Cerkev v Siriji znamenje upanja za narod

Svet | 31.12.2013, 10:03 Marjana Debevec

Ekipe, odgovorne za uničenje sirskega kemičnega orožja, so dokončno priznale, da jim ključnega orožja iz države ne bo uspelo umakniti do konca leta, kot predvideva mednarodni načrt. Kot so pojasnili pri Združenih narodih in Organizaciji za prepoved kemičnega orožja, do zamud prihaja iz logističnih razlogov, nadaljevanja državljanske vojne v Siriji in slabega vremena. Medtem pa prebivalstvo Sirije še naprej živi v revščini, strahu in mrazu.

Kemično orožje morajo najprej prepeljati v Latakijo na sirski obali, od koder naj bi ga prepeljali v Italijo ter tam pretovorili na ameriško vojaško ladjo, na kateri ga bodo v mednarodnih vodah dokončno uničili.

Glede na resolucijo, ki je posledica dogovora med Rusijo in ZDA, mora Sirija uničiti več kot 1000 ton kemikalij oziroma sestavin za kemično orožje ter opreme za proizvodnjo tega orožja. Vso kemično orožje naj bi uničili do sredine prihodnjega leta.

Cerkev v Aleppu v Siriji ostaja tam prisotna kljub neprestanemu bombardiranju, lakoti in mrazu. Kaldejski nadškof iz Aleppa msgr. Antoine Audo je povedal, da želijo živeti vero in izraziti solidarnost do vseh, brez razlik glede na versko pripadnost. To je naše poslanstvo, je poudaril.

Božični čas je po njegovih besedah zaznamoval dež bomb, več kot 500 ljudi je umrlo, hkrati pa je spregovoril o številnih zgodbah solidarnosti med kristjani in muslimani. Nenehni papeževi pozivi so duhovnikom in laikom pomagali, da niso izgubili upanja in vere v Boga. Prav na božič je bilo močno bombardiranje, umrlo je veliko vernikov. Mnogi so ostali brez vsega, vlada lakota. Na žalost ne vidimo konec temu nasilju, nihče ne ve, kdaj se bo vojna končala, je dejal nadškof iz Aleppa. Vendar pa ta težka situacija kristjanom ni preprečila, da bi nadaljevali z deli ljubezni in molitvijo za mir v Siriji. Kljub nevarnosti so se številni ljudje udeležili polnočnice in božične svete maše. V mesto je pribežalo na tisoče družin. Cerkev sprejema vse, brez razlik. Vsak dan v cerkvenih prostorih Karitas pripravi kosilo za revne in begunce, med njimi so večinoma muslimani. Pred nekaj dnevi se mi je nek starejši musliman javno zahvalil in zatrdil, da se zlato vidi v težavah, je povedal nadškof iz Aleppa in dodal, da je to zlato za muslimane krščanska ljubezen.

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...