Škof Glavan koroškim duhovnikom: Škof Rožman ljubeče sledil svojemu Odrešeniku
Slovenija | 10.10.2013, 13:31
Duhovniki Sodalitete z avstrijske Koroške so danes dopoldne poromali na grob škofa Gregorija Rožmana v stolno cerkev sv. Nikolaja v Ljubljani. Slovesno somaševanje je vodil novomeški škof in administrator ljubljanske nadškofije Andrej Glavan. V nagovoru je dejal, da je škof Rožman ljubeče sledil svojemu Odrešeniku tudi v trpljenju.
Škof Glavan je zbranim duhovnikom, ki so poromali na grob svojega rojaka najprej dejal, da romanje poteka na zelo pomemben dan, 93. obletnico Koroškega plebiscita, ki je velik del slovenske koroške odtrgal od ostalega slovenskega ozemlja. „Prav zaradi tedanjih tragičnih dogodkov je dr. Gregorij Rožman kot slovenski rodoljub, sicer profesor v celovškem bogoslovju, veliko trpel. Doživel je poniževanja, ropanje, skrunjenje cerkva in tabernakljev. Takrat je postal prvikrat preganjanec in begunec.“
Takrat se je po besedah škofa Glavana začel križev pot ljubljanskega škofa Gregorij Rožman, ki se je maja 1945 umaknil na avstrijsko Koroško, od koder je odšel najprej v Švico in leta 1948 v Združene države Amerike. Tam je delal med slovenskimi izseljenci in begunci do svoje smrti leta 1959, ko so ga pokopali na pokopališče frančiškanske skupnosti v Lemontu. V stolno cerkev sv. Nikolaja v Ljubljani so ga pokopali 13. aprila letos. „Koroško in svoje rojake, zlasti duhovnike, je imel v srcu vse življenje. Že na dan škofovskega posvečenja so koroški duhovniki povsod imeli prednost. Med obredi v stolnici so zanje bili izbrani prostori tudi ob oltarju novoposvečenca.“
Ob sklepu pridige je škof Glavan spregovoril še o teži križa in plačilu. „Škof dr. Gregorij Rožman se je tega dobro zavedal, zato svojih vernikov ni le neutrudno spremljal, zanje delal, molil, ampak predvsem trpel. Škof Rožman je ljubeče sledil svojemu Odrešeniku tudi v trpljenju.“
Škof Glavan je nagovor sklenil s prošnjo, da naj škof Rožman za nas, ki še potujemo proti večni in pravi domovini, prosi pri Bogu, da bomo vztrajali v veri, ostali zvesti Jezusu Kristusu v Katoliški Cerkvi in svojemu poslanstvu tudi v preizkušnjah in trpljenju.