Blaž LesnikBlaž Lesnik
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež Frančišek o štirih likih vernika: Prosimo Gospoda, da bi bili kot Jezus

Svet | 15.01.2014, 08:09

Pridiga papeža Frančiška med jutranjo mašo v Domu sv. Marte v torek, 14. januarja je govorila o štirih likih vernikov. Sveti oče je razmišljal o resničnem krščanskem pričevanju ter poudaril, da je novost, ki jo je prinesel Jezus, Božja ljubezen do vsakega od nas.

Pismouki, duhovnik Heli, njegova dva sinova in Jezus predstavljajo štiri like vernikov. O prvem liku, pismoukih, nam govori evangelij. Predstavlja nam Jezusa, ki je učil kot nekdo, ki ima oblast, in ne kot pismouki. Ti so učili in pridigali in ljudem na ramena nalagali mnoge težke stvari, ubogi ljudje pa niso mogli hoditi naprej. Jezus je dejal, da se pismouki sami teh stvari niso dotaknili niti z enim prstom, in nato govoril ljudem: 'Delajte to, kar vam pravijo, a ne to, kar počnejo.' Po papeževih besedah so pismouki bili neverodostojni, ljudem so ves čas govorili, kaj morajo delati. "Jezus pa jim je rekel: Tako vendar zapirate vrata Božjega kraljestva. Ne pustite jim vstopiti in tudi sami ne vstopite." Frančišek je dodal, da je to način pridiganja, učenja, pričevanja lastne vere. In mnogo je tistih, ki mislijo, da je vera ravno to.

V današnjem berilu iz 1. Samuelove knjige najdemo drugi lik vernika. To je Heli, ubog, slaboten, mlačen duhovnik, ki je svojima sinovoma dopuščal delati veliko slabih stvari. Sedel je na stolu pri podboju Gospodovega svetišča in gledal Ano, ki je molila in prosila za sina. Ta žena, je dodal papež Frančišek, je "molila kot molijo ponižni ljudje: preprosto, a iz svojega srca, s tesnobo". Ana je "premikala ustnice", kot to počnejo "mnoge dobre žene v naših cerkvah in naših svetiščih". Molila je in prosila za čudež. Starec Heli pa jo je gledal in ji rekel: 'Ta je pijana' ter jo zaničeval. Bil je predstavnik vere, vodilni, a njegovo srce ni prav čutilo in je preziral to ženo. "Kolikokrat Božje ljudstvo ni čutilo naklonjenosti s strani tistih, ki bi morali pričevati: s strani kristjanov, kristjanov laikov, duhovnikov, škofov … " Pravijo: "Ubogi ljudje, ničesar ne razumejo … morajo narediti tečaj teologije, da bi prav razumeli," je dejal papež Frančišek in dodal, da čuti določeno simpatijo do Helija, "kajti v srcu je še vedno imel maziljenje. Ko mu je žena pojasnila svojo situacijo, ji je rekel: 'Pojdi v miru in Izraelov Bog naj ti izpolni tisto, za kar si ga prosila.' Na površje pride duhovniško maziljenje. Ubogi človek," je pripomnil papež, "v sebi je imel skrito lenobo … je mlačen. In potem, ubožec, konča slabo."

Helijeva sinova, ki sta omenjena v včerajšnjem berilu, prestavljata tretji lik vernika. Upravljala sta svetišče, a bila sta malopridneža: duhovnika, a malopridneža. Hlastala sta za oblastjo in denarjem, izkoriščala ljudi, se okoriščala z miloščino in darovi. In Gospod ju je zelo kaznoval. »To je lik pokvarjenega kristjana, pokvarjenega laika, pokvarjenega duhovnika, pokvarjenega škofa, ki se okorišča s svojo situacijo, položajem, vero, krščanstvom; njegovo srce konča v pokvarjenosti,« je pojasnjeval papež. Tako se je zgodilo Judu. Iz pokvarjenega srca pride izdajstvo. Juda je izdal Jezusa.

Na koncu pa imamo še četrti lik vernika, to je Jezus. Zanj so ljudje govorili: 'Ta uči kot nekdo, ki ima oblast. To je nov nauk!' A kaj je novost, je vprašal papež. To je "moč svetosti". "Jezusova novost je, da s sabo prinaša Božjo besedo, Božje sporočilo, kar je ljubezen Boga do vseh nas." Jezus približuje Boga ljudem in da bi to lahko storil, se jim sam približuje, je blizu grešnikom. Jezus odpusti prešuštnici, o teologiji se pogovarja s Samarijanko. Jezus "išče srca oseb", "približa se ranjenemu srcu oseb. Jezusa zanimata samo oseba in Bog." Jezus želi, da se ljudje približajo, da ga iščejo in čuti ganjenost, ko jih vidi, da so kot ovce brez pastirja. Zaradi vsega tega ljudje pravijo, da je nov nauk. A vendar ni nov, je dodal papež, nov je način. To je "evangeljska transparentnost".

"Prosimo Gospoda, naj nam današnja bogoslužna branja pomagajo v našem krščanskem življenju. Vsem. Vsakemu na svojem mestu," je ob koncu pridige dejal papež Frančišek. "Da ne bi bili čisti legalisti, hinavci kot pismouki in farizeji. Da ne bi bili pokvarjeni kot Helijeva sinova. Da ne bi bili mlačni kot Heli. Ampak da bi bili kot Jezus, s tisto gorečnostjo za iskanje ljudi, za ozdravljanje ljudi in za ljubezen do ljudi." Da bi jim rekli: 'Če jaz delam to malo, pomisli, kako te šele ljubi Bog, ki je tvoj Oče!' "To je nov nauk, ki ga Bog zahteva od nas. Prosimo za to milost," je sklenil sveti oče.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...