Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

VIDEO: Papež pri avdienci o duhovnikih kot orodju za odpuščanje grehov

Papež in Sveti sedež | 20.11.2013, 13:31 Marta Jerebič

Papež Frančišek je pri današnji splošni avdienci nadaljeval razmišljanje o odpuščanju grehov. Tokrat se je osredotočil na 'oblast ključev', biblični simbol poslanstva, ki ga je Jezus dal apostolom. V tem smislu je spregovoril o duhovnikih kot orodju za odpuščanje grehov.

Papež je spomnil, da je protagonist odpuščanja grehov Sveti duh. Ko se je Jezus prvič prikazal učencem je dejal: "Prejmite Svetega Duha! Katerim grehe odpustite, so jim odpuščeni; katerim jih zadržite, so jim zadržani." S temi besedami je Jezus apostolom dal oblast odpuščati grehe. Cerkev je s tem varuhinja oblasti ključev.

"Številni ljudje danes ne razumejo cerkvene razsežnosti odpuščanja, ker prevladuje individualizem, subjektivizem, katerih posledice čutimo tudi kristjani," je dejal papež in nato spregovoril o tem, da je duhovnik orodje za odpuščanje grehov. Nekateri pravijo, da se spovejo neposredno pri Bogu. Bog te vedno posluša, je pojasnil papež, vendar pa ti v zakramentu sprave pošilja brata, ki ti prinaša odpuščanje v imenu Cerkve. Sveti oče, ki je dejal, da se spove vsakih 14 dni, je ob tem razložil, kakšen mora biti spovednik: "Njegovo srce mora biti umirjeno, ne sme grdo ravnati z verniki, ampak mora biti prizanesljiv, dobrohoten in usmiljen. Znati mora sejati upanje v srcih, predvsem pa se mora zavedati, da brat ali sestra, ki pristopi k zakramentu sprave, išče odpuščanje in to stori tako kot so pristopali številni ljudje k Jezusu, da bi jih ozdravil. Duhovnik, ki nima takega duhovnega daru, je bolje, da ne podeljuje tega zakramenta, dokler se ne popravi, je dejal papež in dodal, da imajo spokorniki pravico v duhovnikih najti služabnike Božjega odpuščanja."

Poplave na Sardiniji. Papež Frančišek vabi, da ne bi popustili pred obupanostjo

"V tem trenutku se ne moremo ne spomniti na žrtve nedavnih poplav na Sardiniji: molimo zanje in za svojce ter bodimo solidarni z vsemi, ki so utrpeli škodo." S temi besedami se je papež Frančišek ob koncu današnje splošne avdience spomnil naravne katastrofe, ki je prizadela prebivalce italijanskega otoka Sardinija. Skupaj z verniki, zbranimi na Trgu svetega Petra, je v ta namen molil najprej v tišini in nato še k Mariji, ki naj "sardinske brate in sestre blagoslovi ter jim pomaga".

Včeraj je papež Frančišek na Sardinijo poslal tudi telegram, ki ga je podpisal vatikanski državni tajnik nadškof Pietro Parolin. Preko le-tega so do vseh prispele »njegove ljubeče besede tolažbe in spodbude«. V telegramu pa je papež še posebej zagotovil molitev za tiste, ki so izgubili življenje, in za vse preizkušane zaradi te težke nesreče. Prav tako je že včeraj spomnil na solidarnost, ki je sedaj ne sme manjkati, in na nujno pomoč. K molitvi za žrtve te strašne tragedije, zlasti za otroke, pa je papež Frančišek pozval tudi preko tvita.

Sardinija sicer žaluje za šestnajstimi žrtvami, med katerimi so štirje otroci. Najbolj sta bili prizadeti mesti Olbia in Nuoro, kjer je vsaj 2300 oseb moralo zapustiti svoje domove. V Olbiji so bili danes že prvi pogrebi. Šole so za dva dni zaprte. V zgolj 24 urah je na otoku padlo toliko padavin kot jih običajno v šestih mesecih. Preplah je še vedno na najvišji ravni. Podpredsednik odbora sardinskih geologov Antonello Frau pravi, da je tragični dogodek povzročil krizo in postavil pod vprašaj vse sisteme načrtovanja ter doslej uporabljane modele v infrastrukturi. Vodja civilne zaščite Franco Gabrielli pa opominja, da je bilo glede vnaprejšnjega opozorila in pripravljenosti na nevarnost storjeno vse, kar je bilo mogoče.

Pogrebu v mestu Olbia danes popoldne je prisostvoval tudi msgr. Angelo Becciu, namestnik vatikanskega državnega tajnika, ki je bil na Sardiniji rojen. Po koncu je zbranim namenil nekaj besed. Povedal jim je, da jim v teh trenutkih bolečine sveti oče preko njega želi izraziti svojo bližino: "Papež Frančišek je duhovno navzoč med nami, da bi z vami delil vašo tesnobo, da bi vas vse povabil k upanju in da ne bi popustili pred obupanostjo, da bi živo zaželel, da bi se s spoštovanjem do narave in nujno skrbnostjo do okolja v prihodnje lahko izognili podobnim uničujočim tragedijam." Nadalje je msgr. Becciu dejal, da sveti oče spodbuja velikodušno zavzetost pri lajšanju trenutne situacije. Posebej pa je papež Frančišek blizu žrtvam in vsem, ki žalujejo za svojimi dragimi.

Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...