VIDEO: Papež Frančišek ob sklepu Leta vere: Za vernika je pomembno, da v sebi goji odprtost do Jezusa Kristusa
Svet | 24.11.2013, 14:23
Sprejeti Jezusa v središče svojega življenja, je danes dopoldne bilo osrednje vabilo papeža Frančiška približno 60.000 zbrani množici na Trgu sv. Petra v Vatikanu in tudi vsej Cerkvi.
S papežem je somaševalo približno 1200 duhovnikov in škofov. Po njegovem naročilu je pred sveto mašo bila izvedena nabirka namenjena pomoči ljudem na Filipinih, prizadetim ob nedavnem tajfunu, ki je ob prinašanju darov bila izročena svetemu očetu. Ob današnjem sklepnem slavju Leta vere je povezanost vse Cerkve s prvim rimskim škofom Petrom, prišla še posebej do izraza. Papež Frančišek je ves čas izpovedi, molitve vere pri sveti maši v rokah držal relikvije svetega Petra, položene v umetniško izdelano skrinjico z reliefnim napisom: „Ti si Peter, skala in na to skalo bom postavil svojo Cerkev.“
Na današnji slovesni praznik Kristusa Kralja vesoljstva je papež Frančišek najprej spomnil, da zaključujemo ne le liturgično, bogoslužno leto, temveč tudi „Leto vere“, ki ga je razglasil Benedikt XVI., za kar mu je iskreno hvaležen. Tem papeževim besedam je sledil prisrčen aplavz zbrane množice. V nadaljevanju nagovora je papež Frančišek med drugim poudaril pomen osrednjega mesta, ki pripada Jezusu Kristusu in o njem govori apostol Pavel v pismu Kološanom, ko pravi: „Jezus je prvorojenec vsega stvarstva, kajti vse je bilo ustvarjeno po njem in zanj. On je obstajal pred vsemi stvarmi in v njem je vse utemeljeno. On je središče vsega in v njem imamo odkupitev, odpuščanje grehov (prim. Kol 1,12-20). Za vernika je torej pomembno, da v sebi goji odprtost do Jezusa Kristusa in zmožnost sprejeti ga v svoje misli, besede in dejanja. Na ta način bodo naše misli krščanske, to je Jezusove. Naša dejanja bodo krščanska, oz. Jezusova dejanja. Naše besede bodo krščanske besede, to je Kristusove besede. Ko pa to središče, jedro v nas izgine, ker ga nadomestimo s čim drugim, izvira iz tega škoda, ki je škoda za okolje, ki nas obdaja in za človeka samega.“
Razen tega, da je Jezus središče stvarstva in sprave človeka z Bogom, je tudi središče Božjega ljudstva, je nadalje razmišljal sveti oče. In prav danes je Jezus tu, v središču in med nami, je dejal. Tu je v Besedi in na oltarju, živ, navzoč med nami, ki smo njegovo ljudstvo.
Končno pa je Kristus središče zgodovine človeštva in osebne zgodovine vsakega človeka. „Kadar je Jezus v središču, se razsvetlijo in prejmejo upanje tudi najtemnejši trenutki življenja, kot se je zgodilo razbojniku, o katerem govori današnji evangelij. Razbojnik, ki je zapravil vse svoje življenje, se skesan obrne na Jezusa na križu in ga prosi: „Spomni se me, ko prideš v svoje Kraljestvo“ (Lk 23,42). In Jezus mu zagotovi: „Še danes boš z menoj v raju“ (v.43), v njegovem kraljestvu. Jezus izgovarja samo besedo odpuščanja in ne obsodbe. Ko človek najde pogum prositi za odpuščanje, Gospod takšne prošnje nikoli ne presliši.“
Ob koncu nagovora med današnjo sveto mašo je papež Frančišek prisotne povabil, naj pomislijo na svoje življenje, kjer lahko vsakdo odkrije napake in grehe, vesele in temne trenutke. Zagotovil je, da bo prav vsakemu dobro delo, če se bo zazrl v Jezusa in mu v tišini svojega srca izrekel prošnjo: „Spomni se me, Gospod, zdaj, ko si v svojem Kraljestvu!“ Povabil je, naj mu to pogosto ponavljajmo in naj bomo gotovi, da nam Gospod naklanja vedno več od tistega, za kar ga prosimo.
Ob koncu svete maše pred molitvijo angelovega čaščenja je papež Frančišek izročil apostolsko spodbudo z naslovom Veselje evangelija nekaterim predstavnikom najrazličnejših stanov in življenjskih položajev znotraj velike družine Cerkve razširjene po vsem svetu.