Simbolna slika
Oddelek za otroško kirurgijo v Ljubljani praznuje 45 let
Slovenija | 12.10.2013, 13:32
Klinični oddelek za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo Kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana te dni praznuje 45 let. Jubilej so zaposleni zaznamovali s strokovnim simpozijem. Za naš radio je o obletnici spregovoril predstojnik oddelka primarij Ivan Vidmar, ki delo oddelka v vseh 45 letih ocenjuje kot uspešnega.
"Naš oddelek je izrazito multidisciplinarno nastrojen - sodelujejo kirurgi, ki so odgovorni za kirurška zdravljenja otrok, pediatri, ki so odgovorni za podporno zdravljenje in intenzivno terapijo. Ta koncept, ki se je pred 45 leti artikuliral, je še vedno živ in se še vedno dopolnjuje. Je ena stalna dinamika in prilagajanje novim spoznanjem, ki v medicini pridejo na dan. Lahko smo zelo zadovoljni, da smo sledili tem izzivom sodobne medicine." Na tem kliničnem oddelku s 120 zaposlenimi so po njegovih besedah ponosni na prehojeno pot, s katero iz dneva v dan dokazujejo, da oddelek nudi najboljšo možno oskrbo kritično bolnim otrokom.
Zaposleni na oddelku se dnevno soočajo z izjemno težkimi diagnozami otrok. Na oddelku se zdravijo predvsem kirurški bolniki od novorojenčkov do 14. leta starosti, opravljajo pa tudi najbolj zahtevne operativne posege na vseh organih. Srečujejo se tudi s tistimi težavami, s katerimi se srečuje vsa slovenska družba. "Gre zato, da ta terciarna medicina, ki je izrazito del javnega sektorja, tudi v Evropi ni nobenih tendenc, da bi se to privatiziralo. Mi ostajajmo del javnega sektorja - tu pa veste kakšno je vzdušje, kakšno je pomanjkanje kadrov, kako težko nadomeščamo tiste medicinske sestre, ki gredo v pokoj. Primanjkuje nam ogromno sester, ogromno zdravnikov, tako da se pač borimo s temi problemi iz dneva v dan."
Pomemben del oddelka je enota za intenzivno terapijo otrok, ki skrbi za vse kritično bolne in življenjsko ogrožene bolnike, ki potrebujejo umetno podporo posameznih organov. Za kritično bolne otroke opravljajo tudi prevoze z reševalnim vozilom ali helikopterjem iz vse Slovenije. Do leta 1974 je oddelek deloval v stavbi stare kirurške klinike na Zaloški cesti, nato se je preselil v novo stavbo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, leta 2009 pa skupaj s Pediatrično kliniko v novo stavbo.