Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Škof Stanislav Lipovšek (foto: Robert Božič)
Škof Stanislav Lipovšek

Pregled domačih dogodkov, 12. 10. - 18. 10. 2013

Slovenija | 20.10.2013, 10:00

V 42. tednu v letu 2013 je poleg shoda kmetov na Ponikvi pri bl. Antonu Martinu Slomšku odmevala tudi odločitev vlade, da v Sloveniji uvede davek na nepremičnine. Opozicija, predstavniki kmetov in gospodarstva so se na vladno odločitev odzvali precej kritično.

Cerkev med nami

Ponikva in Slom, rojstni kraj blaženega Antona Martina Slomška, ki je od leta 2004 tudi zavetnik kmetov, slovenskega kmetijstva in kmetijskega slovstva, je prejšnjo nedeljo gostila jubilejni 10. shod slovenskih kmetov. Organizatorji, Kmetijsko gozdarska zbornica, občina Šentjur in tamkajšnja župnija, so letos za geslo srečanja izbrali Slomškovo misel: "Delo je ključ do kruha in pridne roke ga najdejo." Zbrane je v tamkajšnji cerkvi nagovoril škof Stanislav Lipovšek. Spomnil je, da je do jubilejnega vseslovenskega srečanja kmetov prišlo prav v letu vere, zato je vse povabil, naj jo obnavljamo, utrjujemo, poživljamo in bogatimo, da bo živa, dejavna, vesela, privlačna in zveličavna. Zbranim se je zahvalil za ohranjanje ljubezni in spoštovanja do domače zemlje, našega podeželja, kmečkega stanu in kmečkega dela. "Vi ste, dragi romarji jubilejnega srečanja z blaženim škofom Slomškom, na poseben način Božji sodelavci, ko ste z vašim vsakdanjim delom, po vaši kmetijah varuhi našega podeželja in vrednot, ki jih v sebi krije to naravno z Bogom Stvarnikom tako globoko povezano naravno življenje in delo v naši domovini, ki nam jo je zaupal naš Stvarnik in Odrešenik," je poudaril škof Lipovšek. Opozoril je na zaskrbljujoče pojave, ki vdirajo na naše podeželje, a dodal, da je kljub temu veliko razveseljivih dogodkov in znamenj, ki dokazujejo, da je med nami Božji Duh. "Veseli smo pojava, da se vedno več mladih, kljub vsem težkim razmeram in problemom odloča za življenje in delo na kmetiji, za različne oblike specializiranega kmetijstva. Od ekološke predelave hrane, do gostinstva, kmečkega turizma in športno rekreativne dejavnosti."

Slavnostni govornik je bil odličen poznavalec evropskega kmetijstva in kmetijskega prava dr. Franci Avsec, ki je prav poudaril povezanost Slomška s slovenskimi kmeti. V nagovoru je večkrat omenil nujnost povezanega delovanja kmetov ter s tem povezane pomembne vloge zadrug. Predsednik republike Borut Pahor pa je v nagovoru ob koncu slavnostne akademije izpostavil vlogo ljudi, ki živijo na podeželju. Poudaril je, da je zelo pomembno, ali bo država, zlasti zdaj v času neprijazne in surove krize, znala omogočiti, da bodo mladi ljudje, ki so se od svojih kmečkih staršev naučili vrednot, vrlin, trdega dela in znanja ter vsega ostalega, kar je potrebno za to, da bodo njihovi ponosni dediči, želeli ostati na podeželju ter nadaljevati to slavno tradicijo. "Smo v času, ko se zdi, da utegnemo svojim otrokom zapustiti slabšo dediščino od tiste, ki so nam jo zapustili naši starši. Če se prepustimo malodušju in bi se to zares zgodilo, bi to bilo malomarno od nas. Niso lahki časi, nihče ne pravi, da jih bomo z lahkoto rešili v prid velike večine pridnih in poštenih ljudi, a trdno sem prepričan, da se bo to zgodilo. Na koncu vedno zmaga dobro," je dejal Pahor in se kmetom "kot branikom zdrave pameti" za njihov vsakodnevni trud zahvalil v imenu države.

Ob začetku akademskega in sodnega leta pa so se študentje, pravniki, sodniki in vsi, ki delujejo na področju prava zbrali pri sveti maši v ljubljanski stolnici. Pri tradicionalni rdeči maši so se s prošnjami za pomoč, pogum in razsvetljenje pri svojem delu obrnili na Svetega Duha. Bogoslužje je vodil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. V pridigi je izpostavil pomen dopolnjevanja države in civilne družbe kot znamenja visoke kakovosti demokracije. Škof Jamnik je v pridigi pri bogoslužju za pravnike opozoril tudi na slabosti modernega časa: to so individualizem, pragmatizem in pasivnost pri vzpostavljanju civilne družbe.

