
Logo DURS
Vladno darilo: Davek na nepremičnine
| 01.01.2014, 08:40
Novo leto prinaša davek na nepremičnine. Proti njegovi uvedbi v obliki, za katero se je odločila vlada, so praktično vsi z izjemo vladajoče koalicije, poleg že vložene ustavne presoje s strani SDS, pa enak korak že mesec dni napovedujejo tudi podpisniki Peticije proti davku na nepremičnine. Naredili naj bi ga do konca tega tedna.
"Tisti ki govori, da je to vladni zakon ali da se bo to zgodilo, se moti, da se bolj ne more motiti," je pozno zvečer 11. julija, govedorejcem zbranim v Gomilskem zatrjeval kmetijski minister Dejan Židan. In pojasnjeval: "Pač eno od ministrstev je poslalo neki svoj razmislek, kar mene sicer zelo jezi, ker v teh težkih časih nekateri razmisleki zgledajo kot čisto draženje ljudi... Tudi ta razmislek je zgledal kot draženje ljudi, s tem, kako so dali v razmislek, kako se naj in ali se naj obdavčijo kmetijska zemljišča v uporabi, gozd v uporabi itn. Ministrstvo za kmetijstvo se je zelo proti opredelilo, jaz verjamem, da tu neke nevarnosti, da bi to tako bilo, kot so si zamislili je realno ni. To tako ne more biti," je takrat kmete miril podpredsednik vlade Dejan Židan.
V nadaljevanju poletja in jeseni si je sicer prizadeval, da bi se zemljišča v kmetijski uporabi obravnavalo kot osnovna sredstva, a pri tem ni bil slišan. Še več, ostal je osamljen in je očitno moral popustiti interesom koalicije.
Na drugi strani se je v prizadevanjih proti zakonu oblikovala močna civilna družba, zasnovala Peticijo proti davku na nepremičnine, ki so jo podprle najprej SLS nato pa še vse druge opozicijske stranke. "Ta vlada enostavno nima gospodarskega načrta, s katerim bi spoštovala, cenila in ustvarjala pogoje za tiste ki delajo in ki ustvarjajo novo vrednost," je decembra za naš radio dejal Franc Bogovič in za jutrišnji 2. januar napovedal vložitev ustavne presoje.
Soliranje SDS in dve zahtevi za ustavno presojo
Že sredi decembra pa so z vložitvijo samostojne ustavne presoje pohiteli v SDS. Opozorili so, da je zakon sporen v več členih, med drugim glede ustavnih pravic do zasebne lastnine, enakosti pred zakonom, enakega varstva pravic, pravice do sodnega varstva in do pravnega sredstva ter določila, da morajo biti zakoni v skladu s splošno veljavnimi načeli mednarodnega prava.
Obetata se torej dve ustavni presoji istega zakona, kar je zanimiva situacija. Ustavni pravniki pa predvsem opozarjajo, da zakon ne zagotavlja načela enakosti in pravičnosti, hkrati pa je tudi nesorazmeren. Posebej bode v oči dejstvo, da bo novi zakon, davke na povprečni slovenski kmetiji, veliki nekaj več kot 6,4 hektare, dvignil za približno 1000 EUR. S takimi izračuni so že junija postregli na KGZS.
Da je nekaj hudo narobe in gre za brezglavo hitenje kaže tudi dejstvo, da je Ministrstvo za finance še 27. decembra sprejemalo pripombe na predlog novele zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki je podlaga za novi davek.
GURS trmasto naprej
Geodetska uprava lastnike nepremičnin poziva k urejanju podatkov v javnih evidencah. To lahko sami storijo do marca, 1. april bo namreč presečni datum, na katerega bo Geodetska uprava podatke posredovala Davčni upravi. Kasneje bo mogoče podatke, da bi se upoštevali že pri prvi odmeri davka, spreminjati le v postopku pritožbe na odmero davka.
Franc Bogovič pa v imenu pobudnikov peticije proti davku napoveduje, da bodo s prizadevanji za spremembo nadaljevali:"...vse do spremembe zakona, ki jo bo potrebno sprejeti, če ne drugače pa z neko drugo parlamentarno večino, ko bo prišel čas za to in te anomalije odpraviti." Seveda pa je zdaj usoda zakona najprej v rokah ustavnih sodnikov.