Evropska zastava
Je drugačna Evropa mogoča?
Svet | 27.10.2013, 13:14 Marjana Debevec
»Drugačna Evropa je možna.« To je naslov knjige v obliki intervjuja s stalnim opazovalcem Svetega sedeža pri Evropskem Svetu v Strasbourgu msrg. Aldom Giordanom. V njej razmišlja o pomembnih izzivih, ki jih v tem času sooča Evropa ter pripoveduje o izkušnjah pri svojem poslanstvu – tako trenutnem, kot tudi o času, ko je opravljal delo generalnega tajnika Sveta evropskih škofovkih konferenc. V intervjuju za Radio Vatikan je spregovoril predvsem o tem, kakšna Evropa je možna.
»Zdi se mi, da gre za vprašanje svobode. V Evropi se je skozi pretekla stoletja in zadnja desetletja razvila velika ljubezen do svobode. Vendar pa danes vidimo, da je svoboda, ki se uveljavlja na naših poteh, zelo individualistična; temelji na 'jaz'-u, ki vedno bolj raste. Menim, da moramo ponovno obnoviti in poglobiti pojem svobode, dokler ne odkrijemo, da je svoboda pravzaprav kraj odnosa z drugo osebo; da gre tudi za odnos z vsem ostalim, torej tudi odnos z našim izvorom in z Bogom. Preseči moramo Evropo, ki se zapira sama vase na kulturni ravni, kjer 'jaz' želi odločati o vsem, o vseh vrednotah - celo o svojem spolu in o tem, kako dobiti otroke. Ponovno moramo odkriti, da je svoboda utemeljena na odnosu z Očetom, na odnosu s sočlovekom in na odnosu do pristnih vrednot. Nismo mi tisti, ki odločamo o vrednosti življenja, moramo pa odkriti skrivnost življenja. Nismo mi tisti, ki bi iznašli dobroto ali resnico, odkriti moramo, da resnica obstaja; da obstajata dobrota, lepota.«
V nadaljevanju je msgr. Giordano spregovoril, kakšen naj bo naš pogled na ekonomsko krizo, da ne bi bil omejen zgolj na teme, ki so povezane z ekonomijo. Poudaril je, da so na ekonomskem področju novi elementi, ki jih moramo upoštevati, predvsem pravičnost, etika, solidarnost in zastonjskost. Po njegovem mnenju je imela Evropa na ekonomskem področju pomembno vlogo, vendar pa se danes zdi, da je tudi to šibka točka. Zato meni, da bi bila lahko le ekonomija, ki ponovno odkrije solidarnost, in ki ima tudi pogum, da jo udejanji, odgovor Evrope, ki bi mogla povedati nekaj resničnega človeštvu.
Ob koncu pa je msgr. Giordano spregovoril še o multikulturalizmu v Evropi: »Celinska Evropa ima 800 milijonov prebivalcev, večina od njih je krščena – kristjanov je približno 600 milijonov. Zdi se mi, da papež Frančišek želi predvsem prebuditi ta krst, kateremu še vedno pripada večji del Evropejcev. V Evropi je premalo krščanstva oz. so prisotne mnoge 'maske' krščanstva. Če kristjani v Evropi danes ponovno odkrijejo, kdo so, bodo priče in oznanjevalci. Tako bo to ljudstvo odkrilo svoje bistvo, oblikovalo določeno politiko, zagovarjalo določene vrednote. Jaz v to nedvomno verjamem, ker verujem v evangelij in njegovo moč.«
Vir: Radio Vatikan