p. Raniero Cantalamessa
Druga adventna pridiga p. Cantalamesse
Papež in Sveti sedež | 13.12.2013, 12:29 Marta Jerebič
Papeški pridigar p. Raniero Cantalamessa je imel danes drugo adventno pridigo za papeža in člane rimske kurije. Tokrat je spregovoril o ponižnosti sv. Frančiška Asiškega.
Danes ves svet pravzaprav "teka za Frančiškom", je pojasnil pridigar Papeškega doma.
»Svet sledi Frančišku zato, ker vidi v njem uresničitev tistih vrednot, po katerih vsak hrepeni: svoboda, mir, sprava s seboj in s stvarstvom, bratstvo in veselje. Mi pa se bomo ustavili še ob enem Frančiškovem talentu, po katerem pa svet sploh ne hrepeni - po tem talentu hrepenijo le maloštevilni, čeprav je dejansko korenina vseh prej navedenih vrednot: to je ponižnost,« je dejal p. Cantalamessa in dodal, da je to ponižnost mogoče najlažje razumeti na primeru Marije, ki je posedovala vrlino ponižnosti 'v najvišji meri', čeprav tega ni vedela. In ravno to je ključna poteza ponižnosti. Ponižnost je kot dišava, ki je tisti, ki jo širi okoli sebe, sploh ne zaznava, pač pa jo zaznava tisti, ki jo prejema". V primeru sv. Frančiška "stojimo pred bistveno ponižnostjo, pred ponižnostjo ustvarjenega bitja, ki se zaveda samega sebe pred Bogom," je dejal p. Cantalamessa. "Dokler se človek meri sam s seboj, z drugimi ali z družbo, ne bo nikoli spoznal samega sebe: pogreša namreč natančno mersko enoto. Frančišek pa je imel ravno to teološko ponižnost, po kateri je "človek samo to, kar je, ko stoji pred Bogom, in nič več".
Biti ponižen, je pojasnil kapucinski pridigar, pomeni "gledati Boga, še preden pogledamo sami sebe". To, kar najbolj prevzame sv. Frančiška, je Božja ponižnost. P. Cantalamessa je še spomnil, da če je Bog ponižnost mora to biti tudi Cerkev.