
Prašiči
Prašičerejci pohitite!
| 06.01.2014, 08:03
Leto 2014 za večje prašičerejske kmetije prinaša nov standard oziroma ukrep imenovan "Dobro počutje živali", ki sodi v okvir Programa razvoja podeželja od leta 2014 do 2020. Vlaganje vloge za ukrep Dobrobiti živali bo potekalo hkrati z elektronsko oddajo letošnje zbirne vloge, ki bo mogoče od konca februarja do začetka maja, vendar pa morajo nosilci kmetijskih gospodarstev, ki izpolnjujejo pogoj glede najmanjšega števila prašičev in se nameravajo vključiti v ukrep Dobrobiti živali, stalež prašičev na 1. dan v mesecu po predpisanih kategorijah v Centralni register prašičev prvič sporočiti že v tem mesecu, nato pa tudi vse naslednje mesece letošnjega leta. Stanje na ta dan lahko sporočijo najkasneje do vključno 7. mesecu. Rejci z dostopom do registra to storijo sami, vsi ostali pa morajo to urediti pri pooblaščeni osebi.
Vse kmetije, ki živalim zagotavljajo s tem standardom predpisane pogoje, lahko z vstopom v ukrep pridobijo dodatna državna oziroma sredstva iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. V ukrep lahko vstopijo kmetije, ki redijo 20 ali več plemenskih svinj in mladic ali 100 ali več prašičev pitancev. Reje pa morajo v teh dneh zagotoviti dva vstopna pogoja:
-
rejec mora skupaj z izbranim zootehnikom in veterinarjem izdelati program dobrobiti živali, ključni podatki iz tega programa pa morajo biti do konca meseca vneseni v ustrezne podatkovne baze MKO. Priprava tega programa je za rejca v celoti brezplačna.
-
drugi pogoj pa je, da rejec v času trajanja obveznosti opravi štiriurno usposabljanje iz vsebin dobrobiti živali.
Kmetije, ki izpolnjujejo pogoje obsega reje in prej opisana vstopna pogoja, pa morajo ob tem izpolnjevati še dodatne pogoje, pravi Peter Pribožič, specialist za prašičerejo s Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj.
Možnosti so naslednje:
1. za plemenske svinje in mladice ter tekače in pitance:- zahteva za intenzivnost osvetlitve,
- zahteva za preprečevanje vročinskega stresa,
2. za plemenske svinje in mladice:
- zahteva za skupinsko rejo z izpustom,
- zahteva za 10 % večjo neovirano talno površino od predpisane,
- zahtevo za napajanje,
- zahtevo za dodatno ponudbo voluminozne krme
3. za plemenske svinje:
- zahtevo za toplotno ugodje plemenskih svinj in pujskov,
- zahteva za preprečevanje izčrpanosti plemenskih svinj v laktaciji,
4. za tekače:
- zahteva za 10 % večjo neovirano talno površino od predpisane,
5. za pitance:
- zahteva za 10 % večjo neovirano talno površino od predpisane
- zahteva za napajanje,
- zahteva za skupinsko rejo z izpustom.
Obveznost iz ukrepa Dobrobit živali bodolahko zainteresirani kmetje prevzeli za obdobje enega leta. Sredstva za izvajanje tega ukrepa se namenjajo iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in proračuna Republike Slovenije, preračunana pa naj bi bila na t.i. glave velike živine (GVŽ).