Kakšne spremembe prinaša nov način vodenja Cerkve?
| 28.09.2013, 16:00 Marjana Debevec
Papež Frančišek se bo od torka do četrtka prvič srečal s skupino osmih kardinalov z vsega sveta, ki naj bi mu pomagali pri vodenju Cerkve. Že večkrat je namreč sveti oče poudaril pomen zbornosti in sprejemanja odločitev v skupnosti. Kot je dejal, Sveti Duh govori, če smo zbrani v občestvu. Med omenjenimi osmimi kardinali je tudi bombayski nadškof Oswald Gracias.
Kardinal Oswald Gracias je za agencijo Romereports poudaril, da ustanovitev omenjene komisije pomeni nov pristop dela v Cerkvi. „Mislim, da lahko katoličani pričakujejo vrsto sprememb v smislu usmeritve. Ne moremo pa reči, da bodo že po tem srečanju dramatične spremembe. Tega ne pričakujem.“
Osem kardinalov je v teh mesecih preučevalo področja, ki jih bodo obravnavali s papežem. Med njimi sta tudi vloga ženske v Cerkvi in vprašanje ničnosti zakonov. Komisija se bo prvič srečala v torek. „Šele ko se bomo srečali s svetim očetom, bomo natančno vedeli, kaj želi. Upam, da mu bomo lahko prenesli tudi naše lokalne cerkve. To je zanj namreč zelo pomembno“, je še povedal kardinal Gracias in dodal, da morajo vse bodoče reforme upoštevati celotno Cerkev, ne le Cerkev v Evropi.
„Mislim, da nam sveti oče želi sporočiti, naj se vrnemo k temeljem, k bistvenemu. Jezus je prišel služit revnim, zapostavljenim in jih osvoboditi. To naj bi Cerkev postopno začela delati, saj smo k temu danes poklicani“, je še prepričan kardinal Oswald Gracias. Bombayjski kardinal je eden od osmih kardinalov, ki so jih poimenovali G8. Ostalih sedem prihaja iz različnih koncev sveta.