Štefan IskraŠtefan Iskra
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Janša v Kočevski Reki: „Treba je ponovno pokazati pogum.“

Politika | 14.12.2013, 16:21 Petra Stopar

V Kočevski Reki je potekala slovesnost, s katero so v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve obeležili 23. obletnico prvega postroja pripadnikov slovenskih oboroženih sil. Ob tem so pripravili ponazoritev prvega postroja. Slavnostni govornik, prvi obrambni minister v demokratični in samostojni Sloveniji ter predsednik SDS Janez Janša, je dejal, da bomo uspešni šele takrat, ko se bo državo in skupnost upravljalo z vrednotami, ki so bile podlaga za slovensko osamosvojitev.

Predsednik SDS Janez Janša je uvodoma dejal, da je bil pred 23 leti drugačen dan. "Ko je prvič zadišalo po Slovenski vojski, je bilo oblačno, hladno in v zraku so bile snežinke. Mi smo bili tega veseli, saj je bil prisoten strah, da bo Beograd postroj razumel kot provokacijo in da nas bodo bombardirali, saj je bila v Ribnici močna enota Jugoslovanske armade," je spomnil in dodal: "Veseli smo bili megle, ki je preprečila možnost letalske intervencije."

"Postroj se je zgodil zaradi odločitve, ki je padla mesec in pol prej. V novembru 1990 je namreč Demosov poslanski klub v Poljčah sprejel odločitev, da slovenski skupščini predlaga zakon o plebiscitu," je poudaril. "O tisti odločitvi je dr. Jože Pučnik dejal: 23. decembra bomo Slovenci odločali o tem, ali želimo živeti v samostojni državi. En teden so ga zaradi te izjave napadali, potem pa je vendarle vsaj deloma zmagal razum, zakon je bil sprejet in plebiscit se je začel pripravljati," je povedal. Vendar so po njegovih besedah s pripravami prihajale tudi grožnje nasprotnikov osamosvojitve. "Kot sekretar za obrambo sem vsak dan dobival vprašanja, kaj pa če bo Jugoslovanska armada intervenirala, ali imamo kaj, s čimer se bomo branili in ali smo varni. Kot odgovor na te dileme se je zgodil postroj. Vedeli smo, da bosta slika in beseda s tega postroja odjeknili," je dejal.

Predsednik slovenske vlade Lojze Peterle je postroj pozdravil, ker nihče iz vrhovnega poveljstva tega ni želel storiti, z izjemo gospoda Omana, ki pa je bil takrat bolan, je spomnil. "En teden smo prosili Milana Kučana, Matjaža Kmecla, Cirila Zlobca in Dušana Pluta, da bi prišli sem in nagovorili Slovensko vojsko, od katere se pričakuje, da bo zavarovala najpomembnejšo zgodovinsko odločitev Slovencev. Tik preden smo odšli v Kočevsko Reko, smo klicali v urad predsedstva, če si je kdo slučajno premislil, vendar nismo dobili odgovora. Še več, na poti v Kočevsko Reko je prišlo sporočilo iz urada predsednika predsedstva Milana Kučana, da se prepoveduje predaja raporta predsedniku vlade, češ da nima nobenih pristojnosti v zvezi z vojsko. Ne samo, da nihče ni želel pozdraviti postroja Slovenske vojske, celo prepovedali so, da bi se raport predal predsedniku vlade, čeprav je to običaj v vseh demokratičnih državah," je bil jasen.

"Slika s postroja je povzročila šok, ne samo zaradi tega, ker se je tam zbrala enota hrabrih mož in fantov, ampak zaradi novega orožja, ki so ga imeli. Zasluge zanj gredo policistu Franciju Kosiju, ki je uspel v težkih razmerah orožje pripeljati v Slovenijo," je dejal. "Imeli smo tudi oklepno orožje, zato je ta slika vlila veliko poguma," je povedal in dodal: "Po tem nisem več srečeval ljudi, ki so spraševali, ali smo varni, kajti vedeli so, da mislimo resno."

"Slabega pol leta kasneje, ko je Demosova vlada realizirala priprave na osamosvojitev in ko je bila Slovenija napadena, pa je bil Lojze Peterle naenkrat primeren, da se mu pošlje vojna napoved," je dejal. "General Kolšek iz petega vojaškega območja je namreč v Slovenijo poslal grožnjo in zahtevo za predajo. Ta ni bilo naslovljena na Milana Kučana, ampak na Lojzeta Peterleta in na vlado. To marsikaj pove," je poudaril.

Po njegovih besedah je za današnji dan zelo pomembna podobnost sporočila, ki ga je potrebno poslati s tega mesta, kot s tistim iz leta 1990. "Sporočilo mora biti enako kot pred 23 leti. Takrat je s tega mesta zaplavala samozavest, pogum je postal del vsakdanjika in je omogočil ne samo zgodovinski rezultat na plebiscitu, temveč tudi uspešno obrambo pred agresijo ter mednarodno priznanje v začetku leta 1992," je povedal. "Slovenija je danes ponovno v položaju, v katerem ne bi smela biti. Da smo zašli, je posledica enakih ravnanj kot smo jih doživljali takrat, ko smo pripravljali ta postroj. Iz te situacije se lahko izvijemo na povsem enak način," je prepričan. "Slovenija je nastala na podlagi zgodovinske odločitve velikanske večine slovenskega naroda. Plebiscit za samostojno slovenijo je namreč edini dogodek, ko si je narod prvič v zgodovini pisal sodbo sam. Vse vrednote, ki so se takrat oblikovale - želja po normalnosti in po demokraciji ter po spoštovanju človekovih pravic, želja po enakih možnostih za vse, po tem da bi končno prišli v položaj, ko bo dobro nagrajeno in slabo kaznovano - so oblikovale vrednostno središče slovenske osamosvojitve, ki je trajni temelj slovenske države in moderne slovenske nacije," je bil jasen.

"Uspešni bomo takrat, ko se bo državo upravljalo v skladu z vrednostnim središčem in v skladu z vrednotami slovenske osamosvojitve. Velik del teh vrednot je nastajal v tistih meglenih dneh decembra 1990," je povedal. "Potem se ne bomo več pogovarjali o bančnih luknjah in stečajih, ampak se bomo pogovarjali o načrtih, kako zgraditi boljšo prihodnost, o načrtih, kako vsem zagotoviti enake možnosti in o tem, kako tekmovati z najboljšimi. Danes je čas, ko je potrebno ponovno pokazati pogum. Slej ko prej bo Slovenija spet Slovenija vrednot osamosvojitve," je še povedal predsednik SDS.

Slovesnosti so se med drugimi udeležili še podpredsedniki SDS Alenka Jeraj, Zvone Černač in dr. Milan Zver, vodja poslanske skupine Jože Tanko, poslanca mag. Andrej Šircelj in Franc Breznik, predsednik Sveta SDS France Cukjati ter generalni sekretar Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) dr. Božo Predalič. Zbrane so nagovorili še predsednik VSO Aleš Hojs, prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle in župan občine Kočevje dr. Vladimir Prebilič. Predstavnikov aktualne slovenske oblasti na prireditvi ni bilo.

Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...