Prazni ministrski mesti končno zapolnjeni
Slovenija | 24.02.2014, 22:49
Gospodarski in zdravstveni resor sta po treh mesecih znova dobila vodstvo s polnimi pooblastili. DZ je potrdil Alenko Trop Skazo za ministrico za zdravje, Metoda Dragonjo pa za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo. Zaradi koalicijske računice je prišlo do zamenjave na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu, prevzema ga Gorazd Žmavc.
Primopredaje na omenjenih ministrstvih bodo potekale že v torek. Tudi premierka Alenka Bratušek je v nagovoru poslancem izrazila pričakovanje, da bodo novoimenovani ministri čim prej pričeli z delom. Prav tako je Bratuškova prepričana, da bodo novi ministri na svojih resorjih prinesli obrat na bolje, saj da je ta pričakovan, možen in nujen.
Glede na trenutni gospodarski položaj v Sloveniji novoimenovanega ministra Dragonjo, ki je sicer gospodarski resor vodil že v vladi Janeza Drnovška med leti 1997 in 1999, zagotovo čaka zahtevno delo. Da je program Dragonje dober, so mu priznavali tudi nekateri opozicijski poslanci. Ob tem pa jih je več opozorilo, da zadanega ne bo mogel uresničiti. Dragonja je bil po imenovanju v DZ redkobeseden. Glede omenjenih opozoril priznava, da se je v vladi treba vedno usklajevati. A si bo prizadeval za to, da bodo v glavnih programskih usmeritvah naredili preboj. Na druga konkretna vprašanja o zadanih ciljih pa novinarjem ni odgovarjal.
Bolj zgovorna je bila nova zdravstvena ministrica Trop Skaza, ki je novinka v politiki. Po potrditvi je novinarjem dejala, da je bila njena napoved o morebitni uvedbi novih dajatev na področju zdravstva le razmišljanje po vzoru izkušenj nekaterih sosednjih držav, ki so se srečevale s podobno situacijo oz. pomanjkanjem denarja za zdravstvo. Glede na to, da so se tudi nekatere koalicijske stranke obregnile ob to njeno napoved na matičnem odboru DZ, pa je dejala, da "brez dogovora med koalicijskimi partnericami in širšo družbeno skupnostjo ne gre". "Konsenz pa bo pokazal, v katero smer bomo šli pri iskanju morebitnih dodatnih finančnih sredstev," je dejala. Ob tem je znova napovedala boj proti korupciji v zdravstvu. "Boj proti korupciji pomeni tudi več sredstev v zdravstveni blagajni, ne glede na to, kako bomo reševali finančno situacijo blagajne," je pojasnila. Sicer pa je Trop Skaza glede vodenja ministrstva optimistična, saj da je to v njeni naravi. Po torkovi predaji poslov na ministrstvu pa napoveduje "veselo na delo".
Medtem ko sta Dragonja in Trop Skaza do ministrskega stolčka prišla zaradi odstopov Stanka Stepišnika in Tomaža Gantarja novembra lani, pa so bile okoliščine Žmavčeve priključitve vladni ekipi drugačne. Na čelu urada za Slovence v zamejstvu in po svetu bo namreč nasledil Tino Komel iz vrst PS, ki mora nazaj v poslanske klopi zavoljo koalicijske računice, po kateri je ta resor prevzel DeSUS. DeSUS je doslej imel iz svojih vrst tudi ministra za zdravje, a ker je Trop Skaza ministrica iz kvote PS, DeSUS pa je želel ohraniti dva resorja v vladi, so se v vladi odločili za rošado. Komelova se je tako morala posloviti s položaja ministrice, saj resor poslej pripada kandidatu DeSUS. Žmavc je po imenovanju napovedal, da bo nadaljeval z že postavljeno strategijo na resorju, pozornost pa bo usmeril tudi v večje povezovanje z zunanjim in gospodarskim ministrstvom. Da je DeSUS zdaj prevzel oba zunanja resorja, je sicer lahko čudna, a tudi kar praktična situacija, saj da bodo lahko konkretno sodelovali. Njihovim aktivnostim bodo operativna podpora lahko zlasti diplomatsko-konzularna predstavništva, je dodal.
