Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Kranjski policisti s preventivnimi akcijami za večjo varnost

Slovenija | 10.10.2013, 11:22

Gorenjski policisti v teh dneh načrtujejo več preventivnih aktivnosti. Med drugim bodo ustanovam, ki se ukvarjajo z izobraževanjem otrok, razdelili plakate, s katerimi želijo otroke, njihove starše ter tudi druge udeležence v prometu opozoriti, kako lahko z majhnimi dejanji preprečijo velike nesreče.

Opozorilni plakat Pazi name pešce poziva, naj bodo kot udeleženci v prometu pozorni in vidni. Vozniki naj zmanjšajo hitrost vožnje ter uporabljajo varnostne pasove, starši pa naj poskrbijo, da bodo z varnostnimi pasovi pripeti tudi njihovi otroci. Eno od opozoril je tudi, da alkohol in droge ne sodijo na cesto.

Kot so zapisali na kranjski policijski upravi, je marsikatero življenje še vedno ogroženo zaradi prehitre vožnje. Letos so policisti na Gorenjskem obravnavali 1074 prometnih nesreč. Neprilagojena hitrost je botrovala 189 prometnim nesrečam, v katerih so štirje udeleženci umrli, 15 jih je bilo huje, 104 pa lažje poškodovani.

Na policiji opozarjajo, da so najbolj ogroženi udeleženci v prometu pešci, še posebej otroci in starejši, saj je njihova varnost pogosto v rokah drugih. Do marsikatere nesreče pa ne bi prišlo oz. bi bile njene posledice manj hude, če bi vozniki vozili znotraj hitrostnih omejitev. Verjetnost smrti pešca, v katerega trči vozilo pri hitrosti 50 km/h, je namreč kar 85-odstotna, pri hitrosti 30 km/h pa se verjetnost, da bo pešec zaradi trka umrl, zmanjša na manj kot deset odstotkov. Torej, verno in previdno na cesti.

Otrok na kolesu

Pri vožnji s kolesom je predvsem pomembno, da otrok do 6. leta ne sme voziti po kolesarski poti niti po cesti. Samostojno lahko vozi šele, ko je star 8 let in ima kolesarsko izkaznico. Brez kolesarskega izpita pa kolesar od 6. do 14. leta starosti lahko vozi kolo samo v spremstvu polnoletne osebe. S kolesom se mora voziti po pravilni strani ceste in v pravi smeri vožnje. Ne sme voziti ob slabem počutju, pa tudi ne pod vplivom alkohola ali drog, kar je pri najmlajših sicer zelo malo verjetno, pri nekoliko starejših pa že možno. Pomembni so še ustrezna oprema, svetla oblačila in zaščitna čelada ter varna vožnja, tako da kolesar ne spušča rok s krmila, ne vozi po zadnjem kolesu, ne vijuga po poti, ne telefonira in ne posluša glasbe, obenem pa tako, da upošteva pravila o prednosti, varni vožnji mimo in varnem prehitevanju, vozi na primerni varnostni razdalji in s prilagojeno hitrostjo ter je pozoren še na pešce, rolerje in druge prometne udeležence.

Otrok kot pešec

Če je otrok v prometu udeležen kot pešec, je pomembno predvsem naslednje:

  • kot udeleženec v cestnem prometu je otrok deležen posebne pozornosti in pomoči vseh drugih udeležencev;
  • hoditi mora po pločniku;
  • kjer ni pločnika, mora hoditi po levi strani ceste in spremljati vozila, ki vozijo proti njemu;
  • pred prečkanjem mora pogledati LEVO, DESNO in še enkrat LEVO. Če ni vozil, lahko prečka cesto;
  • pred prečkanjem ceste na prehodu za pešce lahko nase opozori z dvignjeno roko, potem pa počaka, da se vozila ustavijo;
  • pred prečkanjem ceste na semaforiziranem prehodu mora počakati, da se na semaforju prižge zelena luč za pešce;
  • zavedati se mora, da cesta ni namenjena igri;
  • na cesto ne sme stopiti nenadoma, saj je to nevarno;
  • v temi in v slabem vremenu mora uporabljati odsevnik, učenci prvega in drugega razreda osnovne šole pa tudi rumeno ovratno rutico;
  • mora biti preVIDEN.
Spremstvo otrok na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole

Otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov tudi spremstvo polnoletne osebe, samostojno pa smejo sodelovati v cestnem prometu šele, ko se starši, skrbniki oziroma rejniki prepričajo, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu in da so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah, kjer se srečujejo s cestnim prometom. Spremljevalci na poti v šolo so lahko tudi otroci, starejši od 10 let, in mladoletniki, če to dovolijo starši, skrbniki oziroma rejniki otroka. Otroci, ki obiskujejo prvi razred osnovne šole, lahko prihajajo v območju umirjenega prometa in v območju za pešce v šolo tudi brez spremstva, če to dovolijo starši, skrbniki oziroma rejniki.

Varno v šolo
Varno v šolo © www.policija.si

Slovenija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...