V času šolskih počitnic poostren nadzor na smučiščih
Slovenija | 15.02.2014, 09:23
Na gorenjskih smučiščih se letno poškoduje okoli 600 smučarjev, največ zaradi neupoštevanja pravil o varnem smučanju, opozarjajo na Policijski upravi Kranj. V izogib povečanemu številu poškodovancev v času šolskih počitnic, bodo policisti med 15. februarjem in 2. marcem poostreno nadzirali smučarje in ugotavljali, ali upoštevajo red na smučiščih.
Na PU Kranj še opozarjajo, da smučarji s svojo vožnjo, predvsem pa z nepravilnim prehitevanjem in nekontroliranim smučanjem oziroma z zadrževanjem na nepreglednih delih smučišča, ne smejo ogrožati drugih. Ob tem so spomnili, da morajo otroci do 14. leta starosti uporabljati še zaščitno smučarsko čelado.
Obveznost odgovornega ravnanja sicer velja tudi za druge osebe na smučišču (turne smučarje, pohodnike, ipd.), ki morajo zlasti pri gibanju po smučišču ravnati odgovorno. "Uporabljajo lahko samo označene dostopne in izstopne poti, po smučarski progi pa ne smejo hoditi," izpostavljajo na policiji.
Po smučarski progi je prepovedano voditi tudi pse in druge živali, po smučišču pa jih lastniki ne smejo voditi brez povodca. Izven za to predvidenih površin je prepovedano še sankanje ali vožnja motornih sani.
Gorenjski policisti poudarjajo, da je nesreče treba preprečevati, če pa do nje pride, mora vsak pomagati ponesrečencu ali pa vsaj zavarovati kraj nesreče in o tem takoj obvestiti nadzornika na smučišču, policista ali pa poklicati na interventno številko 112, da se ponesrečencu čim prej zagotovi zdravniška pomoč.
Za kakovostno oskrbi najhuje poškodovanih, ki jih ni priporočljivo premikati z mesta nesreče, bo sicer že četrto sezono zapored skrbel tudi policijski helikopter s policistom gorske policijske enote in zdravniško ekipo, saj do poškodb na smučiščih največkrat prihaja daleč od možnosti prevoza z običajnimi prevoznimi sredstvi.
Helikopter lahko na smučišču, če je dovolj prostora in razmere to omogočajo, pristane ali pa rešuje z uporabi elektromotornega vitla. "V obeh primerih je potrebna velika previdnost," so zapisali na policiji in dodali, da se je helikopterju, še posebej njegovim vrtečim delom, prepovedano približevati.
"V območju delovanja helikopterja je treba poskrbeti tudi za predmete, ker jih piš lahko odnese in osebno varnost. Najbolje se je ustaviti in počepniti, obvezno pa upoštevati navodila posadke helikopterja," so še sporočili s PU Kranj.