Od petka do petka
Slovenija | 04.01.2014, 18:00
Za nami so božično-novoletni prazniki, tako tudi drugi sveti večer in silvestrovo. Zadnji dan v letu je vsakokrat priložnost, da se zahvalimo za vse, kar smo v preteklem letu prejemali na vseh področjih našega življenja. Škofje so v stolnih cerkvah darovali zahvalne svete maše, blagoslovili smo domove. 1. januar je prinesel nepremičninski davek, čeprav Združenje občin Slovenije meni, da omenjeni zakon posega v avtonomijo lokalnih skupnosti in bo povzročil velik izpad njihovih finančnih virov, zato je že vložilo zahtevo za oceno ustavnosti. Z novim letom se vračajo državne štipendije tudi za mladoletne dijake in še nekatere spremembe socialne zakonodaje.
CERKEV IN DRUŽBA
2014: Bratstvo – temelj in pot do miru
Mnogi so novo leto pričakali pri polnočnih svetih mašah in v molitvi. V katoliški Cerkvi na 1. januar obhajamo praznik Marije Svete Božje Matere in 47. svetovni dan miru. Papež je ob svetovnem dnevu miru z naslovom Bratstvo, temelj in pot do miru razmišljal o bratstvu kot temelju za mir, pa tudi o bratstvu v družini, ekonomiji in v odnosih med narodi. Obsoja korupcijo in organiziran kriminal. Bratstvo pa označuje tudi kot pot za premagovanje revščine. Bratska ljubezen je po Frančiškovih besedah tista, ki človeku odpira oči in srce za spoznanje njegovega mesta v družbi in stvarstvu. Prav takšna ljubezen je po besedah škofa Andreja Glavana temelj boja proti revščini, izkoriščanju ljudi, socialnim razlikam, vojnam in za ohranitev stvarstva.
Tudi slovenski škofje so darovali zahvalne svete maše ob sklepu koledarskega leta in ob prazniku Marije Božje Matere. Murskosoboški škof Peter Štumpf je daroval sveto mašo pri sestrah klarisah v Turnišču. V pridigi je omenil nekaj razlogov za hvaležnost. Poleg življenja so to še dogodki, ki so: 1150-letnica prihoda svetih bratov Cirila in Metoda, 100-letnica Novin, napovedani sklep škofijskega postopka za beatifikacijo Božjega služabnika Danijela Halasa in navzočnost sester klaris. Škof Štumpf se je ozrl tudi že v prihodnost: »V soboški škofiji bomo leta 2016 obhajali misijon. To bo klic vsem k spreobrnjenju, spravi, saj smo vsi sinovi in hčere istega očeta in zato bratje in sestre Jezusa Kristusa. Zato med nami ne sme biti zdrah, razdeljenosti in odstranjenih oseb.«
Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik je mašo na praznik Marije Božje Matere daroval v Zadobrovi pri Ljubljani. Obiskal je tudi Center za brezdomce na Poljanski cesti, bil je tudi pri Lazaristih na Taboru. »Marsikdo doživlja tudi težke trenutke v teh praznikih, zato je pomembno, da smo pozorni drug do drugega in da opazimo človeka, še posebej tistega, ki je potisnjen na rob družbe.«
Duhovno obogateno silvestrovanje smo že drugo leto zapored pripravili tudi na valovih Radia Ognjišče. Cerkev zavoda sv. Stanislava v Ljubljani je bila ob tej priložnosti polna. Molitveni del srečanja sta vodila msgr. Franci Trstenjak in Tadej Sadar, opolnoči pa je mašo daroval vikar kapucinskega reda, br. Štefan Kožuh. Izbrati Jezusa Kristusa za svojo pot v tem letu, pomeni imeti čas, da se srečamo z Njim, mu prisluhnemo in zaživimo kakor On. »Zato vam predlagam, sestre in bratje, da bi sleherni dan novega leta izbirali zavestno v ranem jutru Jezusa Kristusa za svojega Gospoda. Da bi ga povabili na svojo življenjsko pot, kamorkoli bo že vodila. In prosimo ga za dar notranjega mir. To je za tisto globoko občutje – Ti si z menoj, nisem sam. Zato se nimam česa bati, ker si ti moja opora, varuh, branitelj.«
V Mirni na Dolenjskem je bila 1. januarja sveta maša ob 71. obletnici mučeniške smrti bl. Alojzija Grozdeta. Sledila je molitev pri križu ob Vejeršci, kjer so našli njegovo mučeno truplo, na Zaplazu pa je bil molitveni shod za njegovo kanonizacijo.
