Cesta Verica Gornji Senik
Nova cesta skrajšala pot za 20 kilometrov
| 16.01.2014, 12:26 Matjaž Merljak
Petek, 10. januarja 2013, je bil „svetek“ za prebivalce obmejnih vasi v slovenskem Porabju na Madžarskem. Ta dan so tudi uradno dobili dovoljenje za vožnjo po novi, pet kilometrov dolgi cesti med Gornjim Senikom in Verico. Pot med krajema je krajša za dvajset kilometrov, do zdaj je iz enega v drug kraj priti le skozi Monošter.
Svečano je bilo zlasti zato, ker sta v ta rob madžarske države in nekdanje železne zavese, prišla predsednica vlade Slovenije Alenka Bratušek in predsednik vlade Madžarske Viktor Orban. Slovesnemu odprtju je prisostvovala tudi ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel. Prišli so tudi pomembni možje in žene lokalne, regionalne in nacionalne politike, ki so prisluhnili pomembnim besedam in obljubam obeh predsednikov.
Krajani se nove povezave zelo veselijo. Cesta, ki jo Porabci imenujejo "mašna cesta", je bila nekoč zelo pomembna, saj so po njej prihajali iz Verice na Gornji Senik vsako nedeljo k maši, ker v Verici ni cerkve. Ker je niso vzdrževali, je zarasla in so jo opustili.
Nova cesta bo pomembna tudi za razvoj turizma v Porabju. Gradnja se je začela že leta 2007. 17. oktobra tega leta sta ob prvi skupni seji slovenske in madžarske vlade v Lendavi in Monoštru, temeljni kamen položila tedanja premiera obeh držav, Janez Janša in Ferenc Gyurcsany. Zaradi gospodarske krize in posledične nezmožnosti financiranja (izgradnjo je v celoti financirala Madžarska), pa se je zavlekla do konca lanskega leta.
Cesta je pridobitev za živelj na obeh straneh meje, ki je bil v obdobju hladne 40 let ločen, skorajda pozabljen od matičnega naroda na Goričkem.
K dvigu naravi prijaznega razvoja in iskanju novih priložnosti se trudijo tudi v Trideželnem parku Goričko-Raab-Őrség in upajo, da s svojim čezmejnim delovanjem tudi prispevajo h kakovosti in prepoznavnosti v srednjeevropskem prostoru.
Bratuškova se je pred odprtjem v Monoštru srečala s predstavniki slovenske narodne manjšine na Madžarskem in se z Orbanom sestala tudi na krajšem delovnem srečanju. Po njem sta podpisala izjavo o nameri o celostnem razvoju cestnih povezav Slovenije in Madžarske. Tako naj bi ob sedanjih osmih prehodnih mestih med državama uredili še šest novih. Okvirni sporazum med vladama o razvoju čezmejnih cestnih povezav so podpisali v Ljubljani novembra 2012.