Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Dr. Alenka Šverc (foto: ARO)
Dr. Alenka Šverc

Šverčeva Vatikanu dala negativno oceno

Slovenija | 27.09.2013, 20:50

„To kar sedaj čutimo državljani v Sloveniji je, da smo bolni, da je sistem bolan in da ni zdravnika, ki bi udaril po mizi in začel z zdravljenjem. Samo z izčrpavanje državljanov ne pridemo nikamor. Novi davki in zadolževanja, brez cilja in smisla, so nesmiselni“, je v pogovoru za oddajo "Spoznanje več, predsodek manj" na Radiu Ognjišče povedala profesorica dr. Alenka Šverc. V oddaji je spregovorila tudi o nekaterih novostih, ki so začele veljati v osnovnih šolah z novim šolskim letom, o črtanju besede „vzgojni“ iz učnih predmetov, nismo pa mogli mimo aktualnih družbeno političnih zadev.

Šver o spremembah v šolskem sistemu

Dr. Alenka Šverc je v pogovoru za Radio Ognjišče spregovorila o nekaterih spremembah, ki so začele veljati z novim šolskim letom. Med njimi je novost ta, da se je za učence tretjih razredov uvedlo številčno ocenjevanje, za učence 6. razreda osnovne šole pa je postalo obvezno nacionalno preverjanje znanja. Glede slednjega je Šverčeva dejala, da je dobro, vendar ga mora šola tudi prav izkoristiti. „Sam sebe mora učitelj vprašati ali je bilo njegovo poučevanje dovolj dobro, da so učenci razumeli določeno snov. Torej gre za postavljanje ogledala,“ je dejala.

Z novim šolskim letom se je spremenilo tudi poimenovanje vzgojnih predmetov, ki so po novem brez oznake „vzgojni“ in so sedaj navedeni kot šport, likovna umetnost, glasbena umetnost, domovinska in državljanska kultura ter etika. Šverčeva je do tega kritična: „Vsakršno brisanje besede „vzgoja“ iz šolskega prostora, je nekaj negativnega. Vzgoja je temelj, na katerem gradimo zanje.“

Šverc o odstopih nadškofov

V drugem delu oddaje je profesorica dr. Alenka Šverc najprej komentirala odstop nadškofa Marjana Turnška in nadškofa Antona Stresa. Kritična je do poteze Vatikana, saj ni jasno povedal, zakaj sta nadškofa morala odstopiti. „Teh dogodkov ne razumemo, ker mislim, da so bili, nam katoličanom, premalo pojasnjeni. Če ocenjujem po šolsko, bi rekla, da je komunikacija s strani Vatikana dobila negativno oceno, saj si kot katoličanka zaslužim malo globljo razlago in pojasnila, na podlagi katerih argumentov so v Vatikanu sprejeli to odločitev. Upam, da do te ocene niso prišli na podlagi časopisnih člankov in govoric,“ je dejala Šverčeva. Meni tudi, da ni jasne ločnice, kaj je objektivna in kaj subjektivna odgovornost. „Tudi na ta vprašanja katoličani nismo dobili odgovora in mislim, da si ga zaslužimo.“ Dejala je še, da do danes ni bil dan odgovor, kaj je ta „prisiljen odstop prinesel“. „V tem odstopu ne vidim nobene dodane vrednosti in nobene nove rešitve ter pomiritve, saj se s tistimi, ki so napeljevali škofe in dajali stališča, ni zgodilo nič,“ je bila kritična Šverčeva.

Šverc o delovanju vlade

„V Sloveniji še vedno ne razumemo, da problemov ne bomo rešili z lepotnimi popravki in z ožemanjem ljudi,“ je ukrepe vlade, ki jo vodi Alenka Bratušek, ocenila Šverčeva. „Slovenija ima v sistemu bolezen rak. Gre za zelo trdovratno bolezen, ki se je moraš lotiti navznoter. Razlika med zdravljenjem raka pri bolniku in raka pri državi je v tem, da je bolnik zelo motiviran, da ozdravi, država pa je bolnik in ne vidi smisla, da bi ozdravila in zato je v Sloveniji vsak dan slabše.

V nadaljevanju oddaje je spregovorila tudi o delovanju vladne koalicije, o trenju znotraj nje, o delu opozicije, nismo pa mogli mimo vstajnikov in sindikatov.

Vabljeni k poslušanju oddaje.

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem, Politika, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...