Tudi Omerzela čaka preverjanje poslanske podpore
Slovenija | 11.12.2013, 18:27
Potem ko je moral svoje delo kot finančni minister v Državnem zboru zagovarjati Uroš Čufer, jutri pa se bo notranji minister Gregor Virant, bo tudi minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel kmalu na interpelacijski preizkušnji. Predlog za slednjo so namreč danes vložili poslanci SDS skupaj s podpisi NSi. Omerzel se je odzval z besedami, da je bila poteza pričakovana in da pomeni dobro premišljen politični manever opozicije.
Pod interpelacijo se je podpisalo 30 poslancev, očitke so strnili v šestih točkah, čeprav je po besedah poslanca Andreja Vizjaka razlogov še več. Omerzelu očitajo kršenje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, saj da v 30 dneh po nastopu funkcije ministrstvu za infrastrukturo in prostor ni posredoval podatkov o podjetju Lastinski, katerega lastnik je. Zakon je kršil tudi s tem, ker ni poskrbel za to, da bi omenjeno ministrstvo v 15 dneh Komisiji za preprečevanje korupcije posredovalo seznam subjektov, katerimi je minister povezan, je tik pred vložitvijo interpelacije dejal Vizjak. Ministru očitajo tudi zavajanje javnosti glede sklepanja novih poslov njegovega podjetja z Družbo za avtoceste RS. Med razlogi za interpelacijo je tudi očitek, da minister že več kot osem mesecev ni objavil javnega postopka za mesto generalnega direktorja republiške geodetske uprave, stanje na področju avtošol in to, da na razpisu za izbor dobavitelja avtomobilskih registrskih tablic izbral družbo, katere ponudba je bila dvakrat dražja od ponudbe konkurenta. Po Vizjakovem mnenju se Omerzel ni mogel odločiti, ali naj bi minister ali podjetnik, odločil pa se je za oboje. „Mislim, da je to velik problem zlasti v državi, ki je po vseh kazalcih korupcije v nezavidljivem položaju in bi morala ukrepati tudi v smislu izogibanja tveganju za korupcije. Kaj je večje tveganje za korupcijo kot to, če je nek minister hkrati lastnik podjetja.“
Ob tem meni, da bi tudi koalicijske stranke morale biti zgrožene nad tem in ukrepati. V Nsi se, kot pravi predsednica Ljudmila Novak, čudijo nad tem, da ima minister še vedno podporo v svoji stranki, DL, ki je velik preganjalec korupcije. „V NSi se sprašujemo, ali je minister tako naiven ali je izgubil ves čut za resnico, odgovornost, pravico ali pa sploh ne ve, kaj pomeni biti eden najvišjih funkcionarjev v državi. Še vedno mislim, da bo spoznal svojo krivdo in odstopil.“
A Omerzel kljub pozivom ne namerava odstopiti. Pravi, da ima do sedaj že javno podporo predsednika in poslancev DL ter da bo po opravljenih srečanjih s poslanci koalicijskih strank, na podlagi jasnih in tehtnih argumentov, pridobil potrebno politično podporo tudi ostalih koalicijskih partnerjev. „Odgovornost je na predsednici vlade in na koaliciji, da podata skupno stališče.“ O vložitvi interpelacije pravi, da gre za dobro premišljen politični manever opozicije z namenom, da se dodatno slabi trdnosti vladne koalicije in s tem povečuje notranja politična kriza. A glede na to, da so v koalicijskem DeSUS-u glede Omerzela zadržani, podpora koalicije ni samoumevna. Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša namreč meni: „Te obveznosti nase ne bomo prevzeli, to mora razrešiti predsednica vlade.“
Jutri se bo pred Državnim zborom zagovarjal notranji minister Gregor Virant, ki mu opozicija očita zlasti oškodovanje državnega proračuna, a minister pravi, da se prah dviguje, če veliko delaš. Koalicija očitno stoji za njim, zato gre sklepati, da bo Virant interpelacijo prestal.