Papež Frančišek: Bog je ženski na poseben način zaupal človeško bitje
Svet | 12.10.2013, 21:10 Marjana Debevec
Papež Frančišek je sprejel 150 udeležencev simpozija o poklicanosti in poslanstvu ženske v današnjem času. Dvodnevni simpozil je organiziral Papeški svet za laike ob 25. obletnici izdaje apostolskega pisma Janeza Pavla II. O dostojanstvu žene (Mulieris dignitatem). Gre za dokument zgodovinskega pomena, saj je prvi papeški dokument, ki je v celoti posvečen vprašanju ženske, kot je dejal Frančišek. V nagovoru je izhajal iz trditve, da je Bog ženski na poseben način zaupal človeka (Mulieris dignitatem, 30).
Z materinstvom je ženski zaupan človek
Janez Pavel II. je s tem mislil na materinstvo. Mnoge stvari se lahko spremenijo in so se spremenile v kulturni in družbeni evoluciji, je zatrdil Frančišek. A ostaja dejstvo, da je ženska tista, ki spočne, nosi v telesu in rodi človeške otroke. To ni le navaden biološki podatek, ampak dejstvo, ki vsebuje bogastvo pomenov tako za samo žensko in njen način obstajanja kot za njene odnose in način spoštovanja človeškega življenja in življenja na splošno. »S tem, da je Bog žensko poklical v materinstvo, ji je na prav poseben način zaupal človeško bitje,« je dodal papež Frančišek.
Ženska je posebej občutljiva za 'Božje reči'
A obstajata dve, vedno navzoči nevarnosti, dve skrajnosti, ki mrtvičita žensko in njeno poklicanost, je opozoril v nadaljevanju. Prva je težnja, da se materinstvo zvede na družbeno vlogo, na določeno nalogo, četudi morda plemenito. Ženska je z vsem njenim potencialom tako postavljena na stran, ne da bi se jo v polnosti ovrednotilo pri oblikovanju družbe. To velja tako za civilno kot cerkveno okolje. Kot reakcija na to prvo težnjo, obstaja še druga nevarnost, nasprotna prvi. Gre za spodbujanje neke vrste emancipacijo, ki s tem, ko hoče zavzeti prostore, ki so si jih prilastili moški, zavrže ženskost z mnogimi njej lastnimi dragocenimi potezami. Papež Frančišek je pri tem izpostavil, »da ima ženska posebno občutljivost za 'Božje reči', predvsem da nam pomaga razumeti usmiljenje, nežnost in ljubezen Boga do nas«. Dodal je, da mu je všeč, da je beseda Cerkev ženskega spola in ne moškega. »Cerkev je ženska, je mati, in to je nekaj lepega,« je dejal.
Vlogo ženske je treba ovrednotiti tudi v Cerkvi
Apostolsko pismo Janeza Pavla II. O dostojanstvu žene (Mulieris dignitatem) nam ponuja globok premislek, ki ima trdno antropološko osnovo in je razsvetljen z razodetjem, je zatrdil papež Frančišek in dodal, da je tukaj treba začeti poglabljati in širiti to temo, za kar je sveti oče že večkrat izrazil željo: »Tudi v Cerkvi je pomembno, da se vprašamo: Kakšna je navzočnost ženske? Je lahko še bolj ovrednotena?«
Vir: Radio Vatikan