Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

S. Romana Kocjančič in p. Branko Cestnik o prvem letu papeža Frančiška

Papež in Sveti sedež | 12.03.2014, 18:00 Marta Jerebič

Tokratni Pogovor o smo namenili prvemu letu pontifikata papeža Frančiška. S. Romana Kocjančič in p. Branko Cestnik sta med drugim spregovorila o tem, zakaj je Frančišek tako medijsko priljubljen, v katero smer gre reforma rimske kurije in ali je papež pri tem naletel na kakšen odpor. Komentirali smo tudi papeževa potovanja, njegovo skrb za uboge in pastoralno skrb za družino. Sogovornika sta spregovorila še o tem, kako gledata na sobivanje dveh papežev in kaj ju je najbolj presenetilo v prvem letu pontifikata papeža Frančiška.

Sogovornika smo vprašali, zakaj je papež tako hitro osvojil ves svet. P. Branko Cestnik: »Odgovarja na določena pričakovanja, ki so zelo močna v ljudeh: pričakovanja po pravičnosti, moralni prenovi, nenarejenosti, je brez oklepov.« S. Romana Kocjančič: »Zato, ker ima rad ljudi. On je preprost. Je res vsem papež za ljudstvo, to kar je sam rekel. Po drugi strani pa je oče. Je res oseba očeta, ki je usmiljen, ki zna nagovoriti tudi tistega, ki ni tako blizu Cerkvi, tudi če je nekdo grešen. Približa se vsakemu človeku in nikogar ne obsodi.«

Papež Frančišek je začel z mnogimi reformami, pri čemer si pomaga s svetom osmih kardinalov. Kot pravi p. Cestnik, želi papež najprej odpraviti dvorni odnos v Vatikanu: »Druge spremembe pa bodo tiste, ki jih bomo videli, kaj bo nastalo in kaj bo ukinjeno. Kako bodo ti dikasteriji šli naprej. Govori se recimo, da bi že ta novi dikasterij o novi evangelizaciji on kar ukinil in ga dal v splošno službo evangelizacije.« S. Romana Kocjančič meni, da gre pri reformi rimske kurije v poenostavljanje vseh struktur za vodenje Cerkve. »Se pravi, da bi rad imel tisto, kar omogoča, da res živimo Evangelij, kar nam je v prid oznanjevanja, po drugi strani pa ukinja vse, kar je nepotrebno. Poleg tega pa ima nazor, da bo vse transparentno, kar se dela

Zdi se, da bo papež skrbno izbiral mednarodna potovanja. Doslej je opravil le enega v Rio de Janeiro na svetovni dan mladih in tri po Italiji: obiskal je Lampeduso, Sardinijo in Assisi. Sicer naj bi bilo znano, da ima nerad daljša potovanja. »To je možno iz osebnega nagiba, da nerad potuje, kot drugo pa se to sklada z njegovo odločitvijo, da bo on rimski škof. Poleg tega on nekih velikih nagovorov svetu in celinam nima. Odpravil je pozdrave v večjih jezikih za božič ...« Kaj pa lahko pričakujemo od njegovega romanja v Sveto deželo? »Vsakič, ko gre papež v Sveto deželo, je to velika stvar – torej, Petrov naslednik gre tja, kjer se je Peter rodil, gre k svojim izvirom. Avtomatsko je to tudi ekumensko sporočilo – Jeruzalem je ekumensko mesto. Hkrati se s tem avtomatsko sproži sporočilo medverskega dialoga. In sporočilo miru.«

Papež preseneča v mnogo čem, a za oba sogovornika najbolj presenetljivo dejanje ostaja prvi nastop papeža Frančiška, ko je v bistvu že nakazal program svojega papeštva. »Ta srčnost, preprostost, bratstvo in ljubezen. To je njegov program, ki ga že eno leto vodi in verjetno bo v tej smeri delal še naprej,« je še povedala s. Romana Kocjančič.

Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.