O spremembah financiranja strank bodo poslanci še razpravljali
Slovenija | 27.09.2013, 15:26
Poslanci so za zadnji dan septembrske seje prihranili predloga novel zakonov o političnih strankah ter volilni in referendumski kampanji. Spremembe naj bi zagotavljale predvsem preglednejše financiranje strank in zmanjšale korupcijska tveganja. Največ pomislekov je bilo slišati iz vrst SDS in DeSUS.
Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je v predstavitvi poudaril nujnost upoštevanja priporočil skupine držav proti korupciji. Predlagane rešitve so po njegovih besedah usklajene s komisijo za preprečevanje korupcije, sodelovalo je tudi računsko sodišče. Ključna novost je popolna prepoved donacij od pravnih oseb, ki naj bi preprečila interesno prepletanje med gospodarstvom in strankami. "Star pregovor pravi, da ni zastonj kosila. Ko podjetje stranki nekaj donira, se lahko v glavi donatorja ustvari nekakšen dolžniški odnos - mi smo stranki nekaj plačali, zdaj bo politična stranka za nas kaj naredila. S prepovedjo financiranja strank s strani podjetij postaja sistem financiranja strank čistejši," je prepričan Virant. Zakonska predloga prav tako odpravljata nepotrebne birokratske ovire v odnosu med stranko in njeno poslansko skupino. "Poslanska skupina je pravzaprav vitalni organ telesa, ki se mu reče politična stranka in tu neke pravne administrativne ovire niso smiselne," še meni minister za notranje zadeve in javno upravo.
V PS so prepričani, da so rešitve, ki jih prinašata noveli, nujne za povrnitev zaupanja v politiko in povečanje njene kredibilnosti. Vodja strankine poslanske skupine Jani Möderndorfer je hkrati opozoril na potrebo po razmisleku o tem, kako nadomestiti izpad sredstev za stranke, do katerega bo zagotovo prišlo, če bo nova zakonodaja uveljavljena. "Upam, da vlada pri tem ne računa, da bo več sredstev priteklo na strankarske proračune iz občinskih in državnega proračuna, saj bi to v teh razmerah bilo izjemno neokusno in nepošteno do državljanov," je opozorila poslanka SLS Jasmina Opec, ki se ji zdijo nekatere rešitve precej revolucionarne, a to po njenem ni nujno slabo. Da gre za pomemben korak v smeri izboljšanja politične kulture, je poudarila poslanka DL Kristina Valenčič. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je medtem spomnil: "Ta predlog ni prišel zaradi želje politike, temveč je rezultat številnih in vse glasnejših opozoril po potrebi zakonski prenovi, ki ureja sistem financiranja političnih strank. Teh opozoril preprosto ne moremo več preslišati in jih tudi ignorirati." V N.Si so predlagane spremembe financiranja strank in volilnih kampanj pohvalili. Po besedah poslanca Jožefa Horvata so v stranki zadovoljni, ker je minister upošteval nekatere njihove predloge.
"Politične stranke niso le vir korupcije in klientelizma kot želite prikazati s tem predlogom zakona ampak so tudi motor pripravljanja države in kot piše v zakonu, to je temelj demokratične ureditve vsake države," je bil kritičen poslanec SDS Tomaž Lisec. Po njegovem sta noveli pisani predvsem na kožo malih strank, za velike in dejavne stranke prav nasprotno predstavljata bumerang. "Minister, čisto odkrito povejte, ste ta določila predloga zakona pisali po meri svoje stranke ali pa ste kot predsednik malo manjše in pa predvsem mlade stranke, ki očitno še ne razume v celoti delovanja političnih strank v naši zgodovini, njihovih interesnih organizacij in lokalnih odborov." Tudi v DeSUS še nimajo enotnega in končnega stališča. Poslanec Ivan Hršak se je vprašal, ali niso rešitve preveč rigorozne ter ali kot take posegajo v pravico svobode izražanja in združevanja.