanje pravice do vedenja, nikoli ne more biti ideološko vprašanje, še manj pa strankarsko vprašanje. To so vprašanja, ki morajo presegati politična nasprotja, saj so vsem nam skupna in nas ločujejo od barbarstva.“

Irglova je pojasnila, da obstajajo zakonske možnosti, da se referendum izvede hkrati z volitvami Evropski parlament in ob tem izrazila upanje, da bo predsednik državnega zbora storil vse potrebno, da se glasovanje izvede hkrati, s čimer se izognemo morebitnim dodatnim stroškom. Ugiba se tudi o možnosti, da bi bila glede omenjenega zakona vložena presoja za oceno ustavnosti.

»V kolikor bodo koalicijski poslanci zbrali to možnost, potem ne bomo mogli ujeti roka z evropskimi volitvami in v tem primeru bi lahko govorili o namernem, načrtnem in politikantskem zavlačevanju, saj tudi poslanci koalicije vedo, da ustavno sodišče ne bo odločilo nič drugače kot v prvem primeru, ko smo imeli referendum o arhivskem gradivu, torej, da je pravica ljudi do odločanju na referendumu najvišja ustavna pravica. To pa pomeni tudi, da bo koalicija v takem primeru morala prevzeti odgovornost za dodatne stroške, ki bi ob tem nastali.“

Tudi raziskovalca in publicista Igor Omerza in Roman Leljak sta zaradi narave svojega dela. zadovoljna s potekom zbiranja podpisov za referendum. Povedala sta, da želijo tudi ljudje na terenu končno izvedeti resnico o polpretekli zgodovini. »Ne želijo, da zakoni, ki se zdaj sprejemajo še naprej ščitijo žive politike, ki so dnevno prisotni v politiki, v gospodarstvu. Želijo živeti s pravo resnico in odprti dokumenti pomenijo prav to.« Zbrane podpise bodo v prihodnjem tednu vložili v državni zbor. Nato bo na potezi predsednik DZ Janko Veber, ki bo moral ugotoviti, ali je referendumsko vprašanje ustrezno in ali je število podpisov v resnici zadostno.

 

Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...