VIDEO: Papež: Bog prihaja med nas!
Svet | 18.12.2013, 13:47 Marjana Debevec
Papež Frančišek je zadnjo sredo v adventnem času katehezo posvetil pomenu božiča, ki je po njegovih besedah praznik zaupanja in upanja, saj presega negotovost in pesimizem. Razlog našega upanja je po njegovih besedah v tem, da je Bog z nami in ima še vedno zaupanje v nas.
Bog prihaja med nas, izbral je Zemljo za kraj svojega bivanja, da bi bil ob človeku in bi ga le-ta lahko našel tam, kjer preživlja svoje dneve v veselju in bolečini, je poudaril papež. Zato zemlja ni več „solzna dolina“, ampak kraj, kjer je sam Bog postavil svoj šotor; je kraj srečanja Boga s človekom in njegove solidarnosti z ljudmi. Bog je namreč hotel povsem podeliti z nami naše življenja, vse do tega, da je postal človek.
Nekaj pa je po papeževih besedah še bolj presenetljivo. Božja prisotnost v človeštvu se ne uresniči na nek idiličen način, ampak v resničnem svetu, ki ga zaznamuje veliko lepih, pa tudi veliko slabih stvari, kot so razdeljenosti, zlo, revščina, nasilje in vojne. „Odločil se je, da bo živel v naši zgodovini, takšni, kakršna je, s težo njenih omejenosti in tragedij“, je dejal papež. Tako je dokazal svoje neskončno usmiljenje in ljubezen do vseh ljudi. Božič nam torej govori, da je Bog enkrat za vselej stopil na stran človeka, da bi nas odrešil, nas dvignil iz prahu naše bede, naših težav in naših grehov, je poudaril sveti oče. Betlehemski otrok nam namreč kot dar prinaša duhovno energijo, ki nam pomaga, da se ne utopimo v naših težavah in obupu.
Božič nam po papeževih besedah prinaša tudi dve sporočili. Prvič: Bog se je ponižal in postal človek. Da bi mu bili podobni, se ne smemo povzdigovati nad druge, ampak služiti. „Grdo je videti kristjana, ki noče služiti, ampak hoče vladati nad vsemi. To ni kristjan, ampak pogan“.
Drugo sporočilo božiča pa je, da vsako stvar, ki jo storimo bratu ali sestri, storimo Jezusu. Marija naj nam pomaga, da bomo v vseh ljudeh, še posebej v odrinjenih in ubogih, prepoznali obličje Njenega Sina, je ob sklepu kateheze poudaril sveti oče.