Družina z več otroki
Velike družine so bogastvo za narod, Cerkev in državo
Slovenija | 12.12.2013, 07:31 Marta Jerebič
Velikim družinam smo namenili tudi včerajšnji Pogovor o. Spregovorili smo o tem, zakaj se ljudje odločajo za največ dva ali tri otroke, kakšnih vrednot se otroci naučijo v številčnejših družinah, kako je finančna kriza vplivala na njih in kako tem družinam pomagati. V studiu smo gostili predstavnico ustanoviteljev Aninega sklada s. Cveto Jost, predsednika Družinske pobude Tomaža Meršeta, družinskega terapevta Tomaža Erzarja in očeta desetih otrok Tomaža Kvaternika.
Sodoben način življenja, strah pred odgovornostjo, ki jo prinaša starševstvo, obremenjenost obeh spolov s službenimi obveznostmi je le nekaj razlogov, zakaj se starši ne odločajo za večje število otrok. Vendar pa nas vse to ne bi smelo odvrniti od tega, da spodbujamo večje družine in smo jim naklonjeni. »Mislim, da Cerkev gleda veliko bogastvo v družinah, da se jih veseli. Ne samo, da zapolnijo cerkev tiste, ki so bolj številčne. Lahko se pa veselimo, če so dobri ljudje, ki imajo veliko otrok, bo v Sloveniji posledično več dobrih ljudi,« je povedala predstavnica ustanoviteljev Aninega sklada, s. Cveta Jost. Družinski terapevt Tomaž Erzar meni, da je največja prelomnica prvi otrok.
»Vsak kasnejši otrok je gotovo manjša teža v smislu stresne obremenjenosti – kako bo, ali sva dobra starša, kako nam bo šlo finančno, ali imamo dovolj prostora itd. - gotovo pa je za vsakega otroka treba dati en košček srca in košček svojih let.«
Če ima par samo enega otroka, ne nadomesti niti samega sebe. Dva otroka predstavljata enostavno reprodukcijo, medtem ko vsak nadaljnji otrok v družini pomeni prispevek k dejanskemu ohranjanju živosti naroda, pravi predsednik Družinske pobude Tomaž Merše in dodaja: »Naši ljudje so največje bogastvo. Tisti, ki jih sami vzgojimo, izobrazimo, bodo vlekli voz našega naroda in družbe naprej. Medtem ko iz tujine tega ne moremo pričakovati, da bi kdo drug reševal naše težave. Za svojo prihodnost samo na tak način lahko poskrbimo sami,« je še povedal Merše, ki meni, da družinska politika v Sloveniji na splošno ni slaba. Precej je ukrepov v podporo družinam, žal pa so zaradi varčevalnih ukrepov nekateri ukinjeni oziroma vezani na dohodkovni cenzus.
O vrednotah, ki se jih otroci naučijo v večjih družinah, je spregovoril oče 10-ih otrok Tomaž Kvaternik: »V teh družinah se otroci navadijo deliti oziroma deliti v skupnosti, saj je to problem današnje družbe.« Poleg tega se otroci sami med sabo vzgajajo. S. Cveta Jost med vrednotami pri večjih družinah opaža še skromnost in hvaležnost.