50. obletnica smrti Mihalea Toroša
Na Sveti Gori pri Gorici je bila minulo soboto sveta maša ob 50. obletnici smrti Mihaela Toroša, ustanovitelja malega semenišča v Vipavi in verskega lista Družina. Somaševanje je ob upokojenem škofu Metodu Pirihu in primorskih duhovnikih daroval koprski škof Jurij Bizjak, ki je na kratko opisal zemeljsko pot Mihaela Toroša.
»Bil je velik bojevnik za vse naravne človeške pravice. Za narodne pravice zlasti v času fašizma, za verske pravice zlasti v času komunizma. Z vso vnemo je ljubil svojo Domovino in Cerkev. Pripravljal je duhovne vaje za duhovnike in spodbujal ljudske misijone. Branil je pravico vernikov do izpovedovanja svoje vere. Branil je pravice staršev do vzgoje otrok in spodbujal ter načrtoval katehetsko delo. Njegov največji adut pa je bilo znanje in poznavanje civilnega in cerkvenega prava.«
Zbrani duhovniki so po maši šli še do Toroševega groba za glavnim oltarjem svetogorske bazilike in se tam zadržali v molitvi.
Dan molitve za nerojeno človeško življenje
28. december je bil tudi praznik nedolžnih otrok, ko v Cerkvi na Slovenskem obhajamo Narodni dan molitve za nerojeno človeško življenje. Eden od razlogov, da so se škofje odločili za ta korak, je dejstvo, da je bilo v Sloveniji po podatkih Inštituta za varovanje zdravja med letoma 1979 in 2011 storjenih 381 tisoč 713 umetnih splavov.
Valentina Pikelj iz Zavoda Božji otroci: "Naša družba nerojenemu človeku na priznava temeljne pravice do življenja. Zato manjka 700 tisoč Slovencev. Večajo se trpljenje, žalost, nasilje, duševne bolezni, razkroj vrednot, ugašata volja in upanje. Molitev je dejanje vere, upanja in ljubezni. Molitev premika gore. Vsak lahko moli. Povežimo se na ta dan v molitvi za nerojene po župnijah, v duhu, da bo vsak Slovenec od spočetja dobrodošel, da bomo blagoslovljen narod.“
V kapeli Božjega usmiljenja in nedolžnih otrok je potekalo neprekinjeno čaščenje Najsvetejšega, pred ljubljansko porodnišnico pa so pripravili molitveni shod. Praznik Svete Družine prvo nedeljo po božiču, ki s svojim načinom življenja daje zgled našim družinam, pa je povezan z blagoslov otrok. Tako so škofje in duhovniki pri mašah podelili malim otrokom poseben blagoslov.
Strassbourg - novoletno stičišče mladih Evropejcev
V dneh med božičem in novim letom je tudi letos potekalo evropsko srečanje mladih, tokrat v Strasbourgu. Udeležilo se ga je približno 30 tisoč mladih iz vse Evrope in ostalih celin, med njimi je bilo tudi 250 Slovencev. Udeležencem novoletnega srečanja v duhu skupnosti bratov iz Taizeja je sporočilo poslal tudi papež Frančišek. V njem je zapisal, da Evropa potrebuje prizadevanje, pogum in vero mladih. Prior skupnosti brat Alois je udeležence povabil, da prisluhnejo mladim iz Azije in pokažejo solidarnost do njih, saj so zaradi vere zatirani in preganjani.
»Oktobra in novembra je brat Alois obiskal Kitajsko, Severno in Južno Korejo ter Indijo. Na ta način je hotel pokazati, da si želimo bolje razumeti tamkajšnjo situacijo in da želi biti solidarni z vsemi, ki zaradi Kristusa delajo za mir in pravičnost,« je za naš radio povedala Marta Habe iz Društva SKAM.
Zimski višarski dnevi mladih
Na Svetih Višarjah so zadnji decembrski konec tedna potekali tako imenovani Višarski dnevi v organizaciji Rafaelove družbe, na katerih se poleti in pozimi zberejo prijavljeni mladi iz domovine, zamejstva in izseljenstva. Skupina mladih se na Višarjih ne samo smučala in sprehajala, pač so imeli tudi goste iz domovine in zamejstva – tokrat zbirateljico ljudskih pesmi Ljobo Jenče in zgodovinarko mag. Heleno Jaklič, ki je zbranim spregovorila o življenju Slovencev v povojnih begunskih taboriščih na Koroškem.