Nove ministre je podprlo 49 poslancev, 18 jih je bilo proti. Poslanci so glasovali v skladu z napovedi - koalicija je kandidature podprla, poslanci SDS so glasovali proti, v SLS in NSi so se glasovanja vzdržali.
Sicer pa Bratuškova napoveduje, da bo vladna ekipa storila vse, da bodo zaupanje prebivalstva upravičili. S popolnjeno ekipo so velike obljube, kot so gospodarski zagon, dostopno javno zdravstvo in prerojeni odnosi z rojaki po svetu na veliki preizkušnji, pravi premierka. Ta vladna ekipa pa namerava do konca mandata delati za to, da bo imelo delo več ljudi, da bodo čakalne vrste v zdravstvu dostojne in da bodo najboljši ostali doma, je dodala.
Poudarki iz razprave
Andreja Črnak Meglič (SD) je dejala, da je imela premierka Alenka Bratušek kljub temu, da so na ministre čakali kar nekaj časa, pri njihovi izbiri "kar srečno roko". Zlasti za kandidata za gospodarskega ministra Metoda Dragonjo meni, da bo vladna ekipa dobila izkušenega človeka, medtem ko je bodoča ministrica za zdravje Alenka Trop Skaza po njeni oceni prijetno presenetila z dobrim poznavanjem področja zdravstva. Pomembno se ji zdi tudi, da Trop Skaza prihaja iz javnega zdravstva.
Jakob Presečnik (SLS) je izrazil željo, da bi "ta srečna roka" premierke podpise pod ministrske kandidate dala že pred tremi meseci. Obenem se je vprašal, zakaj ti kandidati niso sodelovali pri pisanju nove koalicijske pogodbe, ki bi bila zagotovo kakovostnejša, boljša in bi pomenila večji napredek Slovenije. "Koalicija seveda mora dati svoj glas za nove ministre in s temi novimi ministri delovati v dobro Slovenije do konca mandata. Bomo pa videli, kako bo," je dodal.
Tudi Jožef Horvat (NSi) je dejal, da ga je Dragonja na predstavitvi na odboru pozitivno presenetil, a se glede na njegovo predstavitev sprašuje, ali ima pri Bratuškovi absolutno politično podporo. Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je izpostavila, da je "žalostna in zaskrbljena" zaradi resorja Slovencev v zamejstvu in po svetu, ki ga bo predvidoma prevzel Gorazd Žmavc. Glavno načelo stranke DeSUS, ki je Žmavca predlagala, je bilo namreč, da bo imela en glas več v vladi, meni Novakova. Na zaslišanju kandidata na odboru je ugotovila, da Žmavc "pravzaprav ne ve točno, ali je minister za tujce ali minister za Slovence".
Po mnenju Zvonka Černača (SDS) pa danes ne moremo govoriti samo o posameznikih, ampak o kompetentnosti vlade kot celote. In ministrske liste, kot pravi, ni mogoče podpreti ravno zaradi nekompetentnosti aktualne vlade, saj da delo novih ministrov "žal ne bo uresničeno v celoti tako, kot bi lahko bilo, če bi bila vladna ekipa drugačna, kot jo poznamo danes".
Maša Kociper (PS) je spomnila na zahteve DeSUS, da se novih ministrov ne imenuje, dokler ne bo dogovora o koalicijski pogodbi in razdelitvi resorjev. Po njenih navedbah v PS nad takšnim pogojevanjem niso bili preveč navdušeni, zlasti zato, ker jim do konca ni bilo jasno, ali kot največja vladna stranka iščejo kandidata za zdravstveni resor ali ne. "Če bi mi že prej vedeli, da je ta resor naš, bi imeli že davno ministra, brez skrbi," je dejala in v imenu PS prevzela delno odgovornost za zastoj, kar pa se po njenem mnenju lahko še popravi, če bo bodoča ministrica delala hitro in odgovorno. Da je PS dobila ta resor, je morala pristati še na izsiljevanje DeSUS, je priznala Kociprova in poudarila, da se njej osebno to zdi nedopustno.
