Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik
Igor Omerza (foto: ARO)
Igor Omerza

Omerza: Slovenska Udba je leta 1972 izvedla bombni atentat v Strasbourgu

Slovenija | 12.01.2014, 05:00

"Izvirne Dražgoše so preprosto reprodukcija okupacije, ki jo je nad Slovenijo izvedel komunizem," je pred današnjo slovesnostjo v Dražgošah povedal zgodovinar Jože Dežman. Prepričan je, da bodo morali tisti, ki nenehno poveličujejo totalitarni sistem, sebe postaviti pred ogledalo in se vprašati, kdo so. Publicist Igor Omerza je opozoril na zastopanost teh zgodb v nosilnih medijih. "Očitno so nekatere zadeve veliko bolj poudarjene v nosilnih medijih kot ostale," je dejal Omerza.

Še danes živeči tovariši po Dežmanovih besedah nič ne vedo o tem, kaj se je res dogajalo med in po drugi svetovni vojni. "Janez Stanovnik je že brezobzirno lagal, kadar je bilo treba, ampak je vsaj malo vedel, koliko je ura. Vendar retorika, ki smo jo slišali zdaj od novopečenega generalnega sekretarja, novopečenega predsednika (zveze borcev), je neizmerno brutalna."

Dežman je omenil številne spomenike revoluciji, ki so posejani po domovini. "Ta kult revolucije želijo zdaj "prišlepati" pod retoriko nacionalnega, narodnoosvobodilnega, ampak z neizmerno dozo nasilja. Ironija ali paradoks oziroma cinizem je to, da se v bistvu kult revolucije avtentično časti pred spomeniki revolucije, tam lahko "tuliš" o razredni in državljanski vojni ter izdajalcih. Malo nerodno pa je, ko polakirani minister Roman Jakič govori o osvobodilni fronti enotnosti na kraju, ki ni ne osvobodilna fronta in ne enotnost." Ob tem je Dežman spomnil na Pohorski bataljon in na članek Iva Žajdele, v katerem piše, da je Pohorski bataljon doživel strahoten poraz zaradi vojaške nesposobnosti, podobno se je po njegovih besedah zgodilo tudi v Dražgošah. "Gojiti kult poraza, kult smrti in kult izzivanja državljanske vojne je tisto, o čemer se moramo dejansko pogovarjati. Ali je to vrednota, ki jo želijo prodajati kot narodnoosvobodilna vojna?"

Po popisu Inštituta za novejšo zgodovino imamo približno 30 tisoč neposrednih žrtev bratomornega obračuna, zato ni razumljivo poveličevanje sistema, ki je vse to zakrivil. "Približno 25 tisoč jih povzroči komunistični tabor, od tega več kot 15 tisoč po koncu vojne, se pravi, komunisti sprovocirajo državljansko vojno, jo krvavo končajo in jo nadaljujejo z razredno vojno." Zgodovinar Dežman sprašuje, kako dolgo bodo posamezniki v Sloveniji še nadaljevali z "zavajanjem in zastrupljanjem".

Zgodb, povezanih s polpreteklo zgodovino, se bodo verjetno dotaknili tudi na jutrišnji okrogli mizi, ki jo na Svetovnem slovenskem kongresu v Ljubljani pripravlja združenje novinarjev in publicistov. Med gosti bosta raziskovalec Roman Leljak in publicist Igor Omerza, ki je za Radio Ognjišče med drugim opozoril, koliko pozornosti slovenski mediji namenjajo nekaterim dogodkom. "To je vprašanje uravnoteženosti medijskega prostora. Očitno so nekatere zadeve veliko bolj poudarjene v nosilnih medijih kot ostale."

Ali bomo sploh kdaj našli odgovorne za mnoge med in povojne poboje ter tudi operacije, ki jih je opravljala Udba? "Vsekakor ne, ker je večina gradiva uničenega," je odgovoril Omerza in dodal, da predvsem dokumentov, ki bi razkrivali odgovorne za povojne poboje, kako so potekali montirani procesi in tudi kako je bilo z ugrabitvami od leta 1945-1990, ni več. A na njegovo presenečenje se še najde kakšen dokument. "Na moje veliko presenečenje sem zdaj našel dokument, ki razkriva, da je slovenska Udba leta 1972 opravila bombni atentat v Strasbourgu v Franciji," je povedal publicist Omerza.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...