SLOVENIJA
Novo leto bo za odtenek boljše
Po rezultatih Delove ankete gre skoraj 40 odstotkov vprašanih v novo leto brez posebnih pričakovanj. Nekaj manj kot tretjina jih meni, da bo v prihodnjem letu bolje, nekaj več kot četrtina pa, da bo slabše. Najbolj optimistični so upokojenci, saj jih 27 odstotkov meni, da se bo gospodarsko stanje izboljšalo. Najbolj pesimistični pa so nezaposleni in anketiranci z višješolsko izobrazbo, saj 54 odstotkov tako prvih kot drugih meni, da bo stanje slabše. Zdravje je za veliko večino oz. 91 odstotkov vprašanih najpomembnejša vrednota. Sledijo pa družinska sreča, mir in varnost, materialna preskrbljenost, daleč zadaj sta ustrezna zaposlitev in uspeh v karieri.
Novoletno poslanico je državljankam in državljanom namenil tudi predsednik države Borut Pahor. Nikoli več se ne sme zgoditi, da bi nas taka ali podobna kriza znova spravila na kolena, je poudaril.
»Na predvečer novega leta si moramo obljubiti, da napak ne bomo več ponovili, ker smo se iz vsega hudega nekaj naučili. Nikoli več, zaradi kratkoročnih političnih koristi, zaradi komotnosti ali celo zaradi strahopetnosti ne bomo odlašali s potrebnimi odločitvami, preden bo prepozno. Nikoli več ne sme nedostojno visoko ceno za odsotnost voditeljstva nepravično plačati tako veliko naših ljudi.«
Po njegovih besedah bo v prihodnjem letu za odtenek bolje. Gospodarsko okrevanje je zelo pomembno, toda za modernizacijo družbe in države ter za večjo prilagodljivost razvitemu svetu ni zadostno. Predsednik Pahor je poslanico sklenil z besedami, da srečo dobimo v znak hvaležnosti za naš pogum in dobroto.
Spremembe socialne zakonodaje
S 1. januarjem je začel veljati večji del sprememb socialne zakonodaje, ki jih je državni zbor sprejel 21. novembra. Prejemniki denarne socialne pomoči so tako upravičeni do novega izračuna pravice do otroškega dodatka, subvencije za vrtec in državne štipendije, ki po novem pripada mladoletnim dijakom. Med zakonskimi spremembami, ki zadevajo upoštevanje prihodkov in premoženja, na ministrstvu za delo izpostavljajo upoštevanje bolj realnega gmotnega položaja vlagatelja kot doslej. V dohodek družine se po novem ne šteje celotni otroški dodatek, ugodnejši pa je tudi način upoštevanja dohodka od študentskega dela.
Z novim letom je začel veljati Zakon o davku na nepremičnine. V prihodnjem mesecu bodo vsi lastniki nepremičnin na dom dobili obvestila s podatki o nepremičninah, posplošeni tržni vrednosti, davčnih stopnjah in na podlagi tega tudi informativno izračunan davek, ki se jim obeta. Lastniki morajo preveriti podatke svojih nepremičnin v evidenci Geodetske uprave. Če podatki niso točni, jih morajo spremeniti, in sicer do 31. marca.
Za stanovanjske stavbe bo davčna osnova v prvih dveh letih nižja, in sicer bo za leto 2014 znašala 80 odstotkov, za leto 2015 pa 90 odstotkov posplošene tržne vrednosti. Davčna stopnja za stanovanjske nepremičnine, v katerih zavezanec biva ali jih daje v odplačni najem, bo 0,15 odstotka, za nerezidenčne pa 0,50 odstotka. Stanovanjske nepremičnine, ki so ocenjene nad 500.000 evrov, bo davčna stopnja povečana za 0,25 odstotne točke.
Zakon, ki je začel veljati 1. januarja, je sicer na zahtevo stranke SDS že v ustavni presoji, vložitev zahteve pa je napovedal tudi državni svet. Združenje občin je ustavnemu sodišču predlagalo absolutno prednostno obravnavo, pa tudi začasno zamrznitev zakona do njihove odločitve.
