Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Živeti ekumenizem (foto: ARO)
Živeti ekumenizem

Pregled domačih dogodkov, 17. 1. - 24. 1. 2014

Slovenija | 25.01.2014, 08:00

V 4. tednu v letu 2014, so poleg začetka akcije Radia Ognjišče Dobro delo dobro dene, odmevala še zaslišanja bančnikov, iskanje ministra za zdravje in gospodarstvo, razprava o Udbi in vložene so bile tudi nove ustavne pobude zakona o davku na nepremičnine.

Molitvena osmina za edinost med kristjani

V Katoliški Cerkvi smo danes sklenili molitveno osmino za edinost kristjanov. Veliko spodbudo k povezovanju med kristjani različnih cerkva je dal drugi vatikanski cerkveni zbor, ko je zapisal, da razdeljenost nasprotuje Kristusovi volji in je svetu v pohujšanje. Koncil je posebej izpostavil pomen duhovnega ekumenizma, ki vključuje spreobrnjenje srca in svetost življenja skupaj z zasebnimi in javnimi molitvami za edinost kristjanov. Tudi v Cerkvi na Slovenskem je v minulem tednu potekalo več dogodkov, ki predstavljajo ta duhovni ekumenizem. Tako so pri sv. Trojici v Ljubljani pripravili pričevanja vodilnih predstavnikov različnih cerkva in srečanje vernikov. Sledil je koncert zbora Alfa in Omega, ki je pod vodstvom Nade Žgur izvajal sakralno jazz glasbo. Zbrane so v Ljubljani nagovorili tudi pravoslavni paroh Peran Bošković, evangeličanski škof Geza Filo in novomeški škof Andrej Glavan.

Cerkev sv. Jožefa v Celju pa je prejšnjo nedeljo slovesno sprejela Slomškove in Grozdetove relikvije. Celjski škof Stanislav Lipovšek je ob tej priložnosti blagoslovil novi relikviarij, ki je nameščen v oltarju svetih bratov Cirila in Metoda. Slovesnosti so se v tednu ekumenske osmine udeležili tudi predstavniki drugih krščanskih veroizpovedi. Oltar sv. Cirila in Metoda v cerkvi sv. Jožefa v Celju je Slomšek že leta 1857 določil za sedež bratovščine Apostolstva sv. Cirila in Metoda. Šlo je za molitveno zvezo, ki naj bi pomagala uresničiti Jezusovo zapoved edinosti in ljubezni. Kot je pojasnil škof Lipovšek, smo Slovenci tako po Slomškovi zaslugi že zelo zgodaj vstopili v delo za popolnejšo edinost. "Tako, da je blaženi škof Slomšek že davno pred vatikanskim koncilom uresničeval to, kar je zapisal vatikanski koncil, da ni pravega dela za edinost brez molitve." S Celjem je povezan tudi bl. Alojzij Grozde, saj je bil prav v tem mestu razglašen za blaženega. "In zato je prav, da je on tudi še bolj prisoten med nami, da bomo tudi mi pričevalci te vere in ljubezni v Jezusa Kristusa. In čim bolj bomo z njim povezani, tem bolj bomo rasli v medsebojni edinosti." Škof Lipovšek je ob tem dejal, da bo potrebno poleg edinosti naših Cerkva pri nas reševati tudi vprašanje narodne sprave. "In tu sta tako Slomšek kot Grozde luč na tej poti. In sprava se začne pod križem, ne v iskanju nekih opravičil, ampak v odpuščanju po vzoru Jezusa Kristusa." Poklicani smo, da smo apostoli edinosti in apostoli sprave v našem narodu. Na to pot naj nas vabita bl. Slomšek in bl. Grozde, je še dejal škof Lipovšek.

Dobro delo dobro dene

Radio Ognjišče bo letos dokazoval sebi in drugim, da dobro delo dobro dene. Prvo tovrstno akcijo smo izpeljali v ponedeljek, 20. januarja v Ljubljani. Del ekipe se je mudil na Pediatrični kliniki, del ekipe v Hiši Hospic, kjer spremljajo umirajoče, del pa je zbiral materialna sredstva za družine. Z akcijo bomo na Radiu Ognjišče nadaljevali vsakega 20. v mesecu, z izjemo aprila, ko bo ta na sporedu 23. v mesecu. Osrednje praznovanje 20-letnice Radia Ognjišče se bo začelo 23. novembra z Gala koncertom v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma in sklenilo s sveto mašo na rojstni dan radia, 28. novembra predvidoma v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano.

