Hojs: Odnos ministra Jakiča "absolutno neodgovoren"
Politika | 18.12.2013, 13:08 Petra Stopar
Poleg tega, da je zadolžena za pripravo koalicijske pogodbe, se največja koalicijska stranka PS sooča z vprašanji o vodstvu, zamenjavami ministrov, nenazadnje pa še s kritiko o visokih stroških potovanj ministra Romana Jakiča. Ta očitke o razsipništvu zavrača in poudarja, da je vsako pot predhodno uskladil z zunanjim ministrstvom. Kljub temu njegovega predhodnika Aleša Hojsa še vedno preseneča, da so sredstva, ki jih je Jakič porabil v devetih mesecih delovanja, kar dvakrat večja od tistih, ki jih je on porabil v svojem, daljšem obdobju ministrovanja.
Tudi danes je minister Roman Jakič s falconom poletel enodnevni delovni obisk v tujino, in sicer na Kosovo. Pred odhodom je novinarjem zatrdil, da so stroške njegovih potovanj poskušali vsakič minimizirati, in da "ni vprašanje, koliko je kakšen minister potoval, ampak kakšne naloge je imel".
Med razlogi za potovanja in obiske je omenil vnovično postavitev Slovenije in njene vojske na zemljevid držav, ki v regiji nekaj pomenijo. Kot je dejal, je tako Slovenija zopet postala eden največjih zagovornikov vključevanja držav Zahodnega Balkana v evroatlantske integracije. Po Jakičevih besedah pa so bile poti v tujino povezane tudi s pridobivanjem novih sredstev: »Moja pot v Ameriko je pomenila, da smo prepričali sogovornike, da so nam dali dva milijona evrov več za projekt razminiranja ITF, in pa slovenska vojaška industrija.« Ob tem je še povedal: »Moje naloge so bile usklajene z Ministrstvom za zunanje zadeve, pri svojih poteh smo se obnašali ekonomsko, se pravi z minimalnimi stroški.«
Jakičev predhodnik na ministrskem položaju Aleš Hojs se izjavam o usklajenosti potovanj z zunanjim ministrstvom čudi, saj da je minister Karl Erjavec zanikal, da bi karkoli vedel o Jakičevi agendi, celo več, dodal je, da številke same govorijo o upravičenosti njegovih potovanj.
Je pa nekdanji obrambni minister v času Janševe vlade Hojs za Radio Ognjišče še izrazil presenečenje nad Jakičevim potovanjem v Kanado, natančneje na varnostno konferenco v Halifax. »Moram reči, da smo bili tja povabljeni tudi mi, pa se je nismo udeležili, ker smo menili, da je dovolj, če se udeležimo varnostne konference, ki poteka na istem ali celo še višjem nivoju v Muenchnu. Rekel bi, da se mi zdi odnos te vlade oz. tega ministra do trenutnega stanja v državi, ko nas pesti resnična finančna kriza in ko se ljudje vsak dan borijo bodisi s svojimi delovnimi mesti, bodisi s tem, da jih izgubljajo, absolutno neodgovoren.«
Ocenjuje, da sedanji obrambni minister ne izkazuje zgleda varčevanja državljanom, kot bi ga v prvi vrsti moral. To se po Hojsovih besedah kaže tudi s tem, da njegova delegacija na potovanjih ni omejena samo na tri osebe, ampak je, kolikor je Hojs obveščen, bistveno večja. Zanimivo je tudi to, opaža Hojs, da je Jakič v svojem mandatu že trikrat obiskal Rusijo. »Kar pomeni, da izrazito neguje tudi neke druge odnose. Ne vem, kaj je v Rusiji sicer počel, dejstvo pa je, da bo težko prepričal kogarkoli, da so obiski Rusije bili v politični ali obrambni agendi Republike Slovenije in usklajeni z zunanjim ministrstvom.«
Spomnimo, da je minister Jakič tudi sredi kriminalistične preiskave, ki se nanaša na obdobje njegovega vodenja Javnega zavoda Šport Ljubljana. Sam je prepričan, da je deloval transparentno, a obljublja, da bo v primeru pravnomočne obtožnice odstopil s funkcije ministra.
Medtem pa se PS sooča še s pozivi koalicijskih partnerjev, naj čim prej formalno reši vprašanje vodstva. Kot je znano, je bil kongres PS, na katerem naj bi volili predsednika, predviden že oktobra, a ga je izvršni odbor stranke prestavil na čas pred državnozborskimi volitvami. Za predsednika naj bi kandidirala njen ustanovitelj in ljubljanski župan Zoran Janković ter premierka Alenka Bratušek. Nekateri poslanci PS naj bi si želeli kongres že prihodnje leto, zlasti zato, da se prekine negotovost in se zadeve razčistijo.