Veljati je začela novela zakona o graditvi objektov, ki predvideva moratorij na rušenje nedovoljenih gradenj, za katere so že izdane inšpekcije odločbe za odstranitev objekta. Odlok izvršbe se dovoli le enkrat. Dopolnitev zakona predvideva enoletni moratorij na rušenje stanovanjskih stavb, v katerih bivajo ljudje, in gospodarskih stavb, v katerih se neprekinjeno opravlja gospodarska dejavnost in bi zavezanec v primeru rušitve izgubil edini vir dohodka oziroma bi mu grozila hujša gospodarska škoda ali pa bi bila odločitev inšpekcije razlog za odpuščanje delavcev. Moratorij ne velja v primerih, ko je bila gradnja začeta po uveljavitvi tega zakona.
Novela je začasno rešitev v pričakovanju sprejema sistemskega zakona, ki bo uredil pogoje za legalizacijo neproblematičnih gradenj. Ta naj bi bil sprejet marca.
Ženske, ki se želijo starostno upokojiti letos, morajo biti stare 58 let in štiri mesece ter imeti 38 let in osem mesecev pokojninske dobe, toda brez dokupa. Moški se lahko upokojijo, če so stari 58 let in osem mesecev ter imajo 40 let pokojninske dobe, a prav tako brez dokupa.
Z novim letom se spet vračajo državne štipendije tudi za mladoletne dijake. Do štipendije je upravičen vsak dijak, v družini katerega dohodek na družinskega člana v preteklem letu ni presegel 53 odstotkov povprečne plače v Republiki Sloveniji, pri čemer je treba kot dohodek upoštevati še del otroškega dodatka. Poenostavljeno lahko rečemo, da bo do štipendije upravičena večina dijakov iz družin do vključno 5. dohodkovnega razreda, nekateri iz tega razreda pa bodo zaradi upoštevanja otroškega dodatka lahko tudi izpadli.
Predsednik države Borut Pahor je ocenil, da je leto 2013 najbolj zaznamovalo poročilo Komisije za preprečevanje korupcije glede premoženjskega stanja predsednikov parlamentarnih strank. Ob tem je zagotovil, da bo pri izbiri novih članov komisije - sedanje vodstvo je odstopilo - "popolnoma odporen na vse poskuse vplivanja".
ŠPORT
62. Novoletna skakalna turneja je bila najbolj uspešna za slovenskega naj športnika minulega leta, Petra Prevca. Ta je na postaji turneje v Oberstodrfu poskrbel za prve stopničke Slovenca na tekmi v Obrstodorfu po letu 1961, saj si je razdelil tretje mesto z Avstrijcem Thomasom Diethartom. Trener Goran Janus je bil zadovoljen z uvrstitvami naših, čeprav so jih nanizali po 15. mestu.
Minuli vikend pa avstrijski Lienz ni bil ravno kraj srečnega imena za lani najboljšo smučarko sveta, Tino Maze. Izkupiček po veleslalomu in slalomu sta bili 15. in 14. mesto.
Medalje so si razdelile Avstrijka Fenninger, Švedinja Lindell-Vikarby, Američanka Shiffrin, v slalomu pa Avstrijka Schildova, Shiffrinova in Nemka Höfl-Riesch. Fantje so smučali v Bormiu, vendar pa naši tekmovalci niso dosegli vidnejših uvrstitev.
V nemškem Oberhofu se je prejšnjo soboto začela novoletna turneja v smučarskem teku, prva so s prologom opravila dekleta. Dobro je tekla Alenka Čebašek in tekmo končala na osmem mestu. Na nedeljski tekmi prostega sprinta je Čebaškova tekmo s padcem v ciljni ravnini končala v četrtfinalu na skupno 21. mestu.
Slovenska moška rokometna reprezentanca je v tretji kvalifikacijski tekmi za nastop na svetovnem prvenstvu v Katarju leta 2015 v Differdangu premagala Luksemburg s 36:16.
Slovenski odbojkarji so odlično začeli kvalifikacijski turnir za svetovno prvenstvo v Nišu, saj so s 3:1 v nizih premagali Portugalsko.
Košarkarsko leto 2013 se je v Sloveniji končalo s tradicionalnim dnevom slovenske košarke oziroma tekmo All Stars najboljših igralcev lige Telemach. Prireditev je Košarkarska zveza Slovenija izkoristila za podelitev priznanj najboljšim v iztekajočem letu. Kot najboljši slovenski igralec jo je prejel Goran Dragić, najboljši trener je bil Memi Bečirović, naj igralec iz lige Telemach Jaka Blažič, najboljši mladi igralec pa Matic Rebec.