V Hospicu, kjer si prizadevajo, da bi bila zadnja ura čim bolj mirna in srečna, so ekipo Radia Ognjišče sprejeli z odprtimi rokami, čeprav je tisto jutro odmevala žalostna novica, smrt 36-letne mamice in žene. Mož Blaž je povedal, da so Hospic izbrali za njeno zadnje zemeljsko zavetje, ker je tam povsem drugače kot v bolnišnici. "V bolnici vlada rutina, obiski so pogojeni s časom. Tukaj lahko prideš kadarkoli. Osebje si vzame čas za bolnika, je ob njem, ga neguje, boža, se z njim pogovarja in tako se vsi lahko pripravimo na zadnji trenutek." Ko zboli otrok, je prav tako hudo. V Pediatrični bolnišnici je radijsko druščino pričakal radovedni devetošolec. Svoje bolezni ni razkril, pač pa je razkril svojo ljubezen- radio. Sam vodi tudi šolski radio, zato je z veseljem prisluhnil izkušnjam tehnika Marka Zupana in voditeljice Mateje Feltrin Novljan.

Marsikdo šele v času bolezni pride do spoznanja, da je naša usoda pravzaprav v Božjih rokah. Tako pripoveduje Luka Klopčič, ki je kot otrok zbolel za tumorjem na malih možganih. "Doživel sem določene stvari, ki so bile težke, mi je pa pomagalo, da nisem zaupal samo vase, ampak v to, da je Nekdo nad mano, ki bedi, ima nad mojo usodo proste roke in je v tistem času z mano. In to je več, kar mi lahko kadarkoli dosežemo."

Zvečer se je praznovanje nadaljevalo v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma, kjer so nastopili številni ansambli narodnozabavne glasbe, ki so zbrane več kot navdušili. Nastopili so Ansambel Roka Žlindre, Gadi, Ansambel Donačka, Mladi Dolenjci, Ansambel Petra Finka, Ansambel Saša Avsenika in radijski ansambel.

Januarska akcija Dobro delo dobro dene je uspela tudi na področju zbiranja hrane za družine v stiski. V Mercatorju, ki je tudi sam prisluhnil in prispeval vrednostne bone, je bilo zbranih pet povsem polnih nakupovalnih vozičkov hrane in pripomočkov za gospodinjstvo, tako da bo moč razveseliti več kot osem družin.

Da dobro delo dobro dene, bo Radio Ognjišče znova skušal dokazati 20. februarja in nato vsakega 20. v mesecu, vsakič v drugem kraju, krona praznovanja 20. obletnice radia pa bo gala koncert v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, ki bo 23. novembra.

Slovenija tako in drugače

Po dežju sneg

V Sloveniji smo po deževnem in ponekod tudi poplavljenem začetku tedna le dočakali sneg. Prejšnji konec tedna so narasli pretoki rek po državi. Deževje je povzročilo težave na Notranjskem, Primorskem, Celjskem, Velenjskem in v Zasavju, kjer je meteorna voda zalivala stanovanjske in industrijske objekte. A je včeraj večji del države pobelil sneg. Nova pošiljka naj bi prišla v začetku prihodnjega tedna. Seveda so bili snega najbolj veseli prireditelji Zlate lisice in smučarskih skokov v Planici, novo pošiljko pa seveda čakajo predvsem smučarska središča.

Smo bližje krivcem za bančno luknjo?