Slovenija tako in drugače

Sloveniji se obeta davek na nepremičnine

Vlada je potrdila predlog zakona o davku na nepremičnine. Vanj vnesla nekatere izjeme, med njimi za polovico nižjo obdavčitev za prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka, iz obdavčitve je izvzela kulturne spomenike in sakralne objekte. Predlagana je možnost davčnega kredita za tiste, ki plačila davka ne bi zmogli. Davčna osnova bo celotna ocenjena vrednost nepremičnin, razen v prvem letu za stanovanjske nepremičnine, ko bo osnova zanje 85 odstotkov ocenjene vrednosti. Rezidenčna stanovanja bodo obdavčena s stopnjo 0,15 odstotka, nerezidenčna s stopnjo 0,50 odstotka. Predviden skupni davčni priliv na letni ravni je med 390 in 395 milijonov evrov, od česar bo po preteku triletnega obdobja polovica prihodek proračuna, polovica pa občin. Kritični do vladnega predloga so predvsem v opoziciji. V SDS davka, ki ga je pripravila vlada Alenke Bratušek ne podpirajo, saj gre za siromašenje prebivalstva in gospodarstva. Tudi v Novi Sloveniji menijo, da bodo zakonu nasprotovali zato, ker dodatno obremenjuje gospodarstvo in podeželje. Novi davek po oceni stranke predstavlja tudi veliko obremenitev gospodarstva, ki že dalj časa opozarja, da ne bo več dolgo zdržalo pritiska, ki ga prinašajo nove obremenitve. "Lahko se zgodi, da bodo po nepotrebnem pokopale še kakšno podjetje. Na koncu se postavlja vprašanje, od koga bomo na koncu pobirali davke, če bomo uničili še tisti del slovenske družbe, ki danes še edini vplačuje v slovenski proračun," je dejal Tonin. Da gre v primeru nepremičninskega davka za siromašenje prebivalstva in gospodarstva pa so prepričani v SDS. Poslanec Černač. "Gre še za eno prerazporeditev, ki se dogaja pod to vlado, gre za zaplembo denarja zaposlenim, upokojencem, obrtnikom, in kmetom, predvsem pa za pokrivanje lumparij bančnih in ostalih tajkunov, ki so ohranili nedotaknjeno premoženje in se veselo sončijo in smejijo vsem v brk, ne v zaporih, pač pa v svojih vilah in jahtah."

Ogorčeni so tudi kmetje, obrtniki in podjetniki, predstavniki Skupnosti občin so še pred vladno potrditvijo zakona zagrozili, če bo ta sprejet bodo uporabili vsa prava sredstva za zaščito javnega interesa. Medtem pa pri Slovenski škofovski konferenci pozdravljajo odločitev vlade, da zakon o davku na nepremičnine predvidi oprostitev plačila davka na sakralne objekte in kulturne spomenike. Opozarjajo pa da končnega komentarja na zakon še ne bodo podali, saj jih zanima, s kolikšno davčno stopnjo bodo obdavčeni pastoralni prostori, župnijski uradi, samostani, kulturni domovi, vrtci in šole.

Da bo potrjevanje zakona v državnem zboru zelo zanimivo pa pritrjuje izjava predsednika koalicijske stranke DeSUS Karla Erjavca, ki trenutnega predloga zakona o davku na nepremičnine ne podpira. O podpori zakonu bo sicer odločal izvršni odbor stranke. A so v SDS ob tem opozorili: "Minister Erjavec ravna dvolično. Če je namen DeSUSa resničen, pričakujemo, da bodo v DZ glasovali proti zakonu," je povedal poslanec SDS Černač.

Preverite davčno vrednost svoje nepremičnine

Geodetska uprava je na spletnih straneh ob nekaterih tehničnih težavah objavila nove, znižane vrednosti za določene nepremičnine - vrednosti so znižane za od 10 do 30 odstotkov, v nobeni vrednostni coni ni prišlo do zvišanja vrednosti. Vrednosti bodo med drugim osnova za davek na nepremičnine.

Je slovensko gospodarstvo preveč zaprto?

