Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk

Italijanski časopis La Repubblica objavil pogovor s papežem Frančiškom

Papež in Sveti sedež | 02.10.2013, 07:33 Marta Jerebič

V italijanskem časopisu La Repubblica je včeraj izšel članek z naslovom Papež: Tako bom spremenil Cerkev. Gre za objavo pogovora med papežem Frančiškom in novinarjem Eugeniom Scalfarijem, do katerega je prišlo prejšnji torek, 24. septembra, v Vatikanu. Papež in Scalfari, sicer ustanovitelj La Repubblice, se dotakneta vrste tem, kot so vloga Cerkve v svetu, dialog in skupne točke med verniki in neverniki.

Papež Frančišek v pogovoru med drugim poudari, da cilj Cerkve ni prozelitizem, slovesna neumnost, ki nima smisla, ampak poslušanje potreb, želja, razočaranj, obupa, upanja. Ideal misijonarske in uboge Cerkve, ki jo je utelesil sv. Frančišek pred 800. leti, je še kako pomemben danes, da bi ponovno prinesli upanje mladim, pomagali ostarelim, odpirali v prihodnost, širili ljubezen, trdi papež. Ubogi med ubogimi, pojasnjuje. Vključiti moramo izključene in pridigati mir. Zato je drugi vatikanski koncil odločil, da se Cerkev mora odpreti za moderno kulturo. To pomeni: verski ekumenizem in dialog z neverniki. A po tistem je bilo malo storjenega, zatrdi papež Frančišek in doda, da pa ima sam dovolj ponižnosti in ambicije, da to želi storiti.

Sicer pa Scalfari odpre mnoga vprašanja, kot so ideja dobrega in zla, avtonomija vesti, ljubezen do bližnjega, skupno dobro, ki je zatemnjeno z narcisizmom, neke vrste mentalno motnjo, ki najpogosteje prizadene osebe, ki imajo oblast. Papež doda, da so tudi cerkveni voditelji bili narcisi, deležni prilizovanja in slabega spodbujanja s strani dvora. Dvor je gobavost papeštva. Ne kurija na splošno, pojasni papež, ampak tista, ki hoče nadzorovati vodenje služb, ki služijo Svetemu sedežu, ki ima napako, ker hoče biti 'vatikanocentrična', ki skrbi za posvetne interese Vatikana in zanemarja svet, ki nas obdaja. S tako podobo se papež Frančišek ne strinja in doda, da bo storil vse, kar bo lahko, da jo spremeni, kajti Cerkev po njegovih besedah mora ponovno postati skupnost Božjega ljudstva, ker so duhovniki, župniki, škofje v službi Božjega ljudstva.

Vir: Radio Vatikan

Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...