Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Zakaj moliti?

Cerkev na Slovenskem | 07.10.2013, 10:26 Marta Jerebič

Molitev je dihanje vere, je pogovor duše z Bogom, je papež Frančišek dejal pri včerajšnjem opoldanskem nagovoru. O rožnem vencu pa je dejal, da je šola molitve in šola vere. V naslednjem prispevku vas vabimo, da si preberete nekaj papeževih misli o molitvi, obudili pa bomo tudi spomin na nekatere dogodke po svetu, ko je molitev obrodila konkretne sadove.

Molitev za Sirijo

Na pobudo papeža Frančiška se je 7. septembra ves svet povezal v dnevu molitve in posta za mir v Siriji. Kot je pred kratkim povedal nuncij v Siriji, msgr. Mario Zenari, je molitev prispevala k dvema čudežema: prvi je bil ta, da za zdaj ne bo oboroženega vojaškega posredovanja; drugi čudež pa je odločitev, da bodo uničili kemično orožje. Msgr. Zenari je ob tem dodal »Gospod nam daje veliko več, kot smo potrebovali. Vse to je za nas neznansko olajšanje, vendar zdaj ni čas, da bi počivali na lovorikah, še naprej moramo moliti, da spodbudimo politično rešitev spora.«

 

Drama čilskih rudarjev

Kako je molitev pomembna, smo leta 2010 lahko začutili ob spremljanju drame čilskih rudarjev, ki so bili ujeti v rudniku 700 metrov pod zemljo. Celotna tamkajšnja krščanska skupnost je veliko molila za to reševalno akcijo. Po vseh cerkvah v Čilu so reševanje rudarjev spremljali z molitvenim bdenjem, dokler niso rešili zadnjega živega rudarja. Zanje je molil tudi papež Benedikt XVI. Prvo dejanje številnih rudarjev, ki so po 70-ih dneh znova prišli na dnevno svetlobo, je bilo to, da so se zahvalili Bogu. Mnogi so pokleknili v molitvi ali se pokrižali. Eden od rudarjev je to povzel z besedami, ki so razumljive vsem: „Bil sem z Bogom in hudičem. Borila sta se in Bog je zmagal.“

Benedikt XVI. o molitvi

Papež Benedikt XVI. je leta 2011 in 2012 krščanski molitvi namenil obsežen niz sredinih splošnih avdienc. V zadnji od teh katehez, 16. maja 2012, je pojasnil, da je molitev predvsem delo Svetega Duha v naših srcih. V molitvah nam Sveti Duh daje upanje in moč, da ostanemo zvesti Gospodu sredi vsakdanjih preizkušenj in naporov. V zadnji splošni avdienci v letu 2011 pa je Benedikt XVI. spregovoril o molitvi pri Sveti nazareški družini in poudaril, da mora biti družina prva šola molitve. Otroci se lahko v družini že vse od prvih let življenja naučijo zaznavati smisel za Boga. „Pristna krščanska vzgoja ne more zanemarjati izkušnje molitve. Če se ne naučimo moliti v družini, je pozneje težko zapolniti to vrzel,“ je opozoril papež in povabil, naj skupaj kot družina odkrijemo lepoto molitve v šoli Svete nazareške družine.

Zakaj moliti za papeža?

O molitvi je večkrat spregovoril tudi že Papež Frančišek. Med drugim nenehno prosi, naj molimo zanj. Na letalu, ko se je vračal iz Brazilije, je pojasnil, zakaj: »Vedno sem prosil to. Ko sem bil duhovnik, sem prosil, vendar ne tako pogosto; začel sem prositi pogosteje kot škof … Čutim svoje omejitve, probleme, tudi kot grešnik, zato prosim za molitve. To prihaja od znotraj. Tudi Marijo prosim, da moli pri Gospodu zame. To je navada, vendar navada, ki prihaja iz srca, pa tudi iz potrebe ob svojem delu. Čutim, da moram prositi … ne vem, tako je …«

Zakaj moliti za voditelje?

Ena pomembnejših molitev je tudi molitev za naše voditelje. K temu je papež Frančišek pozval 16. septembra med jutranjo mašo. Dejal je: »Dober katoličan se vmešava v politiko, daje vse od sebe, da voditelj lahko vlada. Kaj pa je najboljše, kar mi lahko damo vladajočim? Molitev. Kot pravi sv. Pavel, molitev za vse ljudi in za kralja ter za vse tiste, ki so na oblasti. Ampak oče, tisto je slaba oseba, morala bi iti v pekel. Moli zanj, moli zanjo, da bi lahko dobro vladal, da bi ljubil svoje ljudstvo, da bi služil ljudstvu, da bi bil ponižen. Kristjan, ki ne moli za voditelje, ni dober kristjan. Ampak oče, kako naj molim zanj. To je slaba oseba … Moli, da se spreobrne! Moliti. In to ne pravim jaz, to pravi sv. Pavel, Božja beseda,« je še dejal papež Frančišek.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...