Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Evropski škofje o sekularizaciji naše družbe

| 03.10.2013, 09:14 Marjana Debevec

V Bratislavi se začenja redno letno plenarno zasedanje Sveta evropskih škofovskih konferenc. V imenu Slovenske škofovske konference se ga bo udeležil njen predsednik škof Andrej Glavan. Osrednja tema srečanja bo Bog in država: Evropa med sekularizacijo in sekularizmom.

Kot pojasnjuje generalni tajnik Sveta evropskih škofovskih konferenc, msgr. Duarte da Cunha, Cerkev dela za dobro človeka. To pomeni, da želi tisto, kar je dobro za celostni razvoj osebe in družbe, v kateri živi. V Bratislavi bodo evropskim škofom med drugim predstavljeni zaključki raziskave, ki je bila narejena med škofovskimi konferencami. Njen namen je bilo ugotoviti, kakšna laičnost je v evropskih družbah aplicirana v okvirih poučevanja, administracije, zdravstva ali političnega življenja. Globoke družbene, ekonomske in kulturne spremembe, ki so v teku, na videz ogrožajo kakršnokoli etično ali moralno oporno točko v delovanju človeka in družbe. Tako še meni generalni tajnik Sveta evropskih škofovskih konferenc. Poleg tega se zdi, da želijo religijo nadomestiti z laicizmom. Ta je namreč za nekatere postal »religija države, ki hoče biti moderna in demokratična«.

Evropski škofje pa nasprotno zatrjujejo, da sta država in družba, ki se ne znata odpreti Absolutnemu, obsojeni, da se pogrezneta v praktični individualizem. V le-tem želja vsakogar postane pravilo, četudi v škodo interesov drugega in skupnosti. A človek v sebi nosi ukoreninjeno »željo po Absolutnem«. Iz tega izvira predlog, da bi spodbujali »zdravo laičnost« ali »pozitiven laicizem«. Ta predlog se Boga ne boji, razlaga msgr. Duarte da Cunha. Zato ohranja načelo ločevanja med državo in verskimi institucijami, a obenem zagotavlja navzočnost religij v javni sferi. Na ta način religija in Bog nista oviri, temveč pomoč pri iskanju dobrega za osebo in skupnost.

Udeleženci zasedanja v Bratislavi se bodo soočili tudi z vprašanji, ki predstavljajo družbene in duhovne izzive današnje Evrope, kot je na primer tema evangelizacije v sekulariziranem svetu. Jutri pa bo predsednike evropskih škofovskih konferenc sprejel tudi slovaški predsednik Ivan Gašparovič.

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...