Cukjati: Teza o ukradeni državi še vedno drži
Slovenija | 30.10.2013, 09:52
V šestih mestih po Sloveniji so včeraj popoldne protestniki izrazili nezadovoljstvo z vladajočo elito in opozorili na slabo stanje v državi, predvsem na veliko brezposelnost in revščino. Največ, več sto, se jih je zbralo v Mariboru, Ljubljani in Novi Gorici, po nekaj deset pa jih je bilo v Murski Soboti, Kopru in Kranju. Protesti so povsod potekali mirno. O tem, ali je protestniški duh zamrl in kaj lahko pričakujemo od tako imenovanih vstajnikov v prihodnje, je za Radio Ognjišče spregovoril nekdanji predsednik Državnega zbora in predsednik sveta SDS France Cukjati.
"Tokratne demonstracije so bile res le bleda senca lanskih. Takrat so bile del skrbno načrtovanega scenarija, rušenja vlade Janeza Janše, pod katero se ne bi moglo zgoditi, da bi bilo celotno breme izropanosti neke zasebne tajkunske banke v celoti preloženo na davkoplačevalce. Imena roparjev slovenske države pa bi ostala nedotaknjena," je dejal Cukjati.
Na vprašanje, kaj lahko od vstajnikov pričakujemo v prihodnje, pa je dejal, da "ta vlada pač ne sme pasti in tudi demonstracije ne smejo biti nič resnega. Verjemite mi, tudi ne bodo, dokler ne bo državnega krmila zopet prevzel nekdo, ki bo voljan in sposoben razgraditi tajkunska tranzicijska omrežja. Teza o ukradeni državi še vedno drži, tudi v smislu organiziranja vstajnikov."
Protesti so sicer potekali ob prvi obletnici protivladnega shoda v Mariboru, ki ga je organiziralo Gibanje 29. oktober, in na katerem je približno 600 ljudi zahtevalo odstop tedanje vlade. Temu so nato sledili še drugi protesti in ljudske vstaje, zaradi protestov v Mariboru pa se je z županskega mesta poslovil tudi Franc Kangler.