Nič kaj belo in nedolžno pa ni bilo v državnem zboru, ko so se ves teden pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki ugotavljanja zlorabe v bančnem sistemu vrstila pričevanja članov uprav in nadzorniki treh največjih bank - Nove Ljubljanske banke, Nove Kreditne banke Maribor in Abanke Vipa. Predsednik nadzornega sveta NLB France Arhar je članom skušal orisati kompleksnost in specifičnost razvoja dogodkov v slovenskem bančnem sistemu, glede NLB pa je napovedal, da bo po izpolnitvi načrta prestrukturiranja povsem druga banka, tako po velikosti kot po vsebini. Za slabe kredite je po mnenju predsednika uprave NLB Janka Medje v precejšnjem delu kriva svetovna finančna in gospodarska kriza, a ne v celoti. Med dejavniki, ki so pripeljali do neodplačanih kreditov, je pred člani komisije o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu poleg krize naštel še nepravilen sistem upravljanja s tveganji, večje ali manjše kršitve internih pravil in postopkov ter v približno desetini primerov prevare. Člani komisije so zaslišali tudi predsednika uprav NKBM in Abanke, Aleša Hauca in Jožeta Leniča.

Ob tem pa še podatek, da so slovenske banke po podatkih Banke Slovenije do konca lanskega novembra pridelale 1,07 milijarde evrov izgube pred davki, malenkost več pa je znašala čista izguba. Neto oslabitve in rezervacije so dosegle 1,44 milijarde evrov. Občutno so upadli obrestni prihodki, ki so bili z 1,42 milijarde evrov za 21,9 odstotka nižji kot v enakem obdobju 2012.

Kljub bančni luknji nova zadolževanja

Skrbi o novem zadolževanju Slovenije so v minulem tednu izrazili tako v opozicijski NSi kot v SLS. Poleg tega, da bomo morali davkoplačevalci za sanacijo bančne luknje prispevati dvajsetkrat več kot za davek na nepremičnine, obstaja nevarnost nove bančne krize, če sedanji oblasti ne bo uspelo razkriti odgovornih za slaba kreditiranja v preteklosti. V SLS so tudi prepričani, da si vlada z novim zadolževanjem zgolj kupuje socialni mir.

Če sedanji oblasti ne bo uspelo razkrinkati "bančnih gangsterjev", je le še vprašanje časa, kdaj se bo bančna kriza ponovila, je povedal vodja poslancev NSi Matej Tonin in dodal, da namesto dragega zadolževanja obstajajo druge rešitve, in sicer nižja davčna obremenitev, manjša javna uprava in privatizacija. Tudi SLS se strinja z zmanjšanjem javne uprave, in sicer za petino, ter za reformiranje agencij in uradov. Poslanec Franc Pukšič namreč poudarja, da brez racionalizacije in reform ne bo šlo. Ob tem pa Pukšič opozarja, da ne smemo metati vsega v en koš, in kritično pripoveduje, da v javnem sektorju obstajajo sposobni z znanjem in kreativnostjo, ki niso nič plačani, hkrati pa je v sistemu veliko ljudi, ki so ostanki raznih politik in vlad, ki niso ne kreativni ne sposobni, a zasedajo odlično plačane položaje.

Ustavni sodniki še brez odločitve o zakonu o davku na nepremičnine

Ustavno sodišče še ni odločilo o predlogu za začasno zadržanje izvajanja zakona o davku na nepremičnine. Z obravnavo bodo nadaljevali na prihodnji seji 6. februarja, saj z razpravo še niso zaključili. Doslej je bilo vloženih šest zahtev za ustavno presojo nepremičninskega davka, zadnjo je vložil državni svet. Predavatelja na Harvardu dr. Klemena Jakliča smo vprašali, zakaj prihaja do tolikih pobud in kako ocenjuje zakon o davku na nepremičnine. "Mislim, da je razlog, zaradi katerega imamo toliko pobud na ustavno sodišče ta, da je zakon dejansko pisan nepazljivo. Zakonodajalec mora izredno paziti in uporabljati ustavni diskurz, torej argumente iz ustavnega prava." "Primer sumljivega zakonodajnega sredstva je že tisti člen v zakonu, ki pravi, da v kolikor na neki parceli velja solastnina in niso vpisani idealni deleži več solastnikov, da se za potrebe tega zakona šteje, da so ti deleži enaki," je opozoril. Težava lahko nastavne v tem, da bo nekdo plačal davek od premoženja nekoga drugega. "Ne morete zaradi tega, ker država v nekaterih primerih še ni uredila deležev, sedaj kaznovati državljana, da ta plača davek od nečesa, kar sploh ni njegovo premoženje." Prav tako se mu zdi sporno, da na izračun vrednostni nepremičnine ni mogoča pritožba, ki bi zadržala izterjavo davka. "To se pravi, vi ste lahko ob hišo, ob vse svoje premoženje, čeprav niste krivi, ker je nekdo drug napačno ocenil vašo nepremičnino in to je država. To se pravi, da gre za popolnoma prekomerno zakonodajno sredstvo za zagotovitev cilja, ki ga ta zakon zasleduje."

