Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Papež Frančišek: Cerkev ni Cerkev le za dobre osebe

Cerkev po svetu | 06.11.2013, 07:46

Krščansko bistvo je povabilo na praznovanje. Tako je zatrdil papež Frančišek med homilijo pri jutranji maši v kapeli Doma svete Marte v torek, 5. novembra 2013. Med drugim je poudaril, da Cerkev "ni le za dobre ljudi". Vabilo, da bi bili njen del, je namenjeno vsem. Poleg tega pa se Gospodovega praznovanja udeležuje tudi v celoti in z vsemi, ne more se delati nobene selekcije. Kristjani se ne smejo zadovoljiti, da bi ostali "na seznamu povabljenih", je po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan dejal papež Frančišek.

Naslonil se je na Božjo besedo, ki nam kaže "kristjanovo osebno izkaznico". Bistvo je povabilo: kristjani postanemo le, če smo povabljeni. Vendar pa za to povabilo k udeležbi, ki prihaja od Boga, ni potrebno oziroma ni mogoče plačati. Če v svoji zavesti nimamo "te gotovosti, da smo povabljeni", potem "nismo razumeli, kaj je kristjan", je poudaril papež Frančišek: "Kristjan je nekdo, ki je povabljen." Povabljen pa ni v neko trgovino ali na sprehod. "Gospod nam želi reči nekaj več: 'Povabljen si na praznovanje!' Kristjan je tisti, ki je povabljen na praznovanje, k veselju, da je rešen, k veselju, da je odrešen, k veselju, da je deležen življenja z Jezusom."

Papež je nadaljeval, da je praznovanje srečanje oseb, ki se pogovarjajo, se smejijo, praznujejo in so vesele. Je "srečanje oseb". Praznovati sam bi bilo dolgočasno, to ne bi bilo praznovanje. Praznuje se vedno z drugimi, z družino, s prijatelji, z osebami, ki so bile povabljene kot sem bil povabljen tudi sam. "Da bi bili kristjani je potrebna pripadnost in pripada se temu Telesu, tem ljudem, ki so bili povabljeni na praznovanje: to je krščanska pripadnost."

Papež Frančišek je nato izvirajoč iz pisma Rimljanom zatrdil, da je to praznovanje "praznovanje edinosti". Povabljeni so "dobri in slabi". Prvi so poklicani odrinjeni: "Cerkev ni Cerkev le za dobre osebe." Povabljeni smo vsi mi grešniki. In nato oblikujemo skupnost z različnimi darovi. Vsakdo ima kakšno vrlino. "Praznuje pa se tako, da skupaj z vsemi prinesem, kar imam." Praznuje se s celostno udeleženostjo. Brez le-te ni mogoče razumeti krščanskega življenja. Na praznovanju se ni mogoče zaustaviti samo ob treh ali štirih osebah, ki jih poznam. Tega se v Cerkvi ne sme delati, je poudaril papež Frančišek. Ali vstopiš z vsemi ali pa ostaneš zunaj. Ne moreš delati selekcije. Cerkev je za vse, začenši z najbolj odrinjenimi. Vendar pa v Jezusovi priliki beremo o povabljencih, ki so drug za drugim začeli iskati izgovore, da niso prišli na praznovanje. Povabila niso sprejeli. Rekli so da, a naredili niso. To so po papeževih besedah kristjani, ki se zadovoljijo s tem, da so "na seznamu povabljenih". A to ne zadostuje. Kdor ne pride na praznovanje, ni kristjan, je še enkrat posvaril papež Frančišek.

Biti le na seznamu ne zadostuje za zveličanje. Vstopiti v Cerkev je milost, pravica, ki je ni mogoče kupiti. Pomeni oblikovati skupnost, biti soudeležen pri vrlinah, ki nam jih je dal Gospod preko služenja drug drugemu. Vstopiti v Cerkev pomeni tudi biti razpoložljiv za tisto, kar nas Gospod prosi. Pomeni vstopiti "v Božje ljudstvo, ki hodi nasproti večnosti". In protagonist, ki je naredil vse, je le eden, je še dodal papež. To je Bog. Vsi mi smo za Njim. Kdor pa ni za Njim, je nekdo, ki se opravičuje in ne gre za na praznovanje. "Gospod je zelo velikodušen. Gospod odpira vsa vrata." Razume tudi tistega, ki reče, da ne želi priti k njemu: "Razume in ga čaka, kajti je usmiljen." Ni pa mu všeč tisti, ki reče "da", a nato ne naredi. Tisti, ki se mu na videz zahvaljuje, a v resnici hodi po svoji poti. Tisti, ki uresničuje svojo in ne Gospodovo voljo. Tisti, ki se vedno opravičujejo, ki ne poznajo veselja pripadnosti. Prosimo Gospoda za to milost, je nato sklenil papež Frančišek: "Da bi dobro razumeli, kako lepo je biti povabljen na praznovanje, kako lepo je biti z vsemi in z vsemi deliti svoje vrline, kako lepo je biti z Njim in da je grdo poigravati se med 'da' in 'ne', govoriti 'da', toda zadovoljiti se s tem, da sem samo vpisan na seznam kristjanov."

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...