Za podjetniški uspeh je treba najprej verjeti v svoj projekt - prodati se da vse
Slovenija | 17.10.2013, 12:52
Uspešni podjetniki so tiste svetle točke, ki lahko pomagajo naše gospodarstvo izvleči iz krize. To je, ne samo izjava, bolj realna napoved in ključni pogoj za dvig negativnih trendov v gospodarstvu. Bo že vedel, kaj govori, podjetnik leta 2013, direktor podjetja DUOL, Dušan Olaj. Z njim smo se pogovarjali za Radio Ognjišče.
Olajeva formula za uspeh je: Imej cilj in vztrajaj na poti
„Ta nagrada je jasno sporočilo ostalim podjetnikom, da je s svojimi izdelki nujno iti v svet, saj je le izvoz tisti, ki nas lahko dvigne nekoliko višje od razmer, v katerih smo ta trenutek. Za uspeh se mora „poklopiti“ veliko stvari. Vsekakor je osnova vsega dobra ideja, ki pa sama po sebi ni dovolj. Umestiti jo moraš,, ne prezgodaj in ne prepozno, na časovno premico. Velja pravilo, da se lahko proda vsak izdelek, le kupca moraš najti za to. Na žalost pri nas veliko ljudi misli, da se svet konča na Šentilju ali na Bregani. Če bi šli čez, bi videli, da so za mejo enake trgovine in da ljudje tam uporabljajo enake storitve kot tu, ampak da ljudje kupujejo morajo najprej vedeti, da obstajaš. Do zdaj ni bilo nobene potrebe iti v svet. Vsakdo je mislil, da bo do konca trajalo to, da bo imel dovolj dela v Sloveniji. V tistem kratkem obdobju, ko je prišlo do krize, je ostalo preprosto premalo časa, da bi se preusmerili in šli ven. Seveda vsak človek v časovni stiski ne deluje tako razsodno, kot bi, če bi imel dovolj časa." Dušan Olaj, direktor podjetja DUOL, si je najstarejše slovensko priznanje podjetnikom, podjetnicam in podjetniškim skupinam, naziv Podjetnik leta prislužil s svojim delom in inovativnim poslovnim modelom.
Duolova zgodba o uspehu
Imeli so balon za pokrivanje športnih površin, ki pa ni bil primeren za rusko zimo. A jih to ni ustavilo. Izbrali so močnejši material, dodali še eno membrano in izboljšali izolacijske sposobnosti ter tako dobili produkt, ki je bil konkurenčen fiksnim objektom, hkrati pa nekajkrat cenejši. In imeli so še eno prednost – ko ga naročnik ni več potreboval, ga je brez težav zložil in prenesel na drugo lokacijo. Tako je DUOl začel osvajati trge nekdanje Sovjetske zveze. Prvi objekt, ki so ga zgradili, je bilo pokrito teniško igrišče za predsednika Belorusije. "Danes smo eno od dveh ali treh podjetij, ki obvladujejo to področje. Imamo se za tržnega, predvsem pa za tehnološkega vodjo v tem segmentu trga," pravi direktor podjetja Dušan Olaj. S 15.000 m2 pokrite površine pa si Duol lasti tudi primat dobavitelja drugega največjega balona na svetu. Ta stoji v Kazahstanu in pokriva celoten nogometni štadion z atletsko stezo.
Še ena tržna niša so naselja pod baloni, ki so zanimiva predvsem za območja z ekstremnim vremenom, kot sta skrajni sever Zemlje ali puščave. Na Kamčatki, kjer zimska temperatura lahko doseže -40 stopinj Celzija in lahko v eni noči zapade meter in pol snega, so pokrili športni objekt, na Islandiji z balonom pokrita športna dvorana kljubuje vetru hitrosti do 200 km/h. V Savdski Arabiji so postavili balon za tamkajšnjo vojsko, v Iranu pokrili večnamenski objekt, zdaj gredo z nogometnimi baloni v Katar. "Duol je znan po tem, da dela projekte tam, kjer drugi ne zmorejo ali ne znajo ali odpovedo," se pohvali Dušan Olaj.
Preveč birokracije in previsoki davki gospodarstvo nevarno hromijo
Predsednik upravnega odbora in podpredsednik Obrtno - podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh: „Gospodarsko stanje v Sloveniji ni dobro, na to ves čas opozarjamo. Seveda ni vse črno. Če bo prevladal razum, tako s strani vlade kot gospodarstvenikov ,se nam piše dobro. Če pa bo na svojem vztrajala zgolj ena stran, pa se nam lahko uresniči zelo slab, da ne rečem črni scenarij. Za male samostojne podjetnike, glede davkov in prispevkov, dela država veliko napako. Morala bi prisluhniti podjetnikom, ki tega dodatnega denarja nimajo. Razumemo, da mora država sprejeti proračun, toda ne na račun gospodarstva. Če se bo zgodilo tako, gospodarstvo ne bo zaposlovalo. Država bo morala prisluhniti gospodarstvu, če se želimo izogniti še slabši brezposelnosti.“