Marija Plevčak (DeSUS) je prepričana, da bosta Dragonja in Trop Skaza morala imeti veliko politične volje in moči, da bosta stopila v boj s korupcijo in klientelizmom. Vsem trem bodočim ministrom pa želi "pri delu čim manj ovir in da bo njihovo prizadevanje usmerjeno v pozitivno reševanje in v dobro vseh nas, ki živimo v tej lepi Sloveniji".
V predstavitvi stališč poslanskih skupin je vodja poslancev PS Jani Möderndorfer poudaril, da so vsi trije kandidati odraz tehtnega premisleka premierke. V največji vladni stranki so prepričani, da bodo bodoči ministri sledili sprejetim prioritetam koalicijskih partneric in s tem potrebam v državi, s čimer da bodo dokončno normalizirane politične razmere.
Vodja poslancev SDS Jože Tanko pa je opozoril, da je šele danes na vrsti "saniranje posledic ujme, ki je zadela vlado" po odstopih Stanka Stepišnika z mesta gospodarskega in Tomaža Gantarja z mesta zdravstvenega ministra. Namesto hitre popolnitve vladne ekipe, ki bi bila v teh težkih časih pričakovana, je koalicija odlašala, je menil Tanko. Kot je še dodal, novi ministri ne bodo spremenili koncepta dela vlade in napovedal, da bodo poslanci SDS glasovali proti listi kandidatov.
"Žal si mora tudi koalicija natočiti čistega vina in se v priznanju lastnih napak odločneje soočiti z izzivi, ki so pred nami," je v imenu SD povedal Mirko Brulc. Trimesečna odsotnost polnega vodenja gospodarskega in zdravstvenega resorja je po njegovi oceni koalicijo postavila na križišče dveh poti. Zdi se, da smo "na prvi poti strankarskih računic" ostali dolgo in bo treba ubrati pot, ki bo odprla vrata vsebini, je dejal.
Katarina Hočevar je v imenu poslancev DL dejala, da pozdravljajo razmišljanje Trop Skaze o tem, kaj je v zdravstvu treba storiti. Dragonji pa polaga na srce, naj prisluhne potrebam gospodarstvenikom. Pri kandidaturi Žmavca Hočevarjeva pozdravlja izziv, da bo kot prioriteto postavil večji poudarek na gospodarskem sodelovanju z rojaki v tujini. Bodočim ministrom želi dobro delo ter jim polaga na srce: "Delajte transparentno, pošteno in v dobro prebivalcev Slovenije."
Prvak SLS Franc Bogovič je kandidatom izrazil pohvalo in spoštovanje, da v teh časih sprejmejo to zahtevno funkcijo. Skrbi pa ga, da zaradi odsotnosti jasnega koalicijskega načrta ministri ne bodo mogli veliko narediti do konca mandata. Zato si želi, da si kandidati za ministre povečajo politično moč.
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je odločno zanikal, da je šlo pri zamenjavi resorjev za politično trgovanje med njimi in PS. Dragonja in Trop Skaza sta po njegovem mnenju primerna kandidata. Čestital jima je za pogum in ju hkrati pozval, naj se zavedata pomembnosti svojih odločitev za prihodnost Slovenije. Trop Skazo je pozval, naj bremen reševanja slovenskega zdravstva ne preloži na ramena najšibkejših.
Vodja poslancev NSi Matej Tonin pa je poudaril, da glede na novo koalicijsko pogodbo in trenutne politične razmere tudi ministrski kandidati že na zaslišanjih pred odbori DZ "niso mogli povedati drugega kot to, da bodo administrativni upravitelji ministrstev". Bratuškova je imela po njegovi oceni "še najbolj srečno roko" pri izbiri Dragonje. A ker je potrjevanje novih ministrov v prvi vrsti opredeljevanje o smeri, ki jo zagovarja aktualna vlada, kandidatov v NSi ne bodo podprli, je napovedal.