Bo vlada v Italiji padla?
Svet | 01.10.2013, 14:58 Andrej Šinko
Po petih mesecih delovanja se vlada premiera Enrica Lette bori za preživetje. Jutri bo znana njena usoda, saj bo v parlamentu potekalo glasovanje o zaupnici. Premier je že včeraj prejel odstopne izjave petih ministrov Ljudstva svobode, stranke nekdanjega premiera Silvia Berlusconija. Nekaj upanja za vlado Lette sicer pušča razkol v Berlusconijevi stranki.
Mnogi vidni člani Ljudstva svobode so se distancirali od Berlusconijevega diktata in ideje o oživitvi stranke Italija, naprej. Minister za ustavne reforme v odhodu Gaetano Quagliariello pravi, da takšne ideje lahko pomenijo predčasne volitve. Vendar pojasnjuje, da si tega ne želi. Podobnega mnenja sta tudi ministrica za zdravje Beatrice Lorenzin in minister za promet Maurizio Lupi, ki pravita, da se v radikalno stranko, ki jo želi oživiti Berlusconi, ne bosta včlanila. Ali bodo nesoglasja v stranki privedla do podpore Letti v parlamentu, zaenkrat ni jasno. Če bi do tega prišlo, pa bi bila to huda zaušnica Berlusconiju, opozarjajo opazovalci. Slednji je sicer včeraj svojim strankarskim kolegom pojasnil, da je umaknil podporo vladi, ker naj Italijani ne bi mogli razumeti, kako so lahko v vladi z levico.
Kaj lahko naredi predsednik države?
Premier Letta se je v nedeljo zvečer sestal s predsednikom države Giorgiom Napolitanom, ki zdaj znova drži v rokah vse niti glede morebitnih novih volitev. Slednji je povedal, da je njegova glavna naloga zagotoviti stabilnost in kontinuiteto političnega vodstva države in parlamentarnih ustanov, da bi lahko rešili težave, s katerimi se sooča Italija. Parlament pa bo razpustil le, če vlada izgubi večinsko podporo. Napolitano sicer že več mesecev pritiska na parlament, naj sprejme reformo volilnega sistema, ki vodi v stalne politične krize. Ena od možnosti, ki se omenja v primeru, da Letta jutri ne dobi zaupnice, je tudi ta, da predsednik države imenuje začasno vlado, katere glavna naloga bi bila pripraviti spremembe volilne zakonodaje.
Berlusconi je sicer že pozval k predčasnim volitvam, ki so po njegovem v demokraciji glavna pot za rešitev politične krize. Za predčasne volitve se zavzemata tudi gibanje Pet zvezd nekdanjega komika Beppeja Grilla ter stranka Severna liga.