Sirija
Je mir v Siriji možen?
Svet | 04.11.2013, 16:10 Marjana Debevec
Sirska opozicija ne namerava sodelovati na konferenci v Ženevi, če bodo na njej prisotni tudi predstavniki Irana in predsednik Bašar al Asad. Konferenco, ki naj bi potekala 23. novembra, pripravljata Rusija in ZDA, pripomogla pa naj bi k iskanju mirovnega sporazuma v Siriji. Zato jo še posebej podpirajo tamkajšnji kristjani.
Problem sirske opozicije je v tem, da jo sestavlja več med seboj nasprotujočih si skupin. Kaldejski škof iz Aleppa in predsednik sirske Karitas Antoine Audo je za Radio Vatikan povedal, da bo za rešitev konflikta potrebna velika mednarodna podpora. Po njegovem prepričanju bi morale na konferenci sodelovati vse sprte strani, tako vladne kot opozicijske. Za Radio Vatikan je škof Audo povedal, da obstaja velika zmeda med opozicijskimi vojaškimi skupinami, med katerimi vladajo napetosti predvsem zaradi vplivov zunanjih skrajnežev. „Mislim, da so zadaj za vsem tem sile, ki opozicijske skupine podpirajo z orožjem, da bi prišle do točno določenega cilja. Zelo težko pa je določiti, kdo so, ker uradno ne obstajajo nikakršna imena. Ti ljudje so uničili ekonomijo, industrijo, ohromili so deželo! Vse to so storili zato, da bi lahko zavladali.“
Kristjani v Siriji imajo še več težav, kot ostalo prebivalstvo, ker so v manjšini. Njihova prihodnost je po besedah škofa iz Aleppa v nevarnosti. „To je tisto, kar Cerkev obžaluje. Ta lepa zgodovinska prisotnost, s tradicijo in sposobnostmi, postaja vedno bolj krhka in brez moči za naprej. Za nas je to velika žalost,“ je za Radio Vatikan še povedal škof Antoine Audo. Zato je papež Frančišek že pred časom sklical dan molitve za mir v tej deželi. Odgovornost za prihodnost sirskega naroda je namreč preko naše molitve v rokah vsakega kristjana.