
Image 6057
Simbioza - sodelovanje in prenos znanja med generacijami ter spodbujanje vseživljenjskega učenja
| 21.10.2013, 14:13
Osnovni namen Simbioze, ki že tretjič letos povezuje vso Slovenijo v tednu od 21. do 25. oktobra, je spodbuditi e- pismenost med starejšimi, prostovoljstvo med mladimi in nenazadnje medgeneracijsko sodelovanje. Vsako leto je zanimanja več, povečuje se tudi število lokacij, kjer mladi prostovoljci učijo računalniških osnov starejše tečajnike. So pa organizatorji opazili, da se znanje pri tečajnikih vsako leto občutno izboljšuje.
Preko Simbioze se je povezalo že okrog 16.000 mladih mentorjev in starejših tečajnikov
Vodja projekta Simbioza Ana Pleško: „Letos imamo rekordno število prostovoljcev, na 327 lokacijah po vsej Sloveniji so ves teden delavnice, smo torej v polni akciji. Nekaj prostora še imamo, posebej povabljeni k prijavi na štajerskem koncu. Simbioza nudi učenje osnovne uporabe računalnika, jutri bomo brskali po internetu, iskali fotografije rojstnega kraja, poslušali priljubljeno glasbo, pregledovali novice, ostali v stiku preko facebooka, in se v petek spoznavali z mobilnimi telefoni, ponekod tudi s tabličnimi računalniki. Opažamo, da imajo ljudje vse več znanja, mnogi starejši so dobro seznanjeni z novostmi in učenje hitro steče.“ Projekt Simbioza želi starejšim pomagati pri (prvem) stiku z računalnikom in internetom. Po drugi strani med mladimi ob prostovoljnem udejstvovanju spodbuja tudi odgovornost in krepi proaktiven odnos do družbe in lastne prihodnosti. Vsaka izkušnja, doživetje namreč šteje.
Smo družba hitrih informacij
Ana Pleško: „Zakaj je pomembno, da smo računalniško opismeni?, ker je današnja tehnološka družba, družba hitrih informacij in pomembno je, da znamo poiskati podatke, ki so nam lahko v prid. Slediti moramo sodobnim tokovom in modernim tehnologijam. Velikokrat smo diskriminatorni do starejših, ko jim rečemo, poiščite več informacij na trikrat dvojni w in pri tem ne pomislimo, da morda pa tega ne zna. Največji izziv je, da starejši premagajo strah in pridejo na delavnice, potem običajno vse steče, kot mora.“
Na vsakem izobraževalnem modulu udeleženci pridobijo znanja, ki jih pozneje lahko uporabljajo vsak dan. Na delavnicah spregovorijo tudi o varstvu osebnih podatkov. Če bi se radi prijavili, pokličite na telefonsko številko 040 336 311.