dr. Ivan Štuhec
Zaslišan tudi dr. Štuhec
Slovenija | 02.10.2013, 10:48
Kriminalisti so včeraj v zvezi z izjavami na javni tribuni Zbora za republiko v Lenartu zaslišali moralnega teologa dr. Ivana Štuheca. V pogovoru za Radio Ognjišče je povedal, da je bil postopek na policiji opravljen korektno in enostavno. Osumljen naj bi bil kaznivega dejanja žaljive obdolžitve v zvezi z očitki, ki jih je izrekel na račun protikorupcijske komisije.
„Zavzel sem svoje stališče in izhajal iz dejstva, da nisem bil prvi, ki sem kritiziral delo komisije. Pred tem so bili objavljeni različni članki v časopisi in drugih medijih o tem, da komisija ni bila v izračunih točna, o tem, da je imela komisija na svoji spletni strani objavljen zakon, ki ni bil več v veljavi. Tudi pravna stroka se je kritično opredeljevala do metod in načina njenega dela.“
Poudaril je tudi, da ko skuša nek državni organ dokazati nepravilnosti osebam, ki v političnem prostoru zavzemajo visoko mesto, mora tisti, ki to počne, to narediti strokovno, neoporečno, dosledno in brez vsakega etičnega dvoma.
„Član komisije Rok Praprotnik bi se tako moral sam izločiti iz primera, saj je pred tem pri časopisu Dnevnik pisal o t.i. orožarski aferi, v katero se je vpletalo tudi tedanjega premiera Janeza Janšo. Če bi hotela biti komisija kredibilna, si teh napak ne bi smela dovoliti.“ Organi pregona bi po njegovem morali biti najprej dosledni v izbiri dokazov, nato pa tudi logični v izgradnji obtožbe na osnovi pridobljenih dokazov.
"Ne bom si pustil vzeti te svobode, da smem prosto in svobodno ocenjevati, pa naj gre za predsednika države ali papeža, kaj kdo v tej državi misli in dela. Zato sem se boril in zato sem bil pred več kot 30 leti prvič na zaslišanju na mariborski Udbi. Kriminalisti so bili tokrat neprimerno bolj korektni kot takrat," je še dejal moralni teolog dr. Ivan Štuhec. Prepričan je namreč, da gre v tem primeru za preusmerjanje pozornosti na nebistvene zadeve. „Vse to spada v kontekst zastraševanja ljudi. Zame je to postopek, ki skuša nadeti nagobčnik intelektualno kritičnemu delu slovenskih intelektualcev, ki zagovarjamo vrednote osamosvojitve.“ Če bo obsojen na zaporno kazen, je pripomnil, da bo tam pisal roman z naslovom Črni kos na zeleni jasi, s srečnim koncem, seveda.
Odziv protikorupcijske komisije
Na komisiji so zapisali, da podpirajo svobodo izražanja, ne podpirajo pa svobode žaljenja in obrekovanja. Zato so februarja zoper več oseb podali predloge za pregon zaradi storitve kaznivega dejanja žaljive obdolžitve, storjenega zoper državni organ. Posamezniki, zoper katere je komisija podala predloge za pregon, so podajali izjave, ki ne po vsebini ne po cilju ne predstavljajo utemeljene ali neutemeljene kulturne in demokratične kritike državnega organa oziroma njegovega delovanja, ampak je šlo po mnenju komisije za izjave, namenjene izključno diskreditaciji, poniževanju in žaljenju državnega organa, ki je opravljal svoje delo skladno z zakonom.
Odziv civilne družbe
V Civilni družbi za pravično Slovenijo so prepričani, da zaslišanja zaradi izraženih mnenj o odločbi KPK pomenijo grob poseg v pravico posameznikov do svobodnega izražanja in javne besede. "Država s tem sporoča, da ne dopušča javnega dvoma v njeno delo, kar lahko razumemo zgolj kot ustrahovanje kritično mislečih posameznikov in preko njihovega zgleda vseh ljudi," so še zapisali v civilni družbi.