Tina Komel
Ministričine besede v italijanščini niso bile škodljive
| 20.01.2014, 09:55 Matjaž Merljak
Komisija državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je imela v petek, 17. januarja 2014, nujno sejo. Na zahtevo poslanske skupine SDS so razpravljali o besedah, ki jih je ministrica Tina Komel na Dnevu emigranta izrekla v italijanščini. Komisija se je po poročanju Slomedia.it podrobno seznanila z dogodkom in nato razbremenila ministrico domnevne o škodi zaradi uporabe tudi italijanskega jezika, ker so prisotni menili, da ni šlo za uradni govor, temveč le za par minutni pozdrav.
V Čedadu je v ponedeljek, 6. januarja 2014, potekal tradicionalni 51. Dan emigranta, osrednja kulturna in politična prireditev Slovencev Benečije, Rezije in Kanalske doline. Letošnji osrednji slavnostni govor je pripadel skupini Mladi Benečani. Svoj pozdrav so imeli župan Čedada Stefano Balloch, predsednica Dežele Furlanije Julijske krajine Debora Serracchiani ter ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel.
Ministrica je del govora imela v slovenščini, del pa v italijanščini. To je bil povod za interpelacijo, ki jo zastavlja ministrici poslanka SDS Mateja Pučnik. Pučnikova v njej ugotavlja, da je bilo to najmanj primerno in da je takšen odnos ministrice zaskrbljujoč. Med drugim jo je vprašala, zakaj se je odločila za nagovor v italijanskem jeziku in ali meni, da je s tem prizadela narodni ponos ter če je nastop sledil načelom zakona, ki urejuje sodelovanje Republike Slovenije s slovenskimi avtohtonimi manjšinami v zamejstvu.
Ministrica Tina Komel je prebrala svoj pisni odgovor (najdete ga na naslovu) in seznanila Komisijo s svojimi stališči. Tisti člani komisije, ki izhajajo iz strank vladne koalicije, so njena stališča zagovarjali, opozicijski pa so bili zmerno kritični.
Na sejo so bili povabljeni tudi predstavniki manjšine: Slovenske kulturno gospodarske zveze SKGZ, Sveta slovenskih organizacij SSO in Slovenske skupnosti. Po poročanju portala Slomedia.it so se je udeležili: predsednika krovnih organizacij SKGZ in SSO Rudi Pavšič in Drago Štoka, za Slovensko skupnost Igor Gabrovec in za Demokratsko stranko David Peterin. Rudi Pavšič in David Peterin sta bila v soglasju z ministrico, Igor Gabrovec in Drago Štoka pa sta izpostavila pomen poudarjanja in ovrednotenja slovenskega jezika ob javno-institucionalnih priložnostih.
Na podlagi razprave je SDS umaknila svoje prvotne zahteve, komisija, ki jo vodi Daniel Krivec in je imela v tem mandatu do zdaj le štiri redne seje in osem nujnih, pa je sprejela predloge članice komisije Ljudmile Novak, naj se o pravilih nastopanja javnih institucionalnih predstavnikov Republike Slovenije v tujini izreče državni protokol.