Medtem pa je iz geodetske uprave prišlo obvestilo, da bodo informativni izračuni davka na nepremičnine zavezancem poslani do sredine februarja, ne do 1. februarja, kot predpisuje zakon. Do zamude je prišlo zaradi dodatnih podatkov in zahtevnosti obdelav.

Še brez zdravstvenega in gospodarskega ministra, infrastrukturni (z)družil koalicijo

Potem, ko je najprej Igor Šoltes zavrnil kandidaturo za ministra za zdravje, kot pravi, zaradi ozkih strankarskih interesov nekaterih strank, je premierki Alenki Bratušek košarico dal tudi predsednik sindikata Praktik.um Igor Muževič. Slednji je po sestanku s premierko pojasnil, da bi se za prevzem zdravstvenega resorja odločil le v primeru polnega, torej štiriletnega mandata. Po mnenju prvega moža zdravstvene blagajne Sama Fakina pa bi bilo najprimerneje, da bi delo na tem resorju nadaljevala državna sekretarka Brigita Čokl. A tako kot se lomi pri zdravstvenem se tudi pri gospodarskem. Imena zanj še nismo dobili. Je pa kljub velikemu napihovanju nekaterih strank, koalicijo znova združil in družil minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel. Ta je poslancem SD in DeSUS predstavil odgovor na očitke iz interpelacije, ki sta jo zoper njega vložili SDS in NSi. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je po srečanju povedal, da se bodo poslanci SD o podpori interpelaciji odločili na sami seji, poslanci DeSUS pa interpelacije po besedah vodje strankine poslanske skupine Franca Jurše ne bodo podprli. Spomnimo, da je do interpelacije prišlo zato, ker se je minister namesto, da bi izbral med podjetnikom in ministrom, odločil za oboje.

O Udbi v hramu demokracije

Komisija državnega zbora za peticije, ki ji predseduje poslanka SDS Eva Irgl je znova razpravljala o delovanju nekdanje Službe državne varnosti. Pojavili so se namreč dokumenti o tem, da je omenjena služba v drugi polovici prejšnjega stoletja izvajala likvidacije hrvaških emigrantov. Po večurni razpravi komisija, v kateri ima večino koalicija, ni podprla sklepa, po katerem bi vlado pozvala, naj naredi vse, da bodo svojci oseb, ki jih je umorila SDV, lahko našli posmrtne ostanke. Zavrnjen je bil tudi sklep, da komisija pričakuje, da bo vlada naredila vse, da bodo morilci identificirani. V razpravi je raziskovalec Igor Omerza povedal, da je morala vsako tovrstno akcijo odobriti zvezna SDV, izvajale pa so jih republiške SDV, pri čemer je bil o likvidacijah obveščen tudi slovenski vrh. Med obveščenimi je bil po prepričanju publicista Romana Leljaka tudi takratni član CK ZKS Milan Kučan, ki pa to zanika.

Hrvaška : Slovenija

V začetku tedna je slovenske politike na noge ponovno dvignila naša južna soseda. Sodišče v Zagrebu je v prvi razsodbi po lanski sklenitvi memoranduma razsodilo v prid Zagrebački banki in Privredni banki Zagreb v tožbi proti LB in NLB v sporu o prenesenih deviznih vlogah hrvaških varčevalcev. Banki se bosta na nepravnomočni sodbi pritožili. Zunanji minister Karl Erjavec je sodbi označil za neposredno kršitev memoranduma, a poudaril, da hrvaške sodbe ne bodo imele posledic za Slovenijo. Zagreb vztraja, da memorandum spoštuje.

Mostovi, mostovi - obnovite se

Področje prometa pa nenehno pretresajo. Potem, ko še vedno nismo povsem rešili težav s prodajanjem izpitov za avte, smo že odprli novo fronto. To so pa slabo vzdrževani mostovi. Kot Pandorina skrinjica se je odprla ta zgodba, ki je terjala že prve odstope. Direktor Direkcije za ceste Gregor Ficko je ministru za infrastrukturo in prostor Samu Omerzelu ponudil odstop. Kot je zapisal, želi direkcijo osvoboditi vsiljenega bremena in nevzdržnega, načrtovanega pritiska, ki traja že več mesecev in ovira njeno normalno in uspešno delovanje. Minister, ki se je Ficku zahvalil za korektno sodelovanje, je odstop sprejel. Premierka Alenka Bratušek je v odzivu izpostavila, da se glede svoje zaposlitve vsak odloča sam, Ficko pa očitno na svojem dosedanjem delovnem mestu ni več videl izzivov. Na direkciji so medtem znova opozorili pred krčenjem sredstev. A v Fickove čevlje, ki se je nedavno znesel tudi nad novinarko, ko ga je spraševala o tem, zakaj denimo pri slabih mostovih agencija ni ukrepala prej, je vlada že postavila Sergija Grmeka. Delo bo začel konec meseca.

Korupcija (ne)živi

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila koruptivno ravnanje občine Slovenj Gradec v času, ko jo je še vodil župan Matjaž Zanoškar, zdaj poslanec PS. Občina je v tistem času najprej za določen, nato pa za nedoločen čas zaposlila županovega ožjega družinskega člana, in sicer na podlagi razpisnih pogojev, ki so mu izrazito ustrezali. Zanoškar zavrača očitke in poudarja, da v postopku zaposlitve ni bil udeležen. Prav tako ne vidi razloga za odstop s funkcije poslanca. V molk se je zavila tudi poslanska skupine PS. Predsednik državnega zbora Janko Veber je v odzivu ocenil, da so zakonodajo dolžni spoštovati vsi, tako v državnem zboru kot v lokalni skupnosti. Kot je pojasnil, pa gre za lokalno temo in pričakovati je, da bo občina sprožila določene postopke.

Prvaku SDS Janezu Janši pa se ne bo treba zagovarjati zaradi težkih besed na račun protikorupcijske komisije, saj je tožilstvo zavrglo ovadbo. Komisija je sicer na tožilstvi v Ljubljani in Mariboru za kaznivo dejanje žaljive obdolžitve podala več ovadb, tudi proti Francetu Cukjatiju in Vasku Simonitiju. A odločitve o ostalih tožilci še niso sprejeli.

Vojak poškodovan a že dobro okreva

V Afganistanu je bil pri opravljanju nalog ranjen slovenski vojak. A je bila sreča v nesreči, saj se vojak dobro počuti in zaenkrat je videti, da bo morda lahko okreval kar v Afganistanu. Glede samega incidenta - kdaj in kje točno je do njega prišlo ter kdo so bili napadalci in kdo točno je bil ranjen - v vojski ne želijo govoriti.

Bodo "smetišne kante" odnesle še koga?

Evropska komisija je na Sodišču Evropske unije vložila tožbo proti Sloveniji, ker krši evropsko zakonodajo o odpadkih. Komisija je zaskrbljena zaradi dveh nezakonitih odlagališč z nevarnimi odpadki na območju Celja, ki ogrožata zdravje ljudi in okolje. Eno je odlagališče nevarnih odpadkov na območju stare Cinkarne, drugo pa v Bukovžlaku. Komisija je Slovenijo pozvala še, naj spoštuje evropsko zakonodajo o rudarskih odpadkih in objavi seznam opuščenih rudarskih območij, ki lahko povzročijo škodo ljudem in okolju, pa tudi, naj spoštuje evropska pravila o izboljšanju dobrobiti prašičev, ki zahtevajo, da se breje svinje redijo v skupinah, in ne v posamičnih stajah. Spomnimo, da je pred leti moral zaradi težav z odpadki mesto zapustiti okoljski minister. Tokrat razprave o tem ni bilo zaslediti.

Kultura

Akademski pevski zbor Tone Tomšič in Akademska folklorna skupina France Marolt sta ostala brez programskih sredstev ministrstva za kulturo. Nad obrazložitvijo strokovne komisije, da ne izkazujeta vrhunskosti, so tako pevci kot folklorniki ogorčeni. Z ukinitvijo programskega financiranja zbora in skupine, je vprašljivo delovanje pa tudi sam obstoj skupin, ki po besedah predsednika Zveze kulturnih društev Slovenije Jožeta Ostermana veljata za špici slovenske ljubiteljske kulture.

Sredina seja odbora za kulturo je bila namenjena domnevnemu političnemu pritisku ministra Uroša Grilca na upravni odbor Prešernovega sklada v zvezi s podelitvijo nagrade sklada Jožetu Možini.

Minister je obtožbe zanikal, poslanci pa so podprli sklep, da ministrstvo prouči normativne akte, povezane s Prešernovimi nagradami, in v primeru nejasnosti pripravi spremembe. Poslanci SDS-a so kulturnemu ministru Grilcu namreč očitali, da se je vključil v dogajanje, ki ga je sprožila odločitev upravnega odbora Prešernovega sklada, da podeli nagrado kandidatu, ki ga strokovna komisija ni uvrstila v končni izbor, to je Jožetu Možini za dokumentarni film Pedro Opeka, dober prijatelj. Jožef Jerovšek SDS meni, da je bila odločitev glede nagrajenca pravilna, zato je pozval, naj se preneha "pogrom" okoli Možine in Opeke.

Šport

Na zimskih olimpijskih igrah v Sočiju, ki bodo od 7. do 23. februarja, bo nastopilo 66 slovenskih športnikov, ki so se v sredo v slovenski prestolnici predstavili javnosti. Možno je sicer, da bo v primeru odpovedi v drugih reprezentancah slovenska ekipa za kakšnega posameznika večja, vse pa bo jasno do nedelje, ko je zadnji rok za prijave. Na predstavitvi so manjkali nekateri najboljši tekmovalci. Tina Maze, dvakrat srebrna na OI pred štirimi leti, je v Cortini d'Ampezzo, kjer bo od četrtka naprej nastopila na štirih zaporednih tekmah, skakalci so prispeli na Japonsko, kjer bodo konec tedna tekme svetovnega pokala, hokejisti na čelu z Anžetom Kopitarjem pa imajo prav tako tekmovalne obveznosti. Biatlonec Jakov Fak je bil po nedavnih zdravstvenih težavah tudi odsoten.

Slovenski smučarski skakalci Jurij Tepeš, Robert Kranjec, Jernej Damjan in Peter Prevc so prejšnjo soboto zmagali na ekipni tekmi v smučarskih skokih v Zakopanah. S tem so si slovenski skakalci, na skakalnici Wielka Krokiew četrti po prvi seriji, v finalu priborili še šesto ekipno zmago v svetovnem pokalu, skupno pa je to že 41. zmaga za slovenske skoke. Skupni uspeh pa je dopolnil še Peter Prevc, ki je na posamični tekmi svetovnega pokala v smučarskih skokih v poljskih Zakopanah osvojil drugo mesto. Tomaž Naglič je z osmim mestom dosegel uspeh kariere v svetovnem pokalu, do točk pa sta prišla še Jurij Tepeš s 25. in Jaka Hvala s 30. mestom.

Slovenski deskar Žan Košir je na tekmi svetovnega pokala v paralelnem veleslalomu na Rogli osvojil drugo mesto in s tem ponovil lanski dosežek. V finalu ga je premagal Avstrijec Lukas Mathies. Tim Mastnak je s četrtim mestom dosegel uspeh kariere, v polfinalu pa ga je izločil prav Košir. Med ženskami je bila najboljša Čehinja Ester Ledecka.

Slovenska smučarska tekačica Vesna Fabjan je na sobotni tekmi svetovnega pokala v poljski Szklarski Porebi zasedla tretje mesto v sprintu.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...