Krofi s. Nikoline
Čas pustnih dobrot
| 26.02.2014, 18:47 Matjaž Merljak
Da smo v pustnem času, da bo jutri t.i. debeli četrtek in je pred nami pustna sobota, se je poznalo tudi v oddaji Ponedeljkova 17., v kateri je tokrat na kuharska vprašanja poslušalk in poslušalcev odgovarjala sestra Nikolina SŠ.
Poslušalko Vido je zanimamo, zakaj se krofi med cvrtjem obračajo. "Bolj se obračajo, če so premalo vzhajani," je odgovorila s. Nikolina ter dodala: "Takrat jih toplota, ko jih damo v vroče olje, dvigne in nastanejo luknje. Zato damo najprej ocvret en krof, nato pa ostale. Če so preveč vzhajani, so površine nagubane, ne narastejo toliko in nimajo sledu o vencu."
Pravi še, da jih ne smemo vzhajati na previsoki temperaturi. Enojni vzhajajo od 45 do 60 minut - odvisno je od temperature v prostoru. Pomembno je tudi, da smo med postopkom cvrtja ob štedilniku.
Poslušalko Albino je zanimalo, zakaj krofi 'pijejo' oz. posrkajo olje in sestra Nikolina ji je odgovorila, da je treba v testo, v presejano moko, dati malo pecilnega praška, ki ga tudi presejemo. Pridamo pa tudi alkohol - na 1 kg moke je treba dati 4 - 5 žlic ruma ali žganja. Pomembno je tudi pravilno vzhajanje in pravilno pogreto olje." To preverimo s kroglico testa, ki ga damo v olje. Ta se potopi do dna in nato štejemo čas dvigovanja: "En, dva, tri - če je več, olje še ni dovolj vroče."
Poslušalki Kristini pa je glede vrstnega reda cvrtja svetovala, naj najprej ocvre tiste krofe, ki jih je prve izkrožila ...
V oddaji Ponedeljkova 17. je s. Nikolina dejala, da k pustnim dobrotam sodijo tudi kvašeni flancati (testo je podobno kot za krofe, sicer pa so manj zahtevni in priprava vzame manj časa) in miške (testo se kot žličniki daje v vroče olje), ki so lahko navadne ali iz jogurta ali iz skute.
Vse pustne dobrote potresemo s sladkorjem šele takrat, ko jih postrežemo.
Več receptov in odgovorov sestre Nikoline najdete na posebni spletni strani.