V Sloveniji sta trenutno ključnega pomena projekta sanacije bančnega sistema in konsolidacije javnih financ, vendar bodo potrebni še specifični ukrepi za podjetniški sektor. Slovensko gospodarstvo pa je v primerjavi z drugimi državami še precej zaprto, premalo je tujega kapitala, je na srečanju Kluba gospodarstvenikov Slovenske Istre v Kopru ugotavljal direktor urada za makroekonomske analize in razvoj Boštjan Vasle. Najbolj vročo razpravo je Vasle sprožil s trditvijo, da bi bilo treba naše gospodarstvo bolj odpreti tujcem, ki bi lahko marsikje tudi bolje upravljali z našimi firmami. Ob tem je moral Vasle zavrniti pomisleke, da bi tujci prišli vlagat v Slovenijo iz špekulativnih vzgibov.

Kaj bo Metropolitana storila s sredstvi od prodaje Steklarna Rogaška?

Na dražbi vseh delnic družbe Steklarna Rogaška je kot edini dražitelj pristopila in uspela družba Metropolitana, ki je sicer zastavna upnica. Zanimanje za nakup Steklarne Rogaška je sicer izrazilo več ponudnikov, ki pa niso želeli izpolniti dražbenih pogojev. Metropolitana začasno prevzema vlogo lastnika s ciljem steklarni poiskati strateškega lastnika ter ohraniti njen razvoj in prisotnost na svetovnem trgu kristala. In kaj bo Metropolitana storila s sredstvi od prodaje? „Po mojih podatkih bo Metropolitana s kupnino od prodaje poplačala dolgove do bank, ki so nastali zaradi pomoči Zvon 1 holdingu, ko je ta še deloval,“ je povedal predsednik nadzornega sveta Steklarne Rogaška Žiga Andoljšek.

NSi zbrala dovolj podpisov za interpelacijo proti ministru Gregorju Virantu

Opozicijska NSi je zbrala dovolj podpisov za interpelacijo notranjega ministra Gregorja Viranta, je pojasnila predsednica stranke Ljudmila Novak. Podpise so prispevali poslanci SLS in tudi poslanci SDS. Iz predloga interpelacije so pri usklajevanju črtali točki glede izbrisanih in kadrovanja. Ostajajo pa očitki glede lokalne samouprave, podpisa dogovora z javnim sektorjem in nakupu letalske karte.

Pahor s predsedniki strank predvidoma novembra o spremembah volilnega sistema in drugih ukrepih

Predsednik republike Borut Pahor je minuli teden končal ločene pogovore s predsednicama in predsedniki parlamentarnih strank. Dogovorili so se za srečanje, na katerem bodo predvidoma v drugi polovici novembra razpravljali o spremembah volilnega sistema in ukrepih za izhod iz krize, so sporočili iz urada predsednika republike. Med prvaki strank je prevladalo mnenje, da sprememba volilnega sistema ni prednostna za izhod iz krize. A želijo ugotoviti, ali lahko dosežejo dvotretjinsko večino v državnem zboru za tako dopolnitev proporcionalnega sistema, da bodo imeli volivci odločilen vpliv na dodelitev mandatov posameznim kandidatom. Z namenom uspešnega dogovora s prvaki strank bo Pahor v prihodnjih tednih opravil dvostranske pogovore. Pahor je sicer že septembra ocenil, da bi bilo srečanje prvakov strank koristno. Dodatno pa ga je k temu spodbudila pobuda NSi za sodelovanje strank pri ključnih ukrepih za Slovenijo. Spomnimo, da v NSi predlagajo sklic partnerstva za izhod iz krize, ker so zadeve v državi zaostrene in smo tik pred tem, da se nam dejansko zgodi t. i. trojka, je pojasnila predsednica stranke Ljudmila Novak. Predlagala je, da to partnerstvo skliče predsednik republike.

Slovenija dobila novo politično stranko

V Velikih Laščah so podjetniki in gospodarstveniki na ustanovnem kongresu prejšnji teden ustanovili novo liberalno-gospodarsko stranko, za predsednika stranke pa izvolili Alojza Kovšco. Temeljne vrednote stranke so po navedbah Kovšce svobodna, pravna in pravična država, zasebna lastnina in svobodna podjetniška pobuda. O nastajanju novih strank smo se v oddaji Spoznanje več, predsodek manj pogovarjali tudi z moralnim teologom dr. Ivanom Štuhecom. Povedal je, da ga moti predvsem govorjenje teh novih strank o neopredeljenosti. Strankam, ki so neopredeljene napoveduje kratek rok trajanja. "Vsem tem strankam, ki nastajajo na ta način ne pripisujem velikega pomena. Stranka Zares je dovolj jasen vzgled in primer, kaj se je že zgodilo v Sloveniji. Poglejte, kakšno kratko življenjsko dobo je imela ta stranka in to ni dobro. Zaradi tega trpi tudi slovenska država, posledično pa vsi državljani."

Janša in Krkovič sta se na sodbo že pritožila, sodbo v četrtek prevzel tudi Črnkovič

Franci Matoz, ki v zadevi Patria zagovarja predsednika SDS Janeza Janšo, je na ljubljansko okrajno sodišče vložil pritožbo na prvostopenjsko sodbo v tej zadevi, so potrdili na omenjenem sodišču. Pritožil se je tudi zagovornik brigadirja Toneta Krkoviča, odvetnik Jože Hribernik. Kakor predvideva zakon o kazenskem postopku, je bilo pritožbo potrebno nasloviti na sodišče, ki je izreklo sodbo. Če sodišče ugotovi, da je pritožba pravočasna in dovoljena, pozove nasprotno stran, naj poda odgovor. Spis nato sodišče prve stopnje predloži drugostopenjskem sodišču, kjer se spis dodeli sodniku poročevalcu. Sodišče je medtem sodbo uspelo vročiti tudi tretjemu obtoženemu, prokuristu Rotisa Ivanu Črnkoviču.

Svetovni dan boja proti revščini

V Sloveniji je lani pod pragom tveganja revščine živelo približno 271.000 oseb. Zaradi krize, ki za zdaj ne pojenja, se letos stanje še poslabšuje. Na Karitas in Rdeči Križ prihaja vse več prošenj za najnujnejše, to je za hrano. Pomoč vse pogosteje potrebujejo tudi zaposleni z nizkimi ali nerednimi dohodki. Revščina vse bolj najeda tudi pravice otrok.

Kultura

Tržaški pisatelj Boris Pahor je prejel nagrado Državljan Evrope, ki jo podeljuje Evropski parlament za spodbujanje evropskega duha. Kot častni govorec na podelitvi je poudaril, da potrebujemo Evropo s socialno, ne denarno etiko in z aktivno, ne papirnato identiteto, ter si zaželel, da bi Slovenci našli enotnost za rešitev države. Pahor je povedal, da se čuti počaščenega ob prevzemu priznanja "za evropskega človeka", ter se zahvalil slovenskim evroposlancem, da so se v primeru njegove kandidature za nagrado poenotili. "Želel bi, da bi se tudi drugače našla enotnost za rešitev slovenske države," je poudaril.

Društvo baletnih umetnikov Slovenije je letos nagrado za življenjsko delo namenilo baletnemu plesalcu in dolgoletnemu predstojniku ljubljanske baletne šole Gorazdu Vosperniku. Nagrado Pie in Pina Mlakarja za pomembne umetniške dosežke na področju baletne koreografije v zadnjih treh letih pa je prejela Valentina Turcu.

Prevajalka Ani Bitenc je prejela nagrado Brede Lipovšek za življenjsko delo, ki jo je letos prvič podelilo Društvo slovenskih filmskih in televizijskih prevajalcev. Poleg nagrade za življenjsko delo je društvo podelilo še štiri društvene žanrske nagrade, ki so jih prejele Lorena Dobrila, Ana Bohte, Saša Goltes in Polona Mertelj.

V akciji Kmetica leta, ki jo že 11 let pripravlja Zveza kmetic Slovenije, je naziv za leto 2013 dobila Marija Podobnik iz Dobrave pri Stični. Marijo Podobnik so v Zvezi kmetic Slovenije izbrali izmed desetih kandidatk.

Šport

Slovenska nogometna reprezentanca je na zadnji tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2014 v Bernu izgubila proti Švici z 0:1 in ostala brez uvrstitve na SP. Zadnji krog kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2014 v Braziliji se je v skupini E iztekel po željah Islandije. Ta je v Oslu remizirala z Norveško, s čimer je ob porazu Slovenije v Švici tudi uvrstila v dodatne kvalifikacije. Že pred zadnjim krogom se je na prvenstvo uvrstila Švica. V tretji, nepomembni, tekmi skupine sta Ciper in Albanija igrala neodločeno 0:0.

Košarkarji Uniona Olimpije so tekmovanje v evropskem pokalu začeli z zmago. V Stožicah so premagali italijanski Varese s 67:59.

Slovenska športna plezalka Mina Markovič je zmagala na peti tekmi svetovnega pokala v težavnosti v južnokorejskem Mokpoju. Domen Škofic je v finalu zasedel končno šesto mesto, na tekmi je nastopil še Urban Primožič, ki je bil v polfinalu 13.

Najboljši slovenski triatlonec David Pleše je na svojem prvem svetovnem prvenstvu v ironmanu na Havajih med profesionalci osvojil 27. mesto. Po 3,8 kilometra plavanja, 180 kilometrih kolesarjenja in 42,2 kilometra teka sta najboljša na svetu postala Belgijec Frederick Van Lierde in Avstralka Mirinda Carfrae.

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...