Kristjani za mir v Južnem Sudanu
Svet | 23.12.2013, 00:10 Marjana Debevec
Razmere v Južnem Sudanu se zaostrujejo. Uporniki trdijo, da so prevzeli nadzor nad glavnimi naftnimi polji v državi, ki so ključna za tamkajšnje gospodarstvo. Obenem se krepijo mednarodni pozivi k ustavitvi nasilja. Kot je danes opozoril generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon, so poslopja omenjene mednarodne organizacije v Južnem Sudanu preplavljena z ljudmi, ki iščejo zaščito. Tudi voditelji različnih krščanskih cerkva pozivajo k miru in spravi, Združeni narodi in različne države pa medtem izseljujejo osebje in svoje državljane iz Južnega Sudana.
Da ne bi boj med predsednikom in nekdanjim podpredsednikom prerasel v neustavljiv konflikt, so različni katoliški škofi in voditelji drugih krščanskih cerkva obsodili zlorabo etnične pripadnosti za politične cilje. Škof Erkulano Tombe je vojake v pismu opozoril naj ne poslušajo nekaterih politikov, ki poskušajo vnesti samo zmedo. Evangeličanski škof Elias Taban mu je pritrdil in dodal, da želijo nekateri izdajalci naroda razpihovati plemenski spor, da bi zapustili slabo razvito deželo. Verski voditelji so napisali tudi skupno pismo. V njem so poudarili, da niso predstavniki različnih plemen, ampak istega Kristusovega telesa. Izrazili so svojo bolečino zaradi nasilja ter obsodili medijske navedbe, da nasilje izhaja iz spora med plamenoma Dinka in Nuer. To, kar se dogaja, je po njihovem etnični konflikt. Gre pa tudi za politična nasprotja med Gibanjem za osvoboditev sudanskega ljudstva in političnimi voditelji države. Obsojajo tudi umore na etnični osnovi in pozivajo politične voditelje, naj ne spodbujajo nasilja, ampak raje delajo za mir in spravo.
Pet tisoč ljudi je pobegnilo v katedralo v glavnem mestu Južnega Sudana. Mnogi begunci spijo na prostem, širijo pa se že tudi bolezni, predvsem med otroki. Kristjani z vsega sveta jih lahko predvsem podpremo z našo molitvijo.