Naraščajoče potrebe po brezplačni topli hrani
Sociala | 13.01.2014, 11:35 Petra Stopar
Vse več je stisk ljudi, ki so posledica brezposelnosti, deložacij, visokih stroškov in drugih težav. S tem naraščajo tudi potrebe po brezplačni hrani v obliki paketov in obrokov. Brezplačne obroke nudijo predvsem v večjih mestih, kjer se v človekoljubne projekte vključujejo tudi trgovske verige.
V Mestni občini Maribor, ki se sooča z 18-odstotno brezposelnostjo, so brezplačni topli obroki na voljo v socialni kuhinji, ki jo izvaja Dom pod gorco z občinskimi sredstvi in pod nadzorom Centra za socialno delo, ter v ljudski kuhinji Nadškofijske Karitas. V socialni kuhinji je število obrokov z leti naraščalo od 400 do sedanjih 600 obrokov, kot posledica brezposelnosti, nizkih pokojnin, deložacij in drugega. V zadnjem času skupaj z Lions Klubom skrbijo tudi za razdeljevanje hrane, ki bi lahko bila sicer zavržena, poskrbeli bodo tudi, da se število prevzemov v trgovskih organizacijah poveča.
Načrte za prevzem hrane pred iztekom roka uporabe imajo tudi v Mestni občini Kranj, kjer je po uradnih podatkih okrog 11 odstotkov prebivalcev brezposelnih. Vodja tamkajšnje razdelilnice hrane Božo Bajt je za naš radio povedal: »Imamo prostor, v katerega bi dali hrano, ki je pred rokom ali takoj po roku. To je hrana iz raznih trgovin. Upam, da bo zadeva stekla, da bomo lahko pomagali še družinam, kajti to ne bo hrana za te posameznike, ampak v glavnem za družine, za upokojence, ki so na minimumu in jim primanjkuje sredstev za preživljanje.«
V razdelilnici, ki deluje že 16. leto, 365 dni v letu, potrebe po Bajtovih besedah zelo naraščajo. »Danes imamo 85 uporabnikov, mislim, da se bodo stvari še zelo poslabšale in da bo stanje čez dve, tri leta zelo kaotično.« Ob tem dodaja, da so uporabniki brezplačnih toplih obrokov večinoma starejši: »Recimo, stari od 45 do 65 let, žensk je manj kot moških, so pa to socialno izključeni posamezniki, posamezniki, ki nimajo službe, ki imajo psihične težave, ki so jih družine zapustile in imajo ogromno težav. Ne samo to, da so lačni, imajo tudi ostale težave.«
V Mestni občini Novo mesto, kjer je brezposelnost lani dosegla skoraj 12 odstotkov, za razdeljevanje toplih brezplačnih obrokov za brezdomce in socialno šibke posameznike od leta 2007 skrbi le območno združenje Rdečega križa.
Potrebe po brezplačni hrani naraščajo tudi v Celju in Velenju, kjer so bili v večini primerov uporabniki javne kuhinje prejemniki denarne socialne pomoči, upokojenci z nizkimi pokojninami in brezdomci, zdaj pa so po pojasnilih velenjske občine tudi enostarševske socialno ogrožene družine in družine z več otroki.
V koprskem območnem združenju Rdečega križa tople obroke zagotavljajo vsem, ki so vključeni v program Zavetišča z individualno obravnavo Koper. Pri koprski Karitas pa imajo brezdomci med drugim možnost, da si sami kaj skuhajo v čajni kuhinji, pri čemer surovine bodisi priskrbijo v Karitas, bodisi si jih priskrbijo sami. Od decembra tudi poskusno dobivajo višek obrokov iz šolske menze Osnovne Šole Antona Ukmarja, kar prav tako ustreza marsikateremu obiskovalcu Karitas.
Tudi v Ljubljani deluje dnevni center za brezdomce Vincencijeve zveze dobrote, kjer dnevno brezplačen topli obrok razdelijo od 60 do 80 ljudem. V zavetišču za brezdomce na Poljanski v Ljubljani pa tople obroke dnevno razdelijo med 100 in 120 brezdomcem. V prestolnici, natančneje na Zaloški ulici, naj bi sicer kmalu začela delovati ljudska kuhinja, kjer bodo tudi delili viške hrane, ki jih bodo